شربت تریاک چیست؟

تنتور اپیوم یا شربت تریاک یک شربت خوراکی ضد درد است که اغلب برای دردهای مزمن یا کنترل اسهال تجویز می شود.
شربت تریاک دارای مورفین است و از این رو می تواند حرکات دستگاه گوارش را کنترل کند و به بهبود اسهال کمک کند. برخی از افراد بر این باورند که استفاده از این شربت می تواند به ترک اعتیاد کمک کند، اما این باور کاملا غلط است و به دلیل مقدار زیادی مورفین سبب وابستگی و اعتیاد می شود. با ما در این مطلب همراه باشید تا ببینیم شربت تریاک چیست؟

تعریفی مختصر از شربت تریاک

این شربت به طور کلی از تریاک، الکل و آب درست می شود. موادی که در شربت تریاک مورد استفاده هستند، باید مرغوب باشند و همچنین ناخالصی های تریاک با روشی مناسب باید جدا شوند. شربت تریاک به دلیل ترکیباتی که دارد، یک مسکن قوی به شمار می آید و بیشتر پزشکان برای رفع درد آن را تجویز می کنند.
تاثیر شربت تریاک دقیقا مشابه متادون، مرفین، هروئین و ... است از این رو مصرف زیاد آن سبب لذت و سرخوشی می شود در نتیجه به تسکین درد و کم کردن اضطراب بسیار کمک می کند. اگر این شربت به مدت طولانی مصرف شود، فرد دچار وابستگی می شود و تمایل به مصرف مواد مخدر دیگر نیز در فرد بیشتر خواهد شد.
زمانی که فرد برای تسکین درد خود از شربت تریاک استفاده می کند، به دلیل تجربه نکردن دوباره درد مایل به قطع مصرف شربت تریاک نیست و حتی ممکن است به مرور مصرف خود را بیشتر کند. همین موضوع زمینه اعتیاد را در افراد مصرف کننده بیشتر می کند.

تعریفی مختصر از شربت تریاک 

این شربت داروی گیاهی تلخی است که غلظت بالایی از مرفین را دارد. از این رو پس از مصرف سبب تسکین درد و حتی سرفه می شود. شربت تریاک به دلیل داشتن تمام آلکالوئیدهای تریاک، مرفین و ... یک مخدر خیلی قوی است و استفاده زیاد از آن موجب وابستگی روانی و جسمانی می شود.
رنگ این شربت قرمز مایل به قهوه ای است و در گذشته برای درمان بسیاری از بیماری ها بخصوص سرفه و ضد درد مورد استفاده بوده است. مصرف 100 تا 200 میلی گرم مرفین برای افراد سالم که سابقه مصرف مواد مخدر نداشته اند می تواند کشنده باشد در نتیجه باید دوز مناسب آن را استفاده نمایید.
وابستگی به شربت تریاک باعت افزایش تحمل روانی فرد مصرف کننده می شود و فرد بدون مصرف قدرت انجام کارهای روزمزه خود را ندارد. در نتیجه باید دوز مصرفی خود را دائما افزایش دهد. فرد مصرف کننده بر این باور است که برای رفع درد و رهایی از فشار روانی چاره ای جز مصرف شربت تریاک ندارد و از این جهت در برابر ترک و کم کردن مصرف مقاومت می کند.

شربت تریاک چگونه تولید می شود

برخی افراد شربت تریاک را با مسکن اشتباه می گیرند. این شربت 25 برابر بیشتر از مسکن مورفین دارد. همانطور که در بالا گفته شد، این شربت از تریاک، آب و الکل تهیه می شود و از آنجایی که تریاک تقریبا در آب نامحلول است، برای تولید محلول تریاک باید آن را در الکل حل کرد. در شربت تریاک حداقل 20% الکل مورد استفاده قرار می گیرد. تولید کنندگان شربت تریاک این محلول را به صورت مایعی خوراکی و بی بو از مرغوب ترین تریاک درست می کنند. تریاکی که در این شربت مورد استفاده قرار می گیرد، باید استریل شود تا تمامی ناخالصی ها و آلودگی های میکروبی آن از بین بروند زیرا وجود آن ها مضر و خطرناک است.

شربت تریاک چگونه تولید می شود 

عوارض شربت تریاک چیست

استفاده بی رویه از این شربت سبب وابستگی در افراد می شود و می تواند عوارض جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد. مصرف خودسرانه این دارو عوارض بسیاری دارد که با توجه به شرایط جسمی، دوز مصرف، مدت زمان استفاده و ... این عوارض متفاوت هستند، اما شایع ترین عوارض استفاده از شربت تریاک شامل موارد زیر می شود:

  • حالت تهوع
  • یبوست
  • خارش بدن
  • اختلالات گوارشی
  • کم اشتهایی
  • خشک شدن دهان
  • سرگیجه

مهم ترین عارضه این دارو ابتلا به سیروز کبدی و سرطان است. برخلاف نظر برخی افراد، این دارو نه تنها به درمان کبد چرب کمک نمی کند، بلکه مصرف آن خطرات جبران ناپذیری را به دنبال دارد. از آن جایی که کبد عضو مهم و کاربردی در بدن است، توجه به سلامت آن جزء واجبات است. یکی از مهم ترین کارهای کبد سم زدایی بدن است. با مصرف تریاک یا شربت تریاک احتمال ابتلا به بیماری های کبدی تا 4 برابر افزایش پیدا می کند. پزشکان استفاده از این دارو را برای افراد مبتلا به بیماری کبدی یا کبد چرب منع کرده است.
افرادی که از این شربت زیاد استفاده می کنند و به آن اعتیاد پیدا کرده اند، نباید ناگهانی و خودسر آن را ترک کنند؛ زیرا ترک غیر اصولی شربت تریاک می تواند عوارض جبران ناپذیری برای سلامتی افراد داشته باشد بنابراین ترک ناگهانی آن هرگز توصیه نمی شود.
مصرف زیاد شربت تریاک می تواند سبب اوردوز شود. قبل از اوردوز، علائم مختلفی مانند نارسایی تنفسی، سرخوشی، یبوست، بی قراری، تنگی مردمک چشم و ... در فرد دیده می شود.

عوارض شربت تریاک چیست 

جوشاندن شربت تریاک

شاید این موضوع را شنیده باشید که جوشاندن شربت تریاک می تواند عوارض آن را کم کند، اما باید بدانید که این موضوع هیچ منبع علمی ندارد. با جوشاندن تمام ناخالصی های شربت از بین می روند و تنها تریاک است که باقی می ماند. در نتیجه با مصرف آن تریاک در پرزهای معده و روده رسوب می کند و به دنبال آن عوارض بیشتری برای سلامتی خواهد داشت. پس از جوشاندن شربت تریاک، تمام آب و الکل تبخیر می شوند، اما آلکالوئید موجود در تریاک باقی خواهد ماند و حتی ممکن است عوارض شدیدتری را به همراه داشته باشد.

مشاوران و متخصصان ما در کلینیک ترک اعتیاد نگین به شما کمک می کنند تا این ماده مضر و خطرآفرین را به آسانی ترک کنید و با ترک تریاک بار دیگر سلامت جسم و روان خود را بازیابید. با ما تماس بگیرید.

نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.