درمان بی خوابی بعد از ترک اعتیاد

یکی از دلایل که معتادانی که ترک کرده اند را دوباره به سمت مصرف اعتیاد می کشاند، بی خوابی است. آمار تقریبی نشان داده است که بهانه ی 97 افراد برای مصرف دوباره تریاک، برطرف کردن بی خوابی بوده است.

اختلال خواب که هم به عنوان عوارض مصرف هم به عنوان عوارض ترک اعتیاد به حساب می آید به چهار دسته تقسیم می شود.

انواع خواب بعد از ترک اعتیاد

  • کم یا زیاد بودن خواب: افرادی که جزء این دسته هستند دچار کم خوابی یا خواب بیش از حد می شوند و این موضوع باعث آزار و اذیت آنها شده است.
  • کیفیت خواب: گاهی شنیده ایم که اصلا نخوابیدن بهتر از یک خواب بی کیفیت است که مثلا در 8 ساعث خواب شخصی که ترک کرده هر نیم ساعت یک بار از خواب می پرد، افرادی که دچار این مشکل هستند، در زمان بیداری به شدت احساس کسل بودن می کنند.
  • خواب بریده یا کوتاه: این افراد از دسته ی قبل بهتر می خوابند ولی خوابیدن آنها به صورت بریده بریده و در زمان های مختلف روز است، همین موضوع نمی گذارید که بدن با خیال راحت استراحت کند.
  • خواب مداوم و با کیفیت: همیشه در هر موردی استثنا وجود دارد، این یعنی افرادی هستند که زمانی که که مصرف مواد مخدر را قطع می کنند، بعد از دو یا سه روز می توانند به راحتی بخوابند وهیچ مشکلی در این زمینه نداشته باشند، البته باید در نظر داشته باشید : این که فرد چقدر دچار اختلال خواب شود بستگی به میزان مصرف و مدت مصرف او دارد.


بی خوابی ؛ اصلی ترین مشکل افرادی که ترک کرده اند

افردی که به تازگی اعتیاد را ترک کردند بیشتر مواقع از بی خوابی شبانه شکایت می کنند یا می توان گفت که شکایت اصلی آنها این است که نمی توانند در زمان استراحت، بخوابند. همین موضوع باعث پریشانی این افراد می شودو آنها را مجبور می کند که به سمت مصرف مواد و یا دارو های ضعیف تر برای درمان بی خوابی بروند.

 

بی خوابی بعد از اعتیاد معمولا 2 تا 7 روز طول می کشد

استفاده از مواد مخدر برای درمان بی خوابی که بر اثر مصرف مواد مخدر بوجود آمده کار اشتباهی است و مثل این می ماند که شما بخواهید آتش را با بنزین خاموش کنید. مصرف مواد مخدر باعث ایجاد اختلال خواب می شود و فرد مصرف کننده بعد از مصرف، بسته به شرایط جسمی خود احتمالا کم خواب یا پر خواب می شود. اما وقتی که شخص معتاد مصرف مواد مخدر را ترک می کند، به طور متوسط مدت 2 تا 7 روز طول می کشد تا کم کم روال خوابیدن او به حالت عادی برگردد.

 

درمان بی خوابی بعد از ترک اعتیاد

دارو درمانی و روان درمانی مهمترین راههای در مان بی خوابی معتادان هستند اما برای درمان بی خوابی باید در ابتدا دلیل بی خوابی را ریشه یابی کنید چون گاهی عوامل اصلی بی خوابی مواردی مثل افسردگی و اضطراب و استرس هستند؛ بعد از اینکه دلیل بی خوابی را ریشه یابی کردید باید با توجه به اینکه چرا بی خواب شده اید درمان بی خوابی را شروع کنید.
به یاد داشته باشید که اگر دوره درمان ترک اعتیاد خود را گذرانده اید و دارو های مربوط به ترک اعتیاد را مصرف کردید؛ بی خوابی شما به دلیل ترک اعتیاد شما نیست، بلکه دلایل دیگری دارد که باید آن هارا با روان درمانی حل کنید.

یکی از مسائل بسیار مهمی که باید مراقب آن باشید این است که اگر بخواهید با مصرف سر از خود داروهای مختلف مشکل بی خوابی خود را برطرف کنید نه تنها مشکل بی خوابی را حل نمی کنید، بلکه به احتمال 97 درصد دوباره مصرف مواد مخدر را شروع می کنید
بنزودیازپین ها و ربیتورات ها دو نمونه از دارو های مخصوص بی خوابی هستند؛ ولی باد در نظر داشته باشید که اولین اولویت، نظر دکتر است و باید دارو های تجویز شده توسط دکتر را مصرف کنید. استفاده از هر داروی مسکن یا خواب آوری می تواند اعتیاد آور باشد، پس باید در این مورد به شدت مراقب باشید.


نکته پایانی در مورد بی خوابی ناشی از ترک اعتیاد

این که بخواهید یک روز بعد از ترک مواد مخدر پاک شوید و همه چیز تمام شود، تصویری اشتباه است. مواد مخدر جدا از همه ی تاثیراتی که روی بدن و جسم می گذارد، روح و روان شما را هم تحت تاثیر قرار می دهد و همین موضوع باعث می شود که روند درمان شما طول بکشد.
ترک کردن بدون برنامه ریزی و غیر هدفمند، مثل این است که فقط مدتی مصرف خود را قطع کنید و دوباره به مصرف برگردید. پس علاوه بر جسم باید به فکر پاک کردن روح روان خود هم باشید.

هیچ وقت برای بهتر شدن دیر نیست؛ همین امروز با ما تماس بگیرید...

مرکز تخصصی ترک اعتیاد نگین

نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.