جایگزین استامینوفن کدئین

کدئین یک داروی تجویزی است که برای درمان درد خفیف تا متوسط به کار می‌رود و به‌صورت قرص در بازار عرضه می شود. همچنین گاهی اوقات در برخی از شربت‌های سرفه، برای معالجه سرفه استفاده می‌شود؛ مانند سایر مواد مخدر، کدئین یک داروی قوی و بسیار اعتیادآور است.
شما می‌توانید به کدئین معتاد شوید، حتی اگر یک محصول ترکیبی مانند تایلانول با کدئین را مصرف کنید. ترک کردن این عادت ممکن است دشوار باشد، اما ارزش این تلاش را دارد. در ادامه بخوانید تا در مورد علائم ترک اعتیاد به کدئین و نحوه مقابله با آن اطلاعاتی کسب کنید.

اثرات مصرف بیش از حد استامینوفن کدئین

1. بالا رفتن سطح مقاومت و تحمل نسبت به دارو

با گذشت زمان، ممکن است تحمل شما نسبت به اثرات کدئین بیشتر شود. این بدان معناست که بدن شما برای احساس تسکین درد یا سایر اثرات مطلوب، نیاز به دوز داروی مصرفی بیشتری دارد. به عبارت دیگر، بالا رفتن سطح تحمل یا مقاومت باعث می‌شود که همان مقدار داروی اولیه، برای بدن شما کم به نظر برسد.

جایگزین استامینوفن کدئین
سرعت بالا رفتن مقاومت و تحمل بدن شما نسبت به کدئین بستگی به عواملی مانند عوامل زیر دارد:

 • ژنتیک شما
 • مدت زمانی که دارو را مصرف کرده‌اید
 • مقدار دارویی که مصرف کرده‌اید
 • مقدار احساس نیاز شما به دارو

2.اعتیاد یا وابستگی به استامینوفن کدئین

با بالا رفتن مقاومت و تحمل بدن نسبت به کدئین، سلول‌های شما برای عملکرد صحیح به دارو نیاز دارند. به این رفتار وابستگی گفته می‌شود. در صورت قطع ناگهانی استفاده از کدئین، عوارض جانبی شدیدی ناشی از ترک به وجود می‌آید. یکی از نشانه‌های وابستگی این است که برای جلوگیری از علائم ترک باید کدئین مصرف کنید.
در صورت مصرف کدئین بیش از چند هفته یا مصرف بیش از دوز تجویز شده، وابستگی رخ می دهد. متأسفانه حتی در صورت مصرف دارو دقیقاً مطابق تجویز پزشک، ممکن است وابستگی به کدئین ایجاد شود.

جایگزین استامینوفن کدئین

علائم ترک استامینوفن کدئین

علائم ترک دارو ممکن است در دو مرحله باشد. مرحله اولیه طی چند ساعت از آخرین دوز شما اتفاق می‌افتد. علائم دیگر ممکن است بعداً به دلیل طولانی شدن زمان عدم مصرف کدئین ایجاد شود.
علائم اولیه ترک می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • احساس تحریک‌پذیری یا اضطراب
 • مشکل خواب
 • چشمان اشک آلود
 • آبریزش بینی
 • تعریق
 • خمیازه
 • دردهای عضلانی
 • ضربان قلب سریع‌تر

علائم بعدی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • از دست دادن اشتها
 • تهوع و استفراغ
 • گرفتگی معده
 • اسهال
 • لرز یا غازهای غاز

جایگزین استامینوفن کدئین

جایگزین‌های دارویی استامینوفن کدئین

داروهای غیر افیونی: داروهای ضدالتهاب استامینوفن، مانند تایلانول و داروهای غیر استروئیدی گزینه‌های مناسبی برای درمان درد خفیف هستند، زیرا اثرات جانبی افسردگی و مشکلات تنفسی ندارند.
آرام‌بخش دكسمدتومیدین: (DEX) یك داروی آرام‌بخش امیدوارکننده و یكی از مکمل‌های رژیم بی حسی به‌ویژه در بیماران دارای وقفه تنفسی خواب (OSA) است.
ترامادول: آیا ترامادول یک جایگزین است؟ ترامادول یک آگونیست اپیوئید ضعیف است. در مقایسه‌ای که در مورد اثربخشی و ایمنی ترامادول در مقابل استامینوفن کدئین انجام شده است، دریافتند که ترامادول با بی‌دردی مشابه، پتانسیل کمتری برای عوارض جانبی دارد. به دلیل افزایش خطر بروز عوارض جانبی جدی ازجمله تشنج و سندرم سروتونین، ایمنی آن باید قبل از استفاده گسترده مورد بررسی قرار گیرد.
مورفین خوراکی: استفاده از مورفین خوراکی توسط برخی به عنوان جایگزین کدئین پیشنهاد شده است. تجویز کنندگان و داروسازان هنگام تجویز مورفین خوراکی باید هوشیار باشند، زیرا این دارو در غلظت‌های متفاوتی موجود است.

