خوردن مشروب بعد از ترک تریاک

تریاک نوعی ماده ی چسبنده به رنگ قهوه ای تیره است و بوی بسیار قوی دارد، و به صورت مایع یا پودر در دسترس است. تریاک یک داروی افسردگی است به این معنی که سرعت پیام هایی را که بین مغز و بدن شما می گذرد کند می کند. خشخاش تریاک که از آن تریاک گرفته می شود، یکی از اولین گیاهان دارویی ثبت شده در جهان است. شواهد کشت تریاک توسط مردم سومری به 3400 سال قبل از میلاد می رسد. خشخاش یک ماده شیری به نام لاتکس دارد که حاوی تعدادی ماده شیمیایی از جمله مرفین و کدئین است. لاتکس از غلاف های تریاک استخراج شده و برای ایجاد تریاک خشک می شود. استفاده ی منظم از تریاک ممکن است باعث وابستگی به آن، عدم باروری، از دست دادن قوای جنسی و ... شود.

خوردن مشروب بعد از ترک تریاک

نوشیدن مشروب بعد از ترک تریاک

بعد از مدت کوتاهی پس از ترک تریاک، اثرات جسمانی و روانی آن برای مدت مدیدی در بدن مشهود است. فردی که ترک کرده در اوایل راه تصور می کند که نگاه های همه به اوست و تا آخر عمر همه او را به چشم معتاد خواهند دید لذا برای آرامش دادن به خود و مواجه شدن با واقعیت شروع به خوردن مشروبات الکی می کند. هنگامی که بعد از ترک تریاک و مشتقات آن مانند ترک متادون، ترک هروئین، ترک مورفین و .... شروع به خوردن الکل می کنند، دچار حمله ی حاد تنفسی می شوند تا حدی که امکان اوردوز و مرگ شخص به طور شدیدی بالا می رود. در تعداد کثیری نیز اثرات کوتاه مدت و طولانی مدت بعد از خوردن الکل می تواند به وجود آید.

  • اثرات کوتاه مدت مانند: فوران ناگهانی احساسات، احساس سرخوشی بیش از حد، حس خواب آلودگی شدید، سردرگمی ذهنی مانند عدم تمرکز در تصمیم گیری صحیح، اثرات جسمی مانند احساس تهوع ، از دست دادن موقت حافظه، احساس تهی بودن، احساس اضطراب و دلشوره، تنفس آهسته.
  • اثرات طولانی مدت مانند: یبوست شدید، تحریک پذیری و نوسانات خلقی، احساس نیاز به استفاده ی دوباره از مواد مخدر و آسیب جبران نشدنی مغز.

خوردن مشروب بعد از ترک تریاک

آیا نوشین مشروب بعد از ترک تریاک برای بهبود حال افراد موثر است؟

این سوالی است که امروزه خیلی از پزشکان درگیر آن هستند تا به جواب قطعی برسند. قبل از ظهور بیهوشی های مدرن، وقتی جراحان می خواستند جراحی را شروع کنند، از الکل به عنوان ماده بیهوشی استفاده می کردند و بیماران خود را قبل از عمل مست می کردند. دلیل این امر این است که الکل مغز را بی حس می کند.
بسیاری از افراد هنگام سرماخوردگی با نوشیدن مایعات گرم یا ویسكی به دلیل وجود الکل در آن احساس بهتری پیدا می كنند. آنها ممکن است یک حس ناگهانی را تجربه کنند زیرا الکل حواس شان را کم کرده است و باعث شده تا برای مدت کوتاهی احساس بهتری پیدا کنند، اما متاسفانه با این کار بدن خود را فریب می دهند و بهبودی خود را کند می کنند.
بعد از ترک مخدر هایی مانند تریاک و مشتقات آن ممکن است بعضی افراد بعد از مدتی به فکر استفاده ی دوباره از آن بیفتند لذا برای پرت کردن حواس خود به نوشیدن مشروبات الکلی روی می آورند و متاسفانه با بیشتر شدن تعداد دفعات نوشیدن، اعتیاد به الکل پدیدار می شود و عوارضی که گفته شد در کوتاه مدت و حتی بلند مدت گریبان گیر این اشخاص می شود.

خوردن مشروب بعد از ترک تریاک

تاثیر نوشیدن الکل بر دارو های مراقبتی بعد از ترک تریاک

الکل می تواند در نحوه ی جذب دارو هایی که در زمان بعد از ترک برای شما تجویز شده است تاثیر بدی بگذارد. اگر به طور مرتب از مشروبات الکی استفاده می کنید و مخصوصا اگر در هر بار مصرف حد اعتدال را رعایت نمی کنید، کبد آنزیم های بیشتری تولید می کند تا بتواند از شر الکل و تاثیرات آن خلاص شود. متاسفانه همین آنزیم ها ممکن است دارویی را که مصرف می کنید تجزیه کنند و باعث دفع آن از بدن و عدم جذب آن شوند.

دیدگاه‌ها  
4
2
# ستایش 1400-04-07 16:33
اگر قبل ترکم فرد مشکل مصرف زیاد الکل داسته باشه چجوری باید ترکش داد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
5
1
# امیرعلی 1400-04-09 11:33
اینکه اون الکل خونگی باشه یا نه هم توی عوارض فرق داره؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.