ترک تریاک با متادون چقدر طول میکشد

متادون یکی از مخدرهایی است که برای درمان دردهای مزمن و شدید و همچنین درد ترک اعتیاد استفاده می‌شود. مصرف بیش از حد این دارو اعتیاد آور بوده و مصرف آن هرگز بدون تجویز پزشک توصیه نمی‌شود. این مخدر برای درمان ترک اعتیاد برخی از مخدرها مانند تریاک، کراک و هروئین مورد استفاده قرار می‌گیرد. متادون معمولا به صورت قرص یا شربت تجویز می‌شود که نحوه مصرف آن بستگی به تجویز پزشک دارد. این مخدر علاوه بر درمان اعتیاد، قادر به تسکین دردهای مزمن و شدید نظیر سرفه‌های تکراری و خشک است که همین امر آن را تبدیل به یک داروی شفابخش کرده است. به یاد داشته باشید که این دارو در اکثر عطاری‌ها به فروش می‌رسد که ممکن است از کیفیت مناسبی برخوردار نباشند و همین امر موجب تشنج و همچینن مشکلات شدیدتر شود. البته هیچگاه نباید فواید ترک تریاک را فراموش کرد این موضوع فقط به این معناست که باید هنگام ترک با کمک متخصصان عمل کنید.

ترک تریاک یا هر اعتیادی با متادون چگونه است؟

از آنجایی که متادون جزو ماده‌های افیونی است بسیار اعتیادآور است. لذا قبل از مصرف حتما با یک پزشک متخصص درباره آن مشورت کنید. اما، اغلب پزشکان از این ماده شفابخش در ترک اعتیاد استقبال کرده و آن را به معتادان در حال ترک پیشنهاد می‌کنند. در واقع مصرف متادون باعث می‌شود تا نحوه پاسخ دهی مغز و سیستم عصبی بدن به درد تغییر یابد؛ به گونه‌ای که علائم خماری به طور قابل توجهی کاهش یافته و تاثیرات شادی آور مخدرهایی نظیر هروئین، مرفین و تریاک را قطع می‌کند. به همین دلیل این متدون یکی از داروهایی است که برای ترک اعتیاد هروئین توسط پزشک تجویز می شود. 
مقدار مجاز برای مصرف متادون روزانه 1 بار تعیین شده و تنها در صورت صلاح دید پزشک دوز آن بالا می‌رود. معمولا، پس از مصرف متادون درد ناشی از مخدرها تا حدود 4 الی 8 ساعت تسکین می‌یابد. این امر در درازمدت بسیار جواب خواهد داد و افراد پس از مصرف مداوم به تاثیرات متادون پی خواهند برد. به یاد داشته باشید که متادون تنها یک بخش از درمان اعتیاد است و اصلی‌ترین بخش آن مربوط به اراده بیمار و همچنین نحوه مشاوره درمانی‌های او دارد.

مدت زمان ترک تریاک با متادون

اگر تمام مراحل درمان از جمله سم زدایی به درستی انجام شود، تقریبا 2 الی 3 هفته طول می‌کشد تا مراحل درمان با متادون به حالت نهایی خود برسد. لازم به ذکر است که ترک اعتیاد از جمله تریاک در خانه با متادون هرگز توصیه نشده و بهتر است برای گذراندن مراحل ترک به یکی از کلینیک‌های ترک اعتیاد معتبر مراجعه کرد. در این کلینیک‌ها تمامی مراحل درمانی به صورت اصولی طی شده و در صورت پیش آمدن مشکل جانی برای بیماران، پزشکان بلافاصله اقدام به رفع مشکل خواهند کرد. متاسفانه، بسیاری از افرادی که اقدام به ترک اعتیاد در خانه کرده‌اند به دلیل مصرف نابجا و غلط متادون دچار اوردوز شده و جان خود را از دست داده‌اند. این در حالی است که در کلینیک‌های ترک اعتیاد، تمام مراحل توسط کارشناسان و روانشناسان حرفه‌ای صورت پذیرفته و این امکان را به بیماراان می‌دهد تا از تمام تجارب آن‌ها جهت ترک اعتیاد بهره گیرند.

طول دوره ترک تریاک با متادون

عوارض ترک تریاک غیر اصولی با متادون

همانطور که گفتیم ترک اعتیاد به ویژه تریاک باید در کلینیک‌های معتبر انجام شود و در غیر این صورت سلامت بیماران به خطر افتاده و این امر می‌تواند جان آن‌ها را بگیرد. از مهمترین عوارض درمان غیر اصولی اعتیاد با متادون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرگیجه و تهوع
 • ضعف و بی اشتهایی
 • اختلال در خواب
 • کاهش شدید فشار خون حتی در افراد جوان
 • خارش و التهاب پوست
 • اضطراب و بی قرار شدن در طول مصرف متادون
 • کم سو شدن دید
 • افسردگی و احساس نارضایتی از خود

این‌ها تنها بخشی از عوارض مصرف غلط متادون بودند. بسیاری از عوارض مصرف غلط متادون در درازمدت خود را نشان می‌دهند که این امر می‌تواند شامل سکته قلبی نیز باشد.

ترک مواد مخدر تریاک با متادون

نکاتی مهم در هنگام ترک هر ماده مخدری

به یاد داشته باشید که برای ترک هر ماده مخدری، باید مراحل را زیر نظر پزشک انجام دهید. شواهد نشان داده است که مصرف غیر اصولی متادون و اتخاذ روش‌های خانگی نه تنها نتیجه بخش نبوده بلکه مشکلات مختلفی را هم برای بیماران به همراه داشته است. در ادامه نکاتی مهم درباره ترک اعتیاد ارائه خواهیم داد:

 • مصرف تدریجی متادون و اتخاذ روش‌های سبک برای ترک مواد مخدر
 • مشورت با پزشک درباره مصرف متادون(شاید پزشک با مصرف این مخدر کاملا مخالف باشد)
 • حفظ روحیه خود در طول ترک اعتیاد
دیدگاه‌ها  
2
5
# شبنم 1400-04-07 16:21
قرصش با شربتش فرقس داره توی ترک؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0
1
# حامد 1400-04-09 11:31
واقعا مرسی از سایتتون هر سوالی ادم داشته باشه جوابشو پیدا میکنه خدا بهتون خیر بده که بی مزد راهنمایی می کنین ادمو
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.