جایگزین استامینوفن کدئین

جایگزین‌های گیاهی استامینوفن کدئین

 • زنجبیل: زنجبیل یک جایگزین قدرتمند ضد التهابی مؤثرتر از داروهایی چون استامینوفن کدئین برای تسکین درد است. این مطالعه نشان داد كه داروهایی مانند تایلنول نیز باعث ایجاد ترکیبات التهابی می‌شوند. زنجبیل، با این حال از تشکیل ترکیبات التهابی، پروستاگلاندین ها و لکوترین ها جلوگیری می‌کند و همچنین دارای اثرات آنتی اکسیدانی است که التهاب و اسیدیته موجود در مایعات درون مفاصل را تجزیه می‌کند.
 • زردچوبه: این ادویه دارای خواص ضد التهابی و ضد سرطانی است. همچنین گردش خون را بهبود می‌بخشد و از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند.
 • منیزیم: غذاهایی که دارای بالاترین میزان منیزیم هستند، مانند دانه آفتابگردان و دانه کدو تنبل برای جایگزینی استامینوفن کدئین مفید هستند.
 • پوست بید سفید: پوست بید سفید یک آسپرین اورجینال است. آسپرین مصنوعی می‌تواند معده را تحریک کند، اما استفاده آن به طور طبیعی از طریق پوست بید سفید، در تسکین درد، التهاب و تب مؤثر است. دوز توصیه شده روزانه ۱ تا ۲ قطره از پوست درخت بید سفید است.
 • روغن‌های گیاهی: برای شل کردن عضلات و آرام کردن ذهن بابونه، اسطوخودوس یا مریم گلی را بر روی گیج گاه، مفاصل سینه یا محل درد مالش دهید.
 • دمنوش: دمنوش های نعنا و گل گاو زبان نیز می‌توانند به عنوان جایگزین برای استامینوفن کدئین استفاده شوند.
دیدگاه‌ها  
+3
سه سال دارم استامینوفن کدین مصرف میکنم روزه یه بسته ایا میتونم با کم کردن ان ان را بزارم کنار قبلان هم معتاد بودم چهار سال و شیش ماه هست پاکم مواددمخدر مول شیشه تریاک دوا مصرف میکردم با متادون و. ترامادول که دیگه مصرف نمیکنم چهارسال و شیش ماه هست اینا مصرف نمیکنم خواهشمندم بگید چجوری استامینوفن رو بزارم کنار
به نقل از مسلم:
سه سال دارم استامینوفن کدین مصرف میکنم روزه یه
به نقل از مسلم:
سه سال دارم استامینوفن کدین مصرف میکنم روزه یه بسته ایا میتونم با کم کردن ان ان را بزارم کنار قبلان هم معتاد بودم چهار سال و شیش ماه هست پاکم مواددمخدر مول شیشه تریاک دوا مصرف میکردم با متادون و. ترامادول که دیگه مصرف نمیکنم چهارسال و شیش ماه هست اینا مصرف نمیکنم خواهشمندم بگید چجوری استامینوفن رو بزارم کنار

بسته ایا میتونم با کم کردن ان ان را بزارم کنار قبلان هم معتاد بودم چهار سال و شیش ماه هست پاکم مواددمخدر مول شیشه تریاک دوا مصرف میکردم با متادون و. ترامادول که دیگه مصرف نمیکنم چهارسال و شیش ماه هست اینا مصرف نمیکنم خواهشمندم بگید چجوری استامینوفن رو بزارم کنار

دوست عزیز کار بزرگی اتجام دادین حالا که تا اینجا اومدین خودسرانه قط نکنین و حتما با یک پزشک کاربلد درتماس باشین
استامینوفن،معدتو داغون میکنه،اونم یک بسته چون قبلا اعتیا داشتی کار برات سخت تره وگرنه میگفتم همین الان دیگه نخور یه ماهه دیگه ده کیلو وزن اضاف میکردی ولی چون اعتیاد داشتی تو مرحله اول نصف بسته رو بزار کنار تا هم فشار از کبدت وهم معدت کمتر بشه هر وقت دیدی دیگه علائم ترک نداری مثلا بعد از یک یا دو هفته دیگه ما بقی رو هم نصف کن ودر مرحله بعد کلا بزار کنار.ممکنه بسته به اراده و توانت ،رسیدگی و همدلی نزدیکانت و خوردن غذاهای مفید مثل شیر و دارو هاییی مثل زرد چوبه روزی دوسه بار ، غذاهای سرشار از پروتئین که گلوتامین زیادی داره علائم ترک رو کمتر بکنه.ولی به هر حال باید دردو کشید ،سخت تر از درد بی خوابیه همراه با درده ولی بازم استامینوفن کدئین دارویی نیست که نشه یه باره ترکش کرد منی که الان این متنو مینویسم الان برای بار سوم با مصرف بیشتر از شما در حال ترک محترمانش بگم یک دفعه ای هستم دو بارش موفق شدم به امید خدا این بارم میشم ولی بیشتر از هر چیزی نه از دردش ناراحتم، نه از بی خوابیش فقط از این وقتی که داره اینجوری هدر میره ناراحتم یعنی آتیش میگیرم.
سلام خسته نباشید من روز


با عرض ادب و خسته نباشید من قبلا 5 سال مصرف کننده مواد صنعتی و سنتی بودم چهار سال پاک بودم الان نزدیک به 1ساله کدوئین مصرف میکنم روزانه 6بسته علان 2روزه که به قوله دکترا ترک یابوی هزینه ترکم ندارم خواهش میکنم یه راهکار بدین من زودتر بهبودیمو به دست بیارم. ممنون میشم راهنمایی کنید
نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.