برای ترک تریاک چه قرصی بخوریم؟

اعتیاد به هرگونه مواد مخدری یک مشکل جدی است که با جان و مال و آبروی آدم بازی می کند. همانطور که وارد شدن به این بازی خطرناک به دست خود فرد است خروج از آن نیز، فقط به تصمیم فرد مبتلا بستگی دارد. برای ترک تریاک یا هر مخدر دیگری روش های مختلفی وجود دارد که با توجه به قدرت جسمی هر فرد می تواند از یکی از این راه ها برای رهایی خود استفاده کند.
مصرف تریاک اگر قطع شود احتمال اینکه فرد به مواد مخدر قوی تر آلوده شود، زیاد است؛ زیرا بعد زا گذشت مدتی، بدن بفرد به تریاک عادت می کند و فرد برای داشتن آن حس خوب دریافتی از تریاک، به مواد قوی تری نیاز دارد.
هرچقدر که بدن به مواد سمی تر و قوی تری عادت کند، طبیعی است که ترک آن هم برای فرد سخت تر باشد. پس تا قبل از اینکه بیشتر از این به بدن خود خود لطمه بزنید، برای ترک تریاک اقدام کنید. شما می توانید برای شروع با مشاوران مرکز ما صحبت کنید تا بدون هیچ تردیدی وارد این مرحله جدید زندگی خود شوید.
برای ترک تریاک شما به دو دسته قرص نیاز دارید، قرص هایی که باعث کاهش وابستگی شما به تریاک شوند؛ و قرص هایی که باعث تقویت جسم و روح شما شده و به شما کمک می کنند تا آخر این راه بروید و سربلند از آن بیرون بیایید.
در این مطلب هر دو دسته را به صورت کامل را برای شما شرح می دهیم، اما باید بدانید که مصرف هر یک از این ها به صروت خودسر و بدون تجویز پزشک نه تنها به شما کمکی نمی کند که خیلی اوقات باعث ایجاد یک اعتیاد جدید می شود و شما نه تنها تریاک را ترک نکرده اید که به یک مخدر دریگر نیز وابسته شده اید. پس اگر تصمیم به ترک دارید برای شروع این راه اول از هرچیز با یک پزشک مشورت کنید و زیر نظر او قرار بگیرید.

قرص های مکمل مورد نیاز بدن برای ترک تریاک
قرص های مکمل مورد نیاز بدن برای ترک تریاک


مکمل گابا


بدن ما به صورت طبیعی اسید آمینه ای به همین نام ترشح می کند که در مغز موجود است و باعث کاهش سرعت پیام های عصبی در نورون ها می شود و در نتیجه به آرامش بدن کمک می کند. هنگام ترک تریاک افراد دچار اضطراب، نا آرامی و افسردگی می شوند. این مکمل به فرد بیمار کمک می کند تا آرامش خود را حفظ کند.

 


پودر پروتئین


هنگام استفاده از تریاک بافت های بدن آسیب زیبادی می بینند و پاره می شوند. بدن سعی می کند با کمک پروتئین های موجود در غذا و خوراکی ها، این آسیب ها را ترمیم کند ولی از پس این آسیب ها بر نمی آـید. مکمل های پروتئینی به افزایش سرعت این کار کمک می کنند تا قسمتی از لطمه هایی که تریاک به بدن وارد کرده است، جبران شود.


قرص مکمل کلسیم و منزیم برای ترک تریاک


این دو مکمل به کاهش درد ناشی از ترک کمک می کنند. گاهی اوقات افراد نیازی به این دو مکمل ندارند، پس اگر دکترتان برای شما تجویز نکرده به این معناست که نیازی نداشتید، سرخود مصرف نکنید.

 

مکمل ب کمپلکس


ب کمپلکس نیز مانند گابا به کاهش اضطراب و افسردگی و علائمی از این دست در هنگام ترک کمک می کند. اینکه بدن شما به کدام یک از این دو مکمل نیاز دارد را دکتر تخیص می دهد.


مصرف پروبیوتیک در دوران ترک اعتیاد


روده یکی از قسمت های بدن است که تریاک آسیب جدی به آن وارد می کند. پروبیتیک باعث بهبود عملکرد روده می شود. همینطور پروبیوتیک باعث افزایش سرعت جذب مواد مغذی به بدن می شود که این کار باعث افزایش سرعت دوره ترک می شود.


ترک تریاک با قرص


قبل از شروع این مطلب باز هم وظیفه خود می دانیم تا به شما توصیه کنیم، برای ترک تریاک از مصرف خودسرانه هرگونه قرص و حتی مکمل بپرهیزید. حال که تصمیم به پاک کردن زندگی خود از این ماده خطرناک کرده اید، روش درستی را انتخاب کنید که علاوه بر صدمه نزدن به شما، لطمه های دوران مصرف را نیز، ترمیم کند و احتمال بازگشت شما نزدیک به صفر باشد.
اگر شما قصد تریاک را داشته باشید چه در منزل و چه در مراکز درمان، برای پشت سر گذاشتن دوران سم زدایی و وابستگی جسمی نیاز به داروهایی دارید که کم کم بتوانید تریاک را ترک کنید و به سمت آن کشیده نشوید. در اینجا به معرفی دو داروی پرکاربرد و معروف در زمینه ترک تریاک می پردازیم:

ترک تریاک با بوپرنورفین
 ترک تریاک با بوپرنورفین

 اگر پزشکی تصمیم به تجویز این قرص بگیرد، معمولا آن را دوزهای پایین تجویز می کند. بوپرنورفین باعث می شود تا فرد معتاد، میل کمتری به مصرف دوباره تریاک داشته باشد.
توجه داشته باشید که قرص بوپرنورفین خود نیز ماده مخدر محسوب می شود؛ پس باید در دوزهای مشخص شده و به اندازه مصرف شود.

ترک تریاک با متادون
 ترک تریاک با متادون


در بین تمام داروهای موجود برای ترک تریاک، متادون بین همه رایج تر است و از محبوبیت بیشتری نیز برخوردار است. متادون علاوه بر کاهش میل به مصرف درد را به شدت نیز کاهش می دهد. به همین علت فرد راحت تر می تواند تریاک را ترک کند و به زندگی عادی خود برگردد.

دیدگاه‌ها  
1
0
# حسن 1400-04-07 16:08
کسی که بافتاش آسیب زیادی دیده بعد ترکم پودر پروتئین بخوره یا نه‌؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0
1
# صمد 1400-04-09 10:11
امپول ب کمپلکسم اکیه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.