مواد مخدر پس از چند دوره مصرف باعث برهم زدن سیستم عصبی بدن شده  و بدن را به خود وابسته می کند. این وابستگی جسمی تا حدی پیش می رود که حرکات فرد در صورت عدم رسیدن تریاک به بدنش دچار اختلال شده و در صورت ادامه دار بودن عدم مصرف، دچار بدن درد و دیگر علائم ترک تریاک شده است.

خیلی اوقات همین درد ناشی از خماری باعث ترس افراد معتاده شده و ترک را عقب می اندازند، یا در وسط برنامه ترک درجا زده و دوباره به مصرف تریاک روی می آورند. به همین دلیل پزشکان و متخصصان دارویی را تجویز کرده تا افراد در دوران ترک درد را متحمل نشده و این دوران را به راحتی پشت سر بگذارند و از دام این ورطه وحشتناک نجات پیدا کنند.

روزهای اول ترک تریاک چگونه است؟

بدن فرد بیمار به یک محرکه خارجی عادت کرده است؛ تریاک پس از ورود به بدن وارد سیستم عصبی شده و کنترل آن را به دست می گیرد. به همین دلیل ترک آن باعث ایجاد مشکلات و اختلالاتی می شود. برای کنترل این مشکلات، فرد بیمار باید ترک خود را زیر نظر پزشک انجام دهد تا بتواند بدون درد و با کمترین عوارض دوران ترک خود را پشت سر بگذارد. بهتر است ترک تریاک در کمپ ترک اعتیاد انجام شود.

در روزهای اول ترک تریاک فرد بیمار غالبا دچار علائمی مانند عرق سرد، بی قراری، کمر‌درد، درد‌های عضلانی، حالات پریشانی و… می شوند. یک فرد ممکن است دچار همه این علائم شود و یک نفر ممکن فقط دچار یکی از اینها شود. اما برای هر کدام اگر این روند تحت نظر پزشک متخصص انجام شود می تواند با دارو‌های ضد مخدر یا کاهش دوز مخدر تریاک همراه باشد.

علائم ترک اعتیاد و خماری تریاک

علائم ترک اعتیاد و خماری تریاک

بدن هنگام ترک تریاک از خود علائمی را نشان می دهد که بسیاری از آنها طبیعی و قسمتی از برنامه سم زدایی هستند. بسیاری از این علائم با داروهای کمک کننده کنترل شده و می توان آنها را به راحتی پشت سر گذاشت. برخی از عوارض عبارت است از:

 • تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • لرزش
 • تنفس دشوار
 • تنش عضلانی
 • تپش قلب
 • تعریق
 • درد‌های عضلانی
 • بی‌قراری اعضای بدن مانند دست یا پا
 • سردرگمی

آیا دارویی برای تسکین درد تریاک وجود دارد؟

یکی از رایج ترین علائم  در مراحل ترک اعتیاد، سندروم پای بی‌قرار و درد‌های عضلانی است. این علائم را می توان با رعایت یک سری نکات مانند دوش آب گرم و استراحت به حداقل حالت ممکن خود رساند. مصرف برخی داروهای طبیعی مانند دم کرده زرشک، بابونه یا نوشیدن آب گوجه فرنگی می تواند به تسکین درد کمک کند. همچنین مصرف ویتامین ث نیز به کاهش اضطراب کمک می‌کند. اما قطعا هیچ کدام به اندازه داروهایی که پزشک تجویز می کند موثر نخواهد بود.

علاوه بر این باید توجه داشته باشید که برخی از این علائم را باید جدی گرفت و در اسرع وقت در مورد درد خماری تریاک خود، با یک پزشک متخصص ترک اعتیاد مشورت کنید.

روش‌های درمان پا درد بر اثر خماری تریاک

روش‌های درمان پا درد بر اثر خماری تریاک

به طور معمول افراد بیمار اولین علائمی که در قطع مصرف مواد مخدر به خصوص تریاک بروز پیدا می‌کنند درد‌های عضلانی و سندروم پای بی قرار است. شما می توانید برای تسکین این درد‌ها در ترک اعتیاد به تریاک، از دمنوش های گیاهی و بی ضرر مانند دمنوش گل بابونه، دمنوش گل شقایق نعمانی و دمنوش مریم‌گلی استفاده کنید. علاوه بر این ها رفتن به بادکش گرم، ماساژ درمانی با روغن‌های گیاهی و استفاده از آب های دتاکس که تلفیق آب معمولی و برش های میوه است نیز در سم زدایی بدن بهره ببرید.

اگر سندرم پای بی‌قرار با هیچ بیماری دیگری مرتبط نباشد، برای درمان آن باید روی تغییر رژیم غذایی یا سبک زندگی یا درمان دارویی تمرکز کرد. ب این نکته توچه کنید که درمان از طریق دارو فقط و فقط تخت نظر پزشک مجاز است و بدون مراجعه به پزشک نباید مصرف شود.

بهترین روش ترک تریاک بدون درد

بسیاری از افراد برای کنار گذاشتن مصرف تریاک به دنبال بهترین روش برای ترک تریاک بدون درد هستند، به همین دلیل بدون تجویز پزشک اقدام به خود‌درمانی و استفاده از دارو‌های جایگزین می‌کنند. داروهایی برای کاهش درد خماری وجود دارد، اما توصیه کلینیک ترک اعتیاد نگین به شما این است که حتما برای کاهش درد خماری و علائم ترک در زمان درمان از یک متخصص و دوره بستری ترک اعتیاد مشاوره بگیرید.

سخن آخر

درد ناشی از تریک تریاک، یکی از مواردی است که افراد بخاطر آن وارد پروسه درمان نمی شوند یا در هنگام ترک درجا می زنند. با مصرف داروهای کمک کننده در طول برنامه ترک می توان درد و دیگر علائم ناشی از ترک تریاک را کنترل کرده و به آغوش زندگی بازگردید. کلینیک ترک اعتیاد نگین یکی از کلینیک های معتبر ترک اعتیاد در زمینه های مختلف است که به افراد بیمار کمک می کند تا این دوران را بدون دلهره و درد سپری کنند.

دیدگاه‌ها  
0
0
# هادی مهرپرور 1400-08-08 16:15
درد ناشی از ترک تریاک بیشتر جنبه روحی دارد یا واقعا جسمیه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0
0
# مرکز ترک اعتیاد نگین 1400-08-08 16:21
به نقل از هادی مهرپرور:
درد ناشی از ترک تریاک بیشتر جنبه روحی دارد یا واقعا جسمیه؟

سلام دوست عزیز، ترک اعتیاد به تریاک هم از جنبه جسمی و از نظر روحی برای فردی که دچار وابستگی به مواد شده، بسیار سخت است لذا برای ترک ترک علاوه بر راهکارهایی که برای کاهش درد در این صفحه به آن اشاره شده نیاز به حمایت همه جانبه از طرف اطرافیان دارد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.