اعتیاد به ماری جوانا

ماری جوانا که یکی از فراورده های گیاه شاهدانه می باشد تا قبل از سال 1960 کمتر کسی نامی از آن شنیده بود. اما اخیرا اسم این ماده مخدر بسیار شنیده می شود و اعتیاد به ماری جوانا رایج شده است. ماری جوانا یا گل هم به صورت خوراکی و هم به صورت دود کردن مورد استفاده قرار می گیرد. بعضی افراد برگ های خرد شده شاهدانه را ریز کرده و آن را داخل سیگار ریخته ومی کشند به این عمل joint گفته می شود؛ البته استفاده از ماری جوانا روش های مختلفی دارد. با استفاده از ابزاری مانند پیپ تا سیگار های معمولی و حتی گاهی اوقات از ظروف مخروطی شکل و قلیان نیز برای مصرف ماری جوانا استفاده می شود. جوینت و سیگاری را می توان با داروهای توهم زا و مسکن مخلوط کرده و مصرف کرد ماری جواناهای ترکیبی با نام های متفاوتی مانند Happy Sticks ، Wicky Sticks و Love Boat در بازار عرضه شده و مورد استفاده افراد قرار می گیرند. در بعضی از ایالت های آمریکا مصرف ماری جوانا قانونی بوده و حتی برای درمان نیز به بیماران عرضه میشود. البته باید در نظر داشت که مصرف بی رویه و بدون نظارت بر این ماده امکان اعتیاد به ماری جوانا را بالا می برد. اگر در اطرافیان خود فردی را میشناسید که از ماری جوانا بیش از اندازه استفاده میکند در اسرع وقت برای ترک اعتیاد ماری جوانا به او کمک های لازم را برسانید. 

علائم ظاهری اعتیاد به ماری جوانا

استفاده طولانی مدت از ماری جوانا باعث بروز تغییراتی در مغز انسان شده و فعالیت های آن را کاهش می دهد. بدین ترتیب سلول های عصبی که در نقاط مختلف مغز وظیفه پردازش اطلاعات و ایجاد هیجان را برعهده دارند، دچار اختلال شده و توانایی انجام فعالیت های خود را به درستی ندارند.

فردی که ماری جوانا مصرف می کند، احساس خوشی و آرامش موقت دارد. اشتهایش بیشتر شده و رنگ های پیرامون خود را روشن تر می بیند، از موسیقی لذت برده و صدای آن برایش دلنشین تر است. همچنین در گروه دوستان احساس آرامش بیشتری می کند اما نباید این موضوع را از نظر دور داشت که این احساس خوشی زود گذر بوده و در دراز مدت دارای عوارض خطرناکی می باشد.

علائم ظاهری اعتیاد به ماری جوانا

خطرات مصرف ماری جوانا شامل موارد زیر است:

 • پارانوئید
 • سرگیجه
 • خشکی محتلمه چشم
 • افزایش فشار خون

زمانی که فرد از ماری جوانا استفاده می کند بعد از چند دقیقه به عالم اوهام رفته و این حالت پس از 30 دقیقه به حد نهایت خود می رسد اما اگر به صورت خوراکی استفاده شود، به دلیل جذب آن از طریق روده و معده فرد تا 2 الی 3 ساعت هیچ احساسی نخواهد داشت.

اثری که از ماري جوانا به جای می ماند بستگی به نحوه مصرف آن دارد. فردی که از ماری جوانا استفاده می کند برای مدتی به به نقطه ای زل می زند. در برخی با استفاده از ماری جوانا قدرت تمرکز و قدرت ا دراک تقویت شده و توانایی آنها در یادگیری به طرز محسوسی افزایش پیدا می کند.

علائم کوتاه مدت استفاده از ماری جوانا

وقتی که فرد ماری جوانا می کشد THC از ریه فرد به رگ های وی میرود. خون این مواد شیمیایی را به مغز و بقیه قسمت های بدن می برد. اگر فرد THC را به صورت خوراکی یا نوشیدنی مصرف کند بدن وی با سرعت کمتر این ماده را جذب خواهد کرد. در این مواقع تاثیر گل را بعد از 30 دقیقه تا 1 ساعت در فرد مشاهده خواهید کرد.
THC بر روی گیرنده های خاص سلول مغز که به طور معمول به مواد طبیعی مانند THC واکنش نشان می دهند ، تاثیر می گذارد. این مواد شیمیایی طبیعی در رشد و عملکرد طبیعی مغز نقش دارند.
ماری جوانا قسمتهایی از مغز را فعال می کند که بیشترین تعداد گیرنده ها را در خود جای داده است. این باعث "بالایی" که مردم احساس می کنند میشود. از دیگر اثرات ماری جوانا میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حواس تغییر یافته (به عنوان مثال ، دیدن رنگهای به صورت روشن تر)
 • گیجی در درک زمان
 • تغییر روحیه
 • اختلال در حرکت بدن
 • مشکل در فکر کردن و حل مسئله
 • حافظه ضعیف
 • توهم (اگر در دوزهای بالا مصرف شود)
 • هذیان (وقتی در دوزهای بالا مصرف می شود)
 • روان پریشی (احتمال این گزینه در افرادی که به طور منظم ماریجوانا با دوز بالا با استفاده میکنند بیشتر است)

