قرص وازونیدین برای ترک اعتیاد

قرص وازونیدین (کلونیدین) دارویی است که برای درمان فشار خون بالا استفاده می‌شود. اما، برخی از پزشکان آن را برای ترک اعتیاد نیز تجویز می‌کنند. البته، این دارو نیز مانند سایر داروها امکان اعتیاد دارد. یعنی نباید بیش از دوز تجویز شده مصرف شود؛ به گونه‌ای که مصرف قرص وازونیدین در کنار سایر مشتقات تریاک نظیر اوپیات‌ها خطرناک بوده و پس از قطع مصرف مشکلاتی را برای بیمار بوجود می‌آورد. وازونیدین در دسته قرص‌های درمان فشار خون قرار گرفته و با نام‌های تجاری کلوفلین، کاپوای، نکسیکلون و کاتاپرس توزیع می‌شود. این دارو برای درمان برخی از عارضه‌ها نظیر فشار خون، بیش فعالی، ترک سیگار، ترک اعتیاد، اضطراب، سندروم توره و انقباض‌های قاعدگی مفید است. دیدگاه‌های مختلفی در خصوص این قرص وجود دارد که مهمترین آن اعتیادآور بودن کلونیدین است.

آیا وازونیدین (کلونیدین) اعتیادآور است؟ مصرف بیش از اندازه وازونیدین اعتیادآور است. البته، میزان وابستگی به این دارو به اندازه سایر داروهای ترک اعتیاد نیست. برخی از محققان معتقدند که مصرف این دارو می‌تواند وابستگی‌ به مصرف الکل و سایر مواد مخدر را بیشتر کند. یعنی اگر در کنار مصرف مواد مخدر از این دارو استفاده شود، امکان وابستگی بیشتر به آن‌ها وجود دارد. اما، زمانی که مصرف وازونیدین تحت کنترل پزشک انجام شود این عوارض تا حد زیادی از بین رفته و خطر وابستگی شدید به آن را کم می‌کند. به همین خاطر است که پزشکان توصیه می‌کنند فرایند ترک اعتیاد حتما در کلینیک‌های درمانی انجام شود.

دیدگاه‌های مختلف درباره قرص وازونیدین

همانطور که گفتیم دیدگاه‌های مختلفی درباره قرص وازونیدین وجود دارد که در قسمت قبل به موضوع اعتیادآور بودن آن اشاره کردیم. اما، دیدگاه مهم دیگری که نسبت به این دارو وجود دارد، خاصیت ترک اعتیاد آن است. پزشکان معتقدند که مصرف وازونیدین موجب می‌شود تا دوران ترک اعتیاد آسان تر شود. این دیدگاه کاملا نقطه مقابل دیدگاه قبلی بوده و برخی پزشکان اعتقاد دارند که کلونیدین ماده مخدر نیست و هرگز گیرنده‌های مواد مخدر را فعال نمی‌سازد.

قرص وازونیدین برای ترک اعتیاد

پزشکان معتقدند که مصرف این دارو در هنگام ترک اعتیاد میزان ضربان قلب و همچنین فشار خون را تنظیم کرده و امکان سکته را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. امری که موجب می‌شود تا اضطراب ناشی از ترک اعتیاد کاهش یابد و بیمار به راحتی بتواند فرایند درمانی خود را طی کند. این مزایا زمانی سودمند واقع می‌شوند که فرایند ترک اعتیاد زیر نظر پزشک و در کلینیک‌های ترک اعتیاد انجام شود. البته، وازونیدین برای تمام روش‌های ترک اعتیاد و همچنین مواد مخدر مختلف مفید نبوده و حتما باید توسط پزشک تجویز شود.

پس از ترک اعتیاد چگونه مصرف وازونیدین را قطع کنیم

همانطور که گفتیم مصرف بیش از اندازه وازونیدین می‌تواند اعتیادآور باشد. پس با توجه به مطالب فوق و سبک و سنگین کردن دیدگاه‌ها به این نتیجه می‌رسیم که قرص وازونیدین دارویی اعتیادآور است و تنها برای ترک اعتیاد به روش کوتاه مدت مفید است. بنابراین، برای ترک اعتیاد به روش‌های تدریجی و بلند مدت نیاز است که از قرص‌های دیگر استفاده شود. اما، زمانی که برای مدت 1 الی 2 ماه از قرص وازونیدین استفاده شود، بهتر است مصرف آن به صورت تدریجی قطع شود. یعنی پس از سم زدایی مواد مخدر از بدن، نباید به یک باره مصرف این قرص را قطع کرد. چراکه این امر می‌تواند فشار خون را به یک باره افزایش دهد و بیمار را با مشکلات فراوانی مواجه کند. بنابراین، بهتر است قبل از قطع مصرف وازونیدین مانند هر داروی دیگری باید با پزشک مورد نظر مشورت کنید.

علائم ناشی از قطع مصرف وازونیدین

متاسفانه، برخی از مصرف کنندگان پس از قطع این دارو با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

  • سرگیجه
  • سردرد
  • رعشه
  • اضطراب یا افسردگی
  • بی خوابی
  • حالت عصبی و آشفتگی در طول روز
  • حالت تهوع و استفراغ

همچنین، به یاد داشته باشید که این علائم در افراد مختلف فرق داشته و ممکن است نشانه‌های آن پس از مدتی بروز کند. هیچگاه قرص وازونیدین را همزمان با متادون مصرف نکنید. این امر علائم فوق را پس از قطع مصرف تشدید کرده و حتی افراد را تا پای مرگ می‌کشاند. لازم به ذکر است که مصرف این دارو حتما باید با دستور پزشک انجام شود. در برخی موارد پزشک با مصرف قرص وازونیدین به شدت مخالف بوده و مصرف آن را برای افرادی که دارای بیماری‌های پیش زمینه‌ای هستند منع می‌کند.

نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.