عوارض مصرف شیره تریاک

شیره تریاک که از جوشاندن سوخته تریاک و تریاک به نسبت 3 به 1 تهیه می شود تاثیر بیشتر و سنگین تری از تریاک دارد و به همین دلیل ترک اعتیاد آن بسیار سخت تر است. دلیل این که شیره تریاک اثر بیشتری از تریاک دارد این است که، وقتی سوخته و تریاک را در آب حل می کنند و آن را از صافی می گذرانند، کدئین و مرفین که به راحتی در آب حل می شوند از صافی گذشته و بعد از جوشاندن آب ماده به دست آمده که سیاه رنگ است شیره تریاک است.  شیره تریاک دارای اثر قوی تری است، ولی اثر گذاری آن دوام زیادی ندارد و پس از گذشت مدت کمتری فرد به حالت خماری دست پیدا می کند. شیره تریاک را به روش های زیر مصرف می کنند:

تدخین و کشیدن: که به آن سیخ و سنگ و سنجاق و نگاری هم گفته می شود، نگاری یک ابزار برای کشیدن شیره است که به چپق شباهت دارد.

خوراکی: که به دو صورت قرص مانند یا حبه ای و روش دوم خوردن آن حل کردن آن در مایعات است.

مصرف شیره تریاک به روش خوراکی چه عوارضی دارد؟

مصرف شیره هم مانند مصرف تریاک در فرد مصرف کننده وابستگی و اعتیاد ایجاد می کند و به دنبال آن باعث می شود که سلامتی فرد مصرف کننده به خطر بیافتد.
کسی که شیره را به روش خوراکی مصرف می کند. او کم کم به شدت لاغر می شود و مجاری تنفسی، کبد و دندان های او خراب می شود و میل جنسی او کاهش می یابد. همچنین ممکن است که باعث تشنج و خفگی در زمان خواب شود.
بعضی از افراد معتقدند که تریاک و شیره تریاک برای کاهش قند خون افراد دیابتی موثر هستند ولی این یک تصور اشتباه است، شیره تر یاک و تریاک نه تنها به کاهش قند خون شما کمک نمی کنند، بلکه باعث می شوند که لوزالمعده شما دیگر انسولین ترشح نکند و از طرفی مصرف شیره و تریاک باعث تنگ شدن عروق قلبی می شود و به این صورت خطر سکته قلبی در فرد مصرف کننده افزایش پیدا می کند.

خوردن تریاک یکی از روش های مصرف سنگین تریاک به حساب می آید. و تقریبا مصرف خوراکی شیره تریاک را یک مرحله بعد از استفاده به روش کشیدنی یا تدخینی می دانند. بیشتر افرادی که شیره تریاک یا تریاک را به روش خوراکی استفاده می کنند می خواهند که مصرف خود را از خانواده پنهان کنند.

یکی از آسیب های شدید مصرف شیره تریاک به روش خوراکی این است که دستگاه گوارشی فرد در این روش به شدت آسیب می بیند. از طرفی احتمال مسمومیت در این روش مصرفی بسیار بالاتر از روش تدخینی یا کشیدنی است، چون در بعضی از موارد برای سنگین تر شدن و جلای ظاهری شیره از سرب در آن استفاده می کنند و این باعث می شود که احتمال مسمومیت بالاتر برود.

عکس شیره تریاک

عوارض خوردن شیره تریاک

خوردن شیره تریاک از گذشته تا به امروز یکی از راه های مصرف آسان این ماده مخدر بوده است. روش مصرف خوراکی به دلیل اینکه باعث می شود حالت نئشگی قوی تر در فرد بوجود بیاید، خطراک زیادی را به همراه خواهد داشت. اعتیاد به تریاک به تنهایی عاملی خطرناک است و موجب کاهش طول عمر انسان می شود اما مصرف آن به صورت خوراکی این احتمال را بیش از پیش بالا می برد. شیره تریاک اضطراب را کاهش می دهد و باعث آرامش و ریلکسی می شود؛ همچنین حالت سرخوشی و بهبود روحیه را در فرد ایجاد می کنند. از این روست که شیره تریاک جز مواد مخدر اعتیاد آور به حساب می آید. در صورت وجود علائمی مانند مشکلات سیستم عصبی مرکزی، مشکلات تنفسی و بزرگ شدن قرنیه چشم ها باید به مسمومیت شیره تریاک شک کرد. از مهم‌ترین عوارض خوردن شیره تریاک می توان به تاثیرات آن روی مغز و نخاع اشاره کرد. در بعضی از تحقیقات پزشکی ثابت شده است که بین اعتیاد به شیره تریاک و بیماری عروق قلبی و سکته قلبی یک رابطه مستقیم وجود دارد. از دیگر عوارض خوردن شیره تریاک تشنج، سیاه شدن صورت، مشکلات کبدی، سر درد های شدید، حالت تهوع و ... را می توان نام برد.