علائم بلند مدت مصرف ماری جوانا

ماری جوانا همچنین بر رشد مغز تأثیر می گذارد. هنگامی که افراد از نوجوانی شروع به استفاده از ماری جوانا می کنند ، این دارو ممکن است تفکر ، حافظه و عملکردهای یادگیری را مختل کند و بر چگونگی ایجاد ارتباط مغز بین مناطق لازم برای این عملکردها تأثیر بگذارد. محققان هنوز در حال مطالعه هستند که اثرات ماری جوانا چه مدت طول می کشد و آیا برخی تغییرات دائمی هستند.
برای مثال یک مطالعه موردی در دانشگاه دوک نیوزیلند نشان داد که افرادی که از سن پایین شروع به استفاده از گل کردند به طور معمول 8 امتیاز از IQ خود را در سن 13-38 سال از دست دادند. توانایی های ذهنی از دست رفته در کسانی که ماری جوانا را از سنسن پایین استفاده میکنند و در بزرگسالی ترک می کنند کاملاً بر نمی گردد. کسانی که از بزرگسالی شروع به کشیدن ماری جوانا کردند ، افت ضریب هوشی قابل توجهی نشان ندادند.

سایر اثرات ماری جوانا در سلامتی چیست؟

مصرف ماری جوانا تاثیر بسزایی روی سلامت ذهنی و جسمی افراد دارد.

تاثیرات فیزیکی مصرف گل یا ماری جوانا

- مشکلات تنفسی
- بالا رفتن ضربان قلب
- مشکلات مربوط به رشد کودک در دوران بارداری و بعد از آن
- حالت تهوع و استفراغ زیاد

عوارض ذهنی و روحی استفاده از گل یا ماریجوانا

- توهم گرایی
- پارانویا
- شدید شدن علائم در بیماران اسکیتزوفرنی

انواع مصرف ماری جوانا

ماری جوانا را میتوان به روش های مختلفی مصرف کرد از معمول ترین روش های مصرف دود کردن آن (مانند سیگار) است.

دود کردن ماری جوانا

روش متداول استفاده از ماری جوانا ، غلتاندن آن به داخل سیگار (یا جوینت) با استفاده از کاغذهای غلتکی توتون و سپس کشیدن آن است. همچنین می توان آن را در پیپ یا پانگ دود کرد. ماری جوانا را می توان به صورت بلانت نیز دود کرد ، که بلانت یک سیگار برگ است که توتون داخل آن خالی شده و به جای آن ماری جوانا گذاشته شده است.

دود کردن ماری جوانا

بخار کردن | vaping

یک روش نسبتاً جدید در مصرف ماری جوانا با بخار کردن است. دستگاه های بخور ماری جوانا را دقیقاً تا زیر نقطه احتراق گرم می کنند. مواد موثر را می توان به عنوان بخار استنشاق كرد.

بخار کردن ماری جوانا

مصرف خوراکی ماری جوانا

بعضی از افراد ماری جوانا را در کیک و شیرینی میریزند و بدین صورت آن را مصرف می کنند. روغنی که از ماری جوانا استخراج میشود نیز در بعضی موارد در پخت و پز استفاده می شود.فروشندگان آمریکایی در ایالت هایی که مصرف ماری جوانا قانونی است ، کیک ، کلوچه ، پاستیل خرسی ، غلات ، گرانولا و حتی آدامس های حاوی ماری جوانا می فروشند. 

مصرف خوراکی ماری جوانا

اسپری کردن ماری جوانا 

یکی از متد های جدید استفاده از ماری جوانا شامل ترکیب مایعات با THC است و این ماده پس از آن زیر زبان اسپری میشود. این روش بیشتر در افرادی که از ماری جوانا به عنوان دارو استفاده میکنند مشاهده میشود چرا که میخواهند از اثرات مضر دود جلوگیری کنند.

مضرات اعتیاد به ماری جوانا

تاکنون تمام مضررات و عوارضی که از ماری جوانا ناشی می شود شناخته نشده است ولی بر اساس تحقیقات انجام شده افرادی که از این ماده مخدر استفاده می کنند به نسبت افراد دیگر، زودتر مریض شده و آسیب پذیرترند و این افراد بیشتر از سایرین به پزشک معالجه می کنند. استفاده از ماری جوانا خطر ابتلا به بیماری های سرطانی را افزایش داده و سیستم تنفسی و دفاعی بدن را متزلزل می کند. معمولا افرادی که از ماری جوانا استفاده می کنند، به مواد مخدر دیگر و سیگار نیز آلوده هستند. بدین ترتیب عوارضی ناشی از این مواد را نمی توان به صورت کامل تشخیص داد. ولی محققان به این نتیجه رسیده اند که خطری که از مصرف پنج نخ ماری جوانا در روز فرد را تهدید می کند با مصرف یک پاکت سیگار درروز برابری می کند.

استفاده از ماری جوانا فردرا بامشکلات شدید تنفسی و ریوی مواجه می کند. سرفه های فراوان همراه با ترشح خلط و عفونت های شدید ریوی از جمله مشکلاتی می باشند که در اثر سوء مصرف ماری جوانا حاصل می شوند. درماری جوانا موادی وجود دارد که سرطان زا بوده و احتمال بروز سرطان را افزایش می دهد. استفاده کنندگان این مواد پک های سریع و عمیقی از ماری جوانا می گیرند و زمان طولانی تری دود ناشی از آن را در دهان و ریه های خود حبس می کنند و همین امر آسیب های ناشی از ماری جوانا را افزایش می دهد.

نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.