اعتیاد به الکل

الکل یکی از شایعترین مواد مورد سوء مصرف در در دنیا و به خصوص ایران است. اعتیاد به الکل اغلب با عنوان الکلیسم نامیده می شود. الکل موجود در مشروبات الکلی اتانول نام دارد و از تخمیر میوه، سبزی و دانه های گیاهی به دست می آید. از آنجایی که تهیه الکل در خانه های ایرانی بسیار رواج پیدا کرده است اعتیاد به این نوشیدنی نیز در سال های اخیر رواج پیدا کرده است. 

اعتیاد به الکل سه مرحله دارد: مرحله ابتدایی، متوسط و مزمن. با اینکه کنار آمدن با کسانی که در دو مرحله اول اعتیاد به الکل هستند چندان سخت نیست اما درمان آنهایی که در مرحله مزمن اعتیاد به الکل هستند زمان می‌برد اما غیرممکن نیست.این افراد علائمی مثل نوشیدن بیش‌ از اندازه مشروبات الکلی، فروپاشی عصبی، سوء‌ظن به دیگران و از این قبیل را نشان می‌دهند.

مشروبات الکلی میزان متفاوتی از الکل را دارند. (برای مثال آبجو ۵% ، شراب ۱۰-۱۵% و ویسکی و عرق حدود ۴۰% الکل دارد). مشروبات الکلی به صورت بی رنگ یا به رنگهای متفاوتی تولید می شوند. بعضی از افراد نیز الکل طبی را که مایعی بی رنگ است ومصارف پزشکی دارد را با نوشابه های مختلف مخلوط می کنند.

نوع دیگری از الکل که از چوب بدست می آید متانول است که الکل صنعتی نامیده می شود. با توجه به سهولت دسترسی به این ماده و ارزان بودن به کرات مورد سوءمصرف واقع می شود که ممکن است به کوری، ‌اغماء و حتی مرگ منجرگردد.

علائم مصرف مشروبات الکلی

در ادامه با مرکز بستری ترک اعتیاد نگین همراه باشید تا عوارض اعتیاد به الکل و راه رهایی یافتن از این اعتیاد را دریابید. مصرف مشروبات الکلی دو دسته علائم را شامل میشود : علائم ظاهری مشروب خوردن و علائم روانی مصرف الکل.

عوارض جسمانی مصرف الکل :

 1. کاهش فشارخون
 2. احساس گرما
 3. تلو تلو خوردن هنگام راه رفتن

عوارض روانی مصرف الکل :

رفتار نامناسب، پرحرفی یا کم حرفی، حرف زدن نامربوط،‌ معاشرتی شدن یا گوشه گیری و پرخاشگری، اختلال تعادل و ناتوانی انجام حرکات ظریف، اختلال در توجه و حافظه.

اختلال خواب، بیماری های معده (زخم معده)، درگیری مری و کبد، سوءتغذیه، افزایش فشارخون و خطر سکته قلبی و مغزی، ضعف عضلانی، ناتوانی جنسی و تأخیر در انزال، توهمات شنوایی، فراموشی پایدار، افزایش خطر سرطانهای سر و گردن و دستگاه گوارش.

اگر متوجه شدید که در مرحله اعتیاد مزمن به الکل هستید، بهتر است زمان را از دست ندهید و همین امروز به دنبال ترک اعتیاد الکل بروید. داروهایی زیادی وجود دارند به ترک الکل کمک می کنند اما شما باید قدم اول و تصمیم برای ترک را خودتان انجام دهید.

اعتیاد به الکل

نکات مهم برای ترک الکل

درمان ترک اعتیاد به الکل با سم‌زدایی بدن شروع می‌شود. دکترها داروهایی برای جلوگیری از توهم، لرز و عوارض دیگر ترک اعتیاد برای بیمار تجویز خواهند کرد.

1. اعتیاد به الکل نوعی بیماری است

خیلی مهم است که بدانید اعتیاد به الکل یک بیماری است. درمان‌های روانشناسی در بهبودی فرد بسیار مهم است. این درمان‌ها معمولاً شامل درمان گروهی، مشاوره و جلسات سخنرانی است. متخصصین تغییراتی در سبک زندگی فرد نیز به خود و خانواده‌اش پیشنهاد می‌کنند.

2. مشاوره برای خانواده

برای اعضای خانواده فردی که به مشروبات الکلی اعتیاد دارد خیلی مهم است که اهمیت موضوع را درک کنند. به همین دلیل، پزشکان با کل خانواده فرد مشاوره می‌کنند تا آنها هم درک کنند که تا چه اندازه می‌توانند به فرد بیمار کمک کنند.

3. ادامه درمان را فراموش نکنید

متاسفانه بیماران مختلفی در اواسط راه درمان را قطع می‌کنند یا پیگیری پس از درمان را انجام نمی‌دهند. هدف شما باید خلاص شدن از بیماری به طور کامل باشد. از این گذشته، پیگیری پس از درمان است که پیشرفت شما در تصمیمی که گرفته‌اید را نشان می‌دهد. اگر بیمار نشانه‌هایی از شروع دوباره مصرف الکل نشان دهد، پزشکان می‌توانند به او کمک کنند.

4. درمان و بهبودی، روندی تدریجی است

آخر اینکه، خیلی مهم است به خاطر داشته باشید که درمان اعتیاد به الکل زمان می‌برد و این فرایند، یک روند تدریجی است. بنابراین، اگر شما و خانواده‌تان به دنبال یک تغییر فوری هستید، مطمئناً ناامید خواهید شد. علاوه‌براین، آنهایی که می‌خواهند واقعاً اعتیاد به الکل را کنار بگذارند، باید اراده لازم برای این کار را داشته باشند. اینکه اعتیادتان را کنار گذاشته اما بعد مدتی دوباره نوشیدن الکل را شروع کنید، هیچ فایده‌ای نخواهد داشت. هزینه این درمان بسیار بالاست، بنابراین زمان باید این کار را شروع کنید که تصمیم قطعی را گرفته باشید و اراده لازم را در خود ببینید.

اگر باوجود درمان‌ها، مشکل برطرف نشود، بیمار در وضعیت بدی است. در چنین مواردی، توصیه می‌شود فرد برای درمان کامل در مراکز ترک اعتیاد بستری شود.

علائم ترک مصرف الکل

چنانچه فردی پس از مصرف طولانی و زیاد الکل ناگهان آن را قطع کند یا مقدار آن را ناگهانی کاهش دهد، به طور متوسط پس از ۸-۶ ساعت علائم زیر بروز خواهد کرد:

 1. تعریق
 2. افزایش ضربان قلب
 3. لرزش شدید دست ها
 4. بی خوابی
 5. تهوع و استفراغ
 6. اضطراب
 7. تشنج
 8. توهمات شنوایی و بینایی.

چگونه به علائم ترک الکل در فرد الکلی کمک کنیم؟

به منظور پیشگیری از ایجاد فراموشی ناشی از مصرف طولانی مدت الکل ، هر فرد الکلی باید روزانه ۱۰۰میلی گرم ویتامین ۱B (تیامین) مصرف کند و باید به مصرف کننده توصیه کرد که میزان مصرف روزانه یا هفتگی خود را ثبت کند. اگر مسمویت الکل در فرد شدید است برای اینکه مشکل جدی و طولانی مدتی برای وی پیش نیاید، مراجعه به پزشک ضروری است. فردی که قصد ترک الکل را دارد بهتر ایت این کار را با نظارت یک روانپزشک شروع کند چرا که پزشک می تواند برای شما داروهایی مسکن و ضد هذیان تجویز کند.

نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.