خواص شیره تریاک برای مردان

خیلی از افراد با این اشتباه که با مصرف یکی دو بار شیره تریاک به آن معتاد نخواهند شد ریسک استفاده را می پذیرند این در صورتی است که احساس شادی که این ماده در ابتدای زمان مصرف ایجاد می کند به صورتی است که فرد دوباره به آن روی خواهد آورد و عوارض اعتیاد به تریاک به قدری زیاد است که اگر خواصی هم برای مصرف آن مشاهده می کنید به مشکلات جسمی و روحی بعد از مصرف نمی ارزد.
بسیاری از مردان با تصور غلط اینکه مصرف شیره تریاک در افزایش میل جنسی آن ها تاثیر گذار است به صورت تفریحی شروع به استفاده از این ماده مخدر می کنند اما نکته ای که این افراد به آن توجه نمی کنند میزان اعتیاد آوری این ماده است. درست است که استفاده کوتاه مدت این ماده باعث بالا بردن مدت زمان نعوظ می شود اما در طولانی مدت شیره تریاک نه تنها نیروی جنسی را افزایش نخواهد داد بلکه به قدری باعث کاهش انرژی در فرد می شود که رمق برقراری رابطه جنسی را به طور کامل از او خواهد گرفت.

خواص شیره تریاک

همانطور که در بخش بالا گفتیم بعضی از افراد این تصور غلط را دارند که شیره تریاک برای آن ها فوایدی دارد. از جمله خواص کاذبی که برای شیره تریاک در نظر گرفته می شود، می توان به: درمان مشکلات جنسی، فشار خون، سرماخوردگی، درمان بیماری های مسری، کاهش درد های مزمن و ... اشاره کرد.

قابل ذکر است که این خواص به هیچ وجه در علم پزشکی به اثبات نرسیده اند و تمام نتیجه باورهای غلط افراد است. درست است که تریاک و شیره تریاک به دلیل خاصیت افیونی بودن باعث کاهش درد در افراد می شوند اما از آنجایی که جز دسته مواد مخدر های بسیار اعتیاد آور هستند، استفاده از آن ها به هیچ وجه پیشنهاد نمی شود. اگر شما نیز از درد های مزمن رنج می برید بهتر است برای کاهش این درد ها داروهایی که تحت نظر پزشک متخصص تجویز می شود را استفاده کنید. خاصیت درمان شیره تریاک برای رفع مشکلات جنسی در قسمت بالا به طور کامل توضیح داده شد.

طبع شیره تریاک

آیا شیره تریاک گرم است یا سرد؟ فردی که از شیره تریاک استفاده می کند برای اینکه بتواند کمی از علائم آن را از بین ببرد (بریدن آثار استفاده شیره تریاک) باید به مصرف ماده ای از طبع مخالف بپردازد. با توجه نظرسنجی هایی که صورت گرفته است بسیاری از افراد مصرف کننده شیره تریاک معتقدند برخلاف خود تریاک که طبعی سرد دارد، شیره تریاک دارای طبع گرمی است به همین دلیل آن ها برای از بین بردن آثار مصرف بیش از حد، موادی با طبع سرد مثل هندوانه، ماست و خیار، ترشی و ... استفاده می کنند. به گفته همین افراد از جمله عوارض مصرف بیش از حد مواد افیونی می توان به یبوست شدید اشاره کرد. معتادان به شیره تریاک برای رفع این مشکل به ملین ها روی آورده و به همین دلیل در سنین پایین دچار بیماری هایی مانند بواسیر خواهند شد.

