مواد تشکیل دهنده قرص بوپرنورفین

قرص بوپرنورفین برای درمان درد شدید مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین معمولاً به عنوان جایگزین متادون برای درمان اعتیاد شدید به مواد افیونی استفاده می شود . بوپرنورفین به عنوان محصول با نام تجاری سابوکسون که در یک محصول ترکیبی با دوز ثابت ۴ به ۱ همراه با نالوکسون در دسترس است. ترکیبی از آن با نالوکسون برای کاهش پتانسیل سوء استفاده از سابوکسون تعیین شده است ، زیرا نالوکسون به میزان ضعیفی از طریق مسیر خوراکی جذب می شود (و در صورت مصرف خوراکی هیچ تاثیری ندارد)، اما در صورت تزریق داخل وریدی اثرات اپیونیستی مواد مخدر بوپرنورفین را معکوس می کند. جذب بوپرنورفین از طریق دستگاه گوارش ضعیف است و بنابر این به عنوان یک قرص زیر زبانی به کار می رود.
بوپرنورفین دارای تعدادی خاصیت فارماکوکینتیک و فارماکودینامیک منحصر به فرد است که آن را به عنوان یک عامل مقدم برای درمان شرایطی که به دوزهای زیاد مواد افیونی قوی نیاز است، تعیین می کند. به عنوان مثال ، بوپرنورفین بسیار آهسته از گیرنده های مواد افیونی جدا می شود و در نتیجه باعث طولانی شدن مدت زمان عمل و تسکین درد و علائم ترک مواد افیونی به مدت ۲۴ الی ۳۶ ساعت می شود. استفاده از بوپرنورفین یک بار در روز ممکن است به نفع افرادی باشد که مقاومت آن ها نسبت به سایر مواد افیونی قوی بوده و نیاز به دوزهای بزرگتر و بیشتر دارند. تجویز مزمن بوپرنورفین وابستگی جسمی از نوع مواد افیونی را ایجاد می کند، که با اثرات و علائم ترک پس از قطع ناگهانی یا کاهش تدریجی مشخص می شود.

مشخصات ظاهری قرص بوپرنورفین

بوپرنورفین یک قرص لبه دار و مسطح سفید و یا نارنجی بیضی شکل است و یک کلمه الفبا در یک طرف آن وجود دارد که محصول و قدرت را مشخص می کند.

مواد تشکیل دهنده قرص بوپرنورفین

قرص بوپرنورفین از چه موادی تشکیل شده است؟

این قرص حاوی بوپرنورفین هیدروکلراید ، آگونیست گیرنده افیونی مو (mu) ضعیف و در دو دوز، بوپرنورفین ۲ میلی گرم و بوپرنورفین ۸ میلی گرم (به عنوان پایه آزاد ، معادل ۲٫۱۶ میلی گرم بوپرنورفین هیدروکلراید و ۸٫۶۴ میلی گرم بوپرنورفین هیدروکلراید) در دسترس است. هر قرص همچنین حاوی لاکتوز، مانیتول، نشاسته ی ذرت، پوویدون کی ۳۰، اسید سیتریک، سدیم سیترات و منیزیم استیریت است. از نظر شیمیایی، بوپرنورفین هیدروکلراید ساختار شیمیایی زیر را دارد:

مواد تشکیل دهنده قرص بوپرنورفین

بوپرنورفین هیدروکلراید دارای فرمول مولکولی C29 H41 NO4 • HCl و وزن مولکولی آن ۵۰۴٫۱ می باشد. این یک پودر کریستالی سفید یا بدون رنگ سفید است که به مقدار کمی در آب محلول است، به صورت آزاد در متانول محلول است، در الکل محلول است و در سیکلوهگزان عملاً نامحلول است.

نکاتی که درمورد قرص بوپرنورفین باید رعایت شود

  • استفاده از این قرص مي تواند باعث اعتياد، اوردوز و یا حتی مرگ و مير شود.
  • قرص را در مکانی که غیر قابل دسترس دیگران باشد نگه داری کنید.
  • اگر باردارید و یا در حال آماده شدن برای بارداری هستید، قبل از مصرف این قرص حتماً با پزشک خود را مشورت نمایید.
  • بوپرنورفین به شیر مادر منتقل می شود پس باید قبل از دوران شیردهی به نوزاد مصرف قرص متوقف شود.
  • استفاده از داروی بوپرونورفین با الکل یا داروهای دیگری که باعث کسلی می شوند یا تنفس شما را آهسته می کنند، می تواند عوارض جانبی مهلکی را ایجاد کند.

مواد تشکیل دهنده قرص بوپرنورفین

موارد منع مصرف بوپرنورفین

  • حساسیت به هر یک مواد سازنده یا مشتقات بوپرنورفین
  • نارسایی شدید تنفسی
  • نارسایی شدید کبدی
  • الکلیسم حاد یا هذیان شدید

ترک قرص بوپرنورفین

قطع ناگهانی دارو توصیه نمی شود زیرا ممکن است منجر به سندرم ترک مواد افیونی شود. علائم و نشانه های ترک دارو ممکن است شامل درد بدن، اسهال، غفلت، از دست دادن اشتها، حالت تهوع، عصبیت یا بی قراری، اضطراب، آبریزش بینی، عطسه، لرزش یا لرز، گرفتگی معده، مشکل در خواب، افزایش غیرمعمول عرق کردن، تپش قلب، تب، ضعف و خمیازه کشیدن باشند.

دیدگاه‌ها  
+8
با سلام.. جسارتان می خواستم بپرسم آیا قرص b2 در آزمایش عدم اعتیاد (ادرار) نتیجه آزمایش رو مثبت یا منفی نشون میده..؟ با تشکر
+3
در ازمایش منفی اما اگر از سازمان یا نهادی در برگه آزمایش ذکر بشه از ب2 یا متادون میتونن پایش کنن و مشخص بشه
+2
به نقل از محمد:
با سلام.. جسارتان می خواستم بپرسم آیا قرص b2 در آزمایش عدم اعتیاد (ادرار) نتیجه آزمایش رو مثبت یا منفی نشون میده..؟ با تشکر

اره تو‌ ادرار نشون میده BUP
راه ترک این قرص چیست سلام
و اینکه چه نوع مواد خوراکی و ...استفاده کنیم تا آن درد که ناشی از آن است در بدن را از بین ببرد ممنونم
نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.