ترک ناگهانی تریاک یا ترک اعتیاد تریاک با روش جدید؟

عموم مردم همیشه در برابر هر چیز جدیدی از خود مقاومت نشان می دهند. مثلا ابزار های جدید، خوراکی های جدید، حرف ها و ایده های جدید و روش های جدید برای حل مسائل.
این مقاومت در برابر چیز های جدید در زمینه ی ترک اعتیاد هم صادق است. برای همین بسیاری از مردم معتقدند که بهترین روش برای ترک اعتیاد تریاک این است که فرد معتاد ناگهان مصرف خود را قطع کند. اما نظر کارشناسان و متخصصان ترک اعتیاد متفاوت است.

عوارض ترک تریاک ناگهانی

عوارض ترک تریاک ناگهانی بسیار عواقب جبران ناپذیری را بهمراه خواهد داشت. از عوارض ترک تریاک ناگهانی می توان به ایست قلبی و همچنین در موارد ایست مغزی و رفتن به کما اشاره کرد.

نظر متخصصان ترک اعتیاد در مورد ترک ناگهانی تریاک

کارشناسان در این مورد می گویند: "اگر چه ترک ناگهانی تریاک یک راه حل سریع و مفید برای عده از معتادان بوده است، اما افرادی که با این روش ترک اعتیاد تریاک را انجام می دهند در معرض خطر مصرف مجدد یا به قول معروف همان لغزش هستند. همچنین وقتی یک فرد پس از مدتی پاکی دوباره به مصرف مواد مخدر روی می آورد، ضریب جذب مواد مخدر او بالا می رود و در نتیجه فرد در مرحله ی دوم اعتیاد خود مجبور می شود که تریاک بیشتری مصرف کند. همچنین ترک ناگهانی مواد مخدر خطرناک تر و قوی تر مانند هروئین ممکن است عوارض بسیار شدیدی در فرد شود و او را تا دم مرگ بکشاند!"

ترک تریاک با روش جدید به چه صورت است؟

روش جدید ترک اعتیاد تریاک، با استفاده از داروهای نگهدارنده است. رایج ترین ایت دارو ها عبارتند از متادون، بوپرنورفین یا ب2، سابوکسون و... است.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دارو های می توانید مطالب زیر را مطالعه کنید:

ترک اعتیاد تریاک در خانه با بوپرنورفین یا ب2

جدیدترین داروی ترک اعتیاد سابوکسون

برای ترک اعتیاد تریاک چه بخوریم؟

یکی از داروهای ترک اعتیاد به روش درمان نگهدارنده متادون است. استفاده از متادون به عنوان داروی ترک اعتیاد با حمایت ستاد مبارزه با مواد مخدر،سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام شد.

متادون چیست؟

متادون یک داروی شبیه به مواد افیونی است که اثراتی مانند تریاک و شیره و هروئین و مرفین و کدئین دارد. این دارو به صورت صنعتی تولید می شود. اثر متادون تا 25 ساعت روی بدن می ماند و فرد در این مدت احساس خماری نمی کند.

دلیل استفاده از متادون این است که آن به عنوان داروی بازدارنده از مصرف مواد مخدر استفاده می کنند تا عوارض منفی مواد مخدر مانند تریاک و هروئین را کاهش دهد. استفاده از این مواد می تواند تا ماه ها و یا سال ها طول بکشد.

چه کسانی حق استفاده از دارو های ترک اعتیاد به تریاک را دارند؟

شما حق ندارید که متادون، بوپرنورفین، سابوکسون و سایر دارو های ترک اعتیاد را خودسرانه مصرف کنید، چون استفاده غیر اصولی از این دارو های می تواند عوارض بسیار شدیدی داشته باشد. پس حتما این دارو ها باید توسط پزشکی که مجوز تجویز داروهای نگه دارنده را دارد به شما داده شود. افرادی که می خواهند از این دارو استفاده کنند باید بالای 18 سال و از مواد مخدر افیونی مانند تریاک استفاده کنند. البته باز هم باید گفت که نظر دکتر شما در اولویت قرار دارد.

مزایای استفاده از روش جدید ترک اعتیاد تریاک نسبت به ترک ناگهانی تریاک چیست؟

  1. استفاده از روش های ترک اعتیاد تریاک جدید باعث می شود که درد کشیدن و خماری ترک اعتیاد کاهش پیدا کند.
  2. استفاده از داروهای جدیدتر مانند بوپرنورفین (یا همان ب2) و سابوکسون علاوه بر این که خماری را از بین می برد، باعث می شود که شما میل خود را به مصرف مجدد مواد مخدر از دست بدهید.
  3. دوام ترک اعتیاد تریاک با استفاده از روش های جدید تا حد زیادی می تواند بدون بازگشت باشد.
  4. زمانی که شما از دارو های مربوط به روش های جدید ترک اعتیاد استفاده می کنید، زندگی شما از حالت قبلی بیرون آمده و به زندگی عادی خود باز می گردید.

در روش های جدید ترک اعتیاد تریاک چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

  • حتما برای شروع ترک اعتیاد به یک دکتر متخصص ترک اعتیاد مراجعه کنید.
  • دوز مصرفی خود را خودسرانه بالا و پایین نکنید و بگذارید این روند زیر نظر دکتر انجام شود.
  • بیشتر از مقداری که دکتر برایتان مشخص کرده نخورید، چون خود این داروها اعتیاد آور هستند.
مقالات مرتبط با این مطلب
در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.