طرز تهیه شیره تریاک

شیره تریاک از ترکیب کردن تریاک و تریاک سوخته بدست می آید. ساقی ها در شیره کش خانه ها با جوشاندن و صاف کردن تریاک و سوخته تریاک به تولید ماده ای می پردازند که شما آن را با نمام شیره تریاک می شناسید. درصد مرغوبیت این مواد در هر تولید متفاوت است، اما بهترین و مرغوب ترین نوع آن از ترکیب 3 به 1 سوخته تریاک و تریاک بدست می آید (به ازاء هر یک واحد تریاک سه واحد سوخته تریاک). سپس این مخلوط در آب داغ حل می شود و به آن حرارت می دهند. در مرحله بعد ماده بدست آمده را از صافی عبور می دهند باز به آن حرارت می دهند تا سفت بشود. شیره تریاک ترکیبات محلول در آب تریاک را در خود جای داده است پس موادی مثل پاپاورین و نوسکاپین به دلیل اینکه محلول در آب نیستند در شیره تریاک وجود ندارند.
شیره تریاک نسبت به خود تریاک مورفین بیشتری دارد به همین دلیل علائم مصرف آن قوی تر بوده و سریع تر باعث اعتیاد و ضرر های جسمی در فرد می شود.

عکس شیره اعتیاد

مصرف شیره تریاک به روش کشیدنی یا تدخینی چه عوارض دارد؟

عوارض، اثرات و ترک اعتیاد شیره تریک تا حد زیادی مانند تریاک است، تنها تفاوت آن این است که شیره تریاک قوی تر و به همین ترتیب وابستگی به آن بیشتر و در نتیجه ترک اعتیاد آن سخت تر می باشد.
عوارض مصرف شیره تریاک به روش تدخینی یا همان دود کردن و کشیدن عبارتند از:

  • مشکلات مغزی مانند بی خوابی های شبانه و خواب آلودگی همیشگی
  • کم شدن علایق و انگیزه
  • کاهش مسئولیت پذیری
  • بی توجهی به تحصیلات و شغل و خانواده
  • ناشناخته ماندن بیماری های خطرناک به دلیل مسکن بودن شیره تریاک
  • ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن
  • بهم ریختن سیستم جنسی (کاهش میل جنسی، کاهش قدرت و توان جنسی بهم خوردن دوران قاعدگی در زنان)
  • از دست رفتن زیبایی و تیره شدن پوست، خارش شدیدُ تیره شدن لب ها و کهیر
  • عفونت ریه، ناراحتی های تنفسی و تنگی نفس
  • تهوع استفراغ، کم کار شدن روده های کوچک و بزرگ، یبوست مزمن، بی اشتها شدن، کم شدن وزن و تغذیه نامناسب.

پادزهر شیره تریاک

استفاده بیش از حد انواع مواد مخدر باعث بوجود آمدن مسمومیت در فرد مصرف کننده می شود. از آنجایی که مسمومیت توسط هر نوع ماده مخدری خطرات زیادی در پیش رو دارد در صورت مشاهده موارد مسمومیت حتما فرد را به نزدیکترین اورژانس برسانید.
موارد مسمومیت خفیف شامل: دل درد های شدید، لرزش بیش از حد بدن، استفراغ، سردرد، رنگ پریدگی و ...
علائم مسمومیت شدید شامل: طعم فلزی در دهان فرد، ضعف عضلانی، یبوست طولانی مدت، تشنج، کما و حتی مرگ.
دلیل مسمومیت ناشی از مصرف شیره تریاک وجود سرب در این ماده است بهترین پادزهر برای دفع سرب از بدن سبزی و میوه هایی است که دارای ویتامین C هستند. البته این موارد بیشتر در مسمومیت های خفیف جوابگو هستند و در مواردی که میزان استفاده بالا بوده و علائم شدید در فرد مشاهده می شود پادزهر شیره تریاک دارویی به نام نالوکسان است که فقط با تجویز پزشک و تحت نظر کادر درمانی امکان تهیه و استفاده از آن وجود دارد.

همانطور که گفتیم ترک اعتیاد شیره تریاک بسیار شبیه به ترک اعتیاد تریاک است.

دیدگاه‌ها  
5
3
# حشمت 1400-04-08 09:47
اکه میل جنسیو کاهش میده پس چرا خیلیا واسه موارد جنسی میخورن؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
4
5
# حشمت 1400-04-08 09:57
شیره های الان به هیچ دردی نمیخورن فقط سم خالصه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
10
6
# مرضیه 1400-04-09 13:01
شوهر من شیره تریاک میکشید براش متادون خریدم ترک کنه مصرف شیره ش کم شده ولی قطع نشده ولی از اونطرف زیاد قرص متادون میخره الان من باید چکار کنم؟ کمکم کنید توروخدا خسته شدم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.