تاثیر مواد مخدر بر مردمک چشم

تاثیرات مواد مخدر بر روی بدن به گونه ای است که ابتدا با اثرات اولیه بدن را در حالت نشئگی می برد و بعد از مصرف به مدت طولانی و مداوم یا به زبان ساده با معتاد شدن فرد؛ اثرات طولانی مدت مواد مخدر و مضرات آن برای بدن خود را نمایش می دهند. به طور کلی می توان گفت که مصرف مواد مخدر روی تمامی قسمت های بدن تاثیر می گذارد و این تاثیرات بسته به نوع مواد مخدر و میزان مصرف در بازه های زمانی تاثیرات مختلفی می گذارد. در این مطلب از مرکز بستری ترک اعتیاد نگین قصد داریم در مورد تاثیر مواد مخدر بر چشم و مردمک چشم را در بازه های زمانی کوتاه مدت و بلند مدت بررسی کنیم.

تاثیر مواد مخدر بر چشم

تاثیرات مواد مخدر می تواند بر روی مردمک، غشاء بیرونی و روی قرنیه چشم باشد. این عوارض در صورتی که به موقع مورد رسیدگی قرار نگیرند ممکن است مشکلات زیادی را برای فرد به همراه داشته باشند. همچنین ادامه این مطلب برای پدر مادر ها نیز مفید است و با استفاده از مواردی که در ادامه در اختیارتان قرار می دهیم می توانید بینش بهتری نسبت به مشکلات فرزندانتان داشته باشید؛ به خصوص در دوره ای که میبینیم مواد مخدر به راحتی در ورودی هر پارک یا محله ای پیدا می شود.

 

آثار اولیه مصرف مواد مخدر روی چشم

مصرف مواد مخدر مختلف اثرات کوتاه مدت مختلفی روی چشم می گذارند که در ادامه آن ها را با هم بررسی خواهیم کرد:

  • حشیش، گل (ماریجوانا) و سایر موادی که دارای THC هستند و به اصطلاح عامیانه باعث "چِت" شدن افراد می شوند، برای مصرف کننده قرمز شدن غیر عادی چشم را به همراه دارند. همچنین پایین چشم این افراد تیره می شود و کمی پف می کند.
  • مصرف مواد محرک مانند کوکائین و شیشه باعث می شود که چشمان فرد به شکل غیر عادی باز باشد، همچنین مردمک کمی گشاد می شود.
  • مصرف مواد توهم زا ال اس دی (LSD) که به آن اسید هم گفته می شود باعث می شود مرمک چشم به طرز عجیبی گشاد شود و چشمان فردی که تحت تاثیر این مواد است به صورت مداوم روی سوژه ها و اشیاء اطراف بچرخند، بدون این که بتوانند روی چیزی تمرکز کنند.

 تاثیر مواد مخدر بر مردمک چشم

  • مصرف مواد مخدر افیونی مانند تریاک، قرص ترامادول یا هروئین باعث می شود که ضربان قلب فرد کاهش یابد و از میزان هوشیاری او کم شود. در چنین حالتی چشمان فرد حالتی خواب آلود و خمار به خود می گیرد. پس از ترک هروئین و دیگر مواد افیونی این حالات درمان خواهد شد. پس بهتر است هرچه زودتر برای ترک اقدام کنید. 

قرمزی چشم در اثر مصرف مواد

در بین مواردی که در قسمت بالا گفتیم رایج ترین این مواد بین جوانان حشیش و گل است که باعث قرمزی چشم می شوند و برای از بین بردن قرمزی چشم و عادی نشان دادن موضوع از قطره نفازولین استفاده می کنند. استفاده از نفازولین باعث می شود که بعد از چند دقیقه قرمزی چشمها از بین رفته و حتی سفید چشم بیش از حد معمول به چشم می آید.

 تاثیر مواد مخدر بر مردمک چشم

تاثیرات طولانی مدت مواد مخدر روی چشم

تاثیرات طولانی مدت مواد مخدر بر روی چشم ها می تواند بسیار شدید باشد، به گونه ای که حتی در مواردی امکان بروز آب مروارید، کاهش قدرت بینایی موقت یا دائم و گلوکوم یا آب سیاه وجود دارد. همچنین تاثیراتی که مصرف مواد مخدر روی قلب و سیستم اعصاب می گذارد نیز باعث می شود که چشم دچار عارضه های مختلف شود، چرا که وقتی فردی مدت زیادی است که مصرف مواد مخدر دارد سیستم اکسیژن رسانی به چشم دچار مشکل می شود و همین بیماری های چشمی مانند آب مروارید را برای شما پیش خواهد آورد.
از طرفی مشکلاتی که مواد مخدر برای سیستم اعصاب بوجود می آورد، چشم ها را نیز تحت تاثیر قرار داده و به این صورت قدرت بینایی فرد را به شدت تحت تاثیر می گذارد.
به این صورت می توان نتیجه گرفت که حتی بعد از ترک اعتیاد موضوع رسیدگی به سلامت چشم ها بسیار مهم است و باید همراه با سایر برنامه های درمانی، به یک چشم پزشک نیز مراجعه کنید تا هر چه زود تر از بروز اتفاقات بدتر جلوگیری کنید.

دیدگاه‌ها  
+2
آیا مصرف مواد صنعتی مانند شیشه و در کنارش نگاه کردن بیش از حد فضای مجازی تلفن همراه . و بی خوابی های متعدد می تواند باعث انحراف یک چشم باشد یا خیر
+1
مصرف شیشه توهم میاره وانحراف چشمی صدرصد میاره
-1
ببخشید من چند روز پیش برای بار اول گل کشیدم چشمهام احساس میکنم سنگین شده و یه سره قرمز میشه چیکار باید کرد ممنون میشم از راهنماییتون
نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.