ترک اعتیاد سیگار

شاید بتوان گفت: ترک اعتیاد سیگار از ترک بقیه چیزهایی که انسان به آنها وابسته می شود سخت تر است. چرا؟ چون سیگار نه مثل مواد مخدر و نه مثل سایر مواردی که امکان وابستگی به آنها وجو دارد فقط دارای یک جنبه نیست. اگر شما به قول معروف سیگاری باشید به خوبی می دانید که نیاز به نیکوتین در سیگار و نیاز به سیگار کشیدن دو مطلب جداست؛ اول به صورت فیزیکی روی شما تاثیر میگذارد و ممکن است دچار سر درد و یبوست و مواردی این چنین شوید؛ ولی باید بدانید که نیاز شما به سیگار کشیدن که از روی عادت انجام می گیرد کار را برای شما سخت میکند، فرض کنید یک نفر 20 سال فندک و سیگارش در جیبش آماده و حاضر بوده و به محض اراده کردن بدون هیچ ترسی از غیر قانونی بودن یا اینکه دستگیر شوید می توانید سیگار بکشید. از طرفی هزینه ای که صرف یک پاکت سیگار می کنید زیاد به چشم نمی آید (البته در بلند مدت سر به فلک میکشد) برای همین با وجدان راحتتری سیگار می کشید.

ترک اعتیاد سیگار

ترک سیگار

مارک توآین می گوید: ” ترک سیگار آسان است. من هزاران بار ترک کرده ام.” و این فقط گفته ی مارک تواین نیست، تقریبا تمامی افرادی که سیگار می کشند حداقل یک بار ترک کرده اند.
ولی واقعا چرا؟ چه چیزی در سیگار است که باعث شده تا به این حد وابسته کننده باشد؟
پاسخ کاملا معلوم است: "نیکوتین"

امروز ما قصد نداریم که در مورد این که چرا سیگار تا این حد وابستگی دارد یا چرا ترک آن سخت است صحبت کنیم. تنها هدف ما از این مقاله کمک به ترک اعتیاد به سیگار است. انسان برای انجام هر کاری به دلیل نیاز دارد، پس باید اول از همه به سوال زیر پاسخ دهیم.

دلایل کوتاه مدت ترک سیگار

 

 • ایجاد لکه روی دندان ها و بوی بد دهان
 • بوی بد لباس و بدن
 • ضعیف شدن توانایی ورزشی
 • گلودرد و سرفه کردن
 • افزایش ضربان قلب و فشار خون
 • اذیت شدن بقیه افراد در اطراف فرد سیگاری
 • هزینه ی خرید سیگار

دلایل کوتاه مدت ترک سیگار

دلایل بلند مدت برای ترک سیگار

 

 • وجود مواد سمی و شیمیایی در دود سیگار
 • خطر ابتلا به سرطان های دهانی و سرطان ریه
 • خطر ابتلا به بیماری قلبی
 • مشکلات شدید تنفسی
 • ایجاد بیماری های زیاد در بزرگسالی (به دلیل وجود رادیکال های آزاد موجود در سیگار)
 • زخم معده و بازگشت اسید معده
 • ابتلا به بیماری لثه
 • خراب شدن پوست
 • خطر آسیب‌رسیدن به جنین در زنان باردار سیگاری
 • بد آموزی برای کودکان

دلایل بلند مدت برای ترک سیگار

بهترین داروی ترک سیگار

در وهله اول باید بدانید که باید دز نیکوتین مصرفی خود را آهسته آهسته پایین بیاورید. ترک ناگهانی سیگار و هیچ نوع موادی به هیچ عنوان توصیه نمی شود. ترک ناگهانی عوارض بیشتری بر جا خواهد گذاشت. که به آن سندروم ترک می گویند که ترک را سخت تر از قبل می کند. عموما علائم کلی در نیاز به سیگار کشیدن تحریک پذیری، سردرد و تمایل به سیگار کشیدن است. بنابراین بهترین راه کم کردن دز نیکوتین مصرفی است تا جایی که احساس می کنید می توانید در برابر وسوسه و تمایل به سیگار کشیدن مقاومت کنید. یکی از بهترین داروهای ترک سیگار که بدون نسخه پزشک هم می توانید دریافت کنید؛ داروهای نیکوتینی است. این داروها کمک می کنند تا با کم کردن دز مصرف خود کمتر اذیت شوید. داروهای غیر نسخه ای نیکوتین دار شامل: برچسب نیکوتین، آدامس نیکوتین، قرص مکیدنی نیکوتین است. و داروهای تجویزی شامل: اسپری بینی نیکوتین، نیکوتین استنشاقی، قرص بوپروپیون و وارنیکلین است. لازم است تا در هنگام مصرف هر کدام از این داروها چه آن هایی که بدون نسخه قابل خریداری هستند چه داروهای تجویزی، تحت نظر پزشک باشید. و علائم بدنی خود را با او در میان بگذارید. هر کدام از این داروها ممکن است علائمی همچون افزایش اشتها، سردرد، حالت تهوع و ... را در پی داشته باشد. که لازم است تا شرایط جسمی خود را با پزشک در میان بگذارید. 

 بهترین داروی ترک سیگار

ترک دائمی سیگار

ترک دائمی سیگار طولانی مدت است. نیکوتین همانند مرفین و