نظرات مردم در مورد ترک شیره تریاک

تریاک یا اشک خشخاش با نام علمی Lachryma papaveris عصاره خشک شده ای است که از کپسول های بذر خشخاش تریاک Papaver somniferum بدست می آید. تقریباً 12 درصد تریاک از مورفین ضد درد آلکالوئید تشکیل شده است که برای تولید هروئین و سایر مواد مخدر مصنوعی برای استفاده دارویی و تجارت غیرقانونی مواد مخدر از طریق شیمیایی فرآوری می شود.

عصاره خشک شده خشخاش، همچنین حاوی مواد افیونی کدئین و تبائین و آلکالوئیدهای غیر مسکن مانند پاپاورین و نوسکاپین است. روش سنتی و پرکاربرد برای بدست آوردن این عصاره، خراش دادن غلاف های دانه نرسیده خشاش است. عصاره خشخاش که نشت می کند، زرد رنگ و چسبنده است و بر روی غلاف خشک می شود که بعداً خراشیده می شود و مورد استفاده قرار می گیرد.
تریاک یکی از قدیمی ترین مواد مخدر است که این روزها افراد بیشتر به خاطر قیمت مناسب تر آن نسبت به دیگر مواد مخدر، مورد استفاده قرار می گیرد. در قدیم کمتر کسی از کمپ ها و مراکزی که در آن می توانستند ترک کنند خبر داشت یا به آن ها اعتماد می کرد. اغلب افراد از روش های خانگی و داروهای گیاهی برای ترک تریاک استفاده می کردند.
در این مقاله نظرات افراد مختلف را در رابطه با روش های مختلف ترک این ماده مخدر می خوانیم و با هم بررسی می کنیم.


نظرات در مورد روش های ترک شیره تریاک در منزل


در قدیم الایام که خبری از موسسات، پزشکان و مشاورین مختلف در این حوزه نبود، افراد در منزل تریاک را ترک می کردند. افراد زیادی هستند که قبل از مراجعه به مرکز ما بارها قصد ترک تریاک را در خانه داشته اند.
نمی شود گفت که همیشه این روش موفقیت آمیز نیست، ما مراجعینی داشتیم که با این روش ترک کرده اند و فقط برای مشاوره یا چکاپ ماهانه به مرکز ما می آیند، ولی چیزی که هست در این روش باید خیلی مراقب بود، زیرا هنگام ترک ضربان قلب، فشار خون و هیچ کدام از واکنش های بدن طبیعی نیستند و ممکن است حتی نصفه شب به اورژانس نیاز داشته باشید.
هنگام ترک در منزل، حتما باید فرد یا افرادی در کنار بیمار باشند تا به او کمک کنند و به او دلداری بدهند.

 نظرات در مورد روش های ترک شیره تریاک در منزل

ترک تریاک در منزل با متادون

مورد دیگری که بسیار اهمیت دارد این است که اغلب افراد به دلیل عدم نا آگاهی، حین ترک در منزل به مصرف داروهایی مانند متادون، پتیدین، کلونازپام و ... روی می آورند. اگر حتی قصد ترک در منزل را هم دارید، بدون مشورت با پزشک هیچ دارویی مصرف نکنید.
متادون دارویی است که خیلی از افراد به عنوان جایگزین موقت تریاک استفاده می کنند تا ترک کنند ولی باید مراقب باشید، ما روزانه مراجعین زیادی داریم که بخاطر ترک شیره تریاک، شروع به مصرف متادون کرده اند و بعد برای ترک متادون به مرکز ما مراجعه کردند. متادون اگر زیر نظر متخصص و به اندازه مصرف نشود، دردسر شما را بیشتر می کند.

 

ترک  شیره تریاک در منزل با شیره تریاک

خیلی اوقات هم افراد بجای تریاک از شیره تریاک استفاده می کنند، در این روش تریاک مصرف شده و سوخته را در یک ظرف مسی با آب مخلوط می کنند و آنقدر هم می زنند تا سوخته کاملا در آب حل شود و پس از آن محلول را می جوشانند. جوشانده حاصل پس از رد کردن از صافی را، شیره تریاک می گویند. این شیره خاصیت وابستگی و اعتیاد بیشتری نسبت به خود تریاک دارد و اغلب افرادی که از شیره تریاک بجای تریاک استفاده می کنند، سخت تر از خود تریاک می توانند آن را کنار بگذارند به خصوص اگر بخواهند در منزل این کار را بکنند.
این روش مانند روش بالایی و به طور کل تمامی روش های ترک در منزل خیلی از روش های امروزی سخت ترند. این روزها با پیشرفت علم و تکنولوژی دیگر نیازی به روش های قدیمی برای ترک نیست. در آن روش ها زمان درگیری بسیار بیشتر است و طول می کشد و درد بیشتری را هم باید تحمل کرد.
این مسائل باعث خسته شدن فرد بیمار می شود و خیلی اوقات باعث انصراف او و رها کردن این وضعیت می شود. همینطور در وضعیت ترک، افراد از لحاظ بدنی به شدت ضعیف می شوند و احتمال حمله قلبی و مغزی زیاد است. بهترین حالت این است که فرد بصورت مستقیم زیر نظر پزشک باشد تا در مواقع بحرانی سریعا بتوان درمان لازمه را آغاز کرد.

همراهی کردن با فرد معتاد به شیره تریاکهمراهی کردن با فرد معتاد به شیره تریاک

اگر شما یا یکی از عزیزان‌تان درگیر اعتیاد هستند، نیازی نیست آن را یک مسئله صعب العلاج بدانید و برای آن خود را ناراحت کنید. اعتیاد به تریاک یا هر ماده مخدر دیگری مانند بیماری هایی مانند آنفولانزا، آبله مرغان و ... می ماند، شما می توانید از آن خلاص شوید.
برای خلاصی از این بیماری فقط باید صبر داشته باشید و امید خود را از دست ندهید. اگر یکی از اطرافیان‌تان قصد رهایی از این ماده مخدر را دارد، به او دلداری بدهید و پشت او را خالی نکنید. این افراد این روزها بیش از هر موقع دیگری احساس ضعف و تنهایی می کنند و با کوچک‌ترین اتفاقی می شکنند و به سمت مواد بر می گردند.

دیدگاه‌ها  
2
1
# مجتبی 1400-04-07 16:14
توی مرکزتون شیره تریاکم میشه ترک کرد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0
0
# صدیقه 1400-04-09 11:03
خانم ها میتونن توی مرکز بمونن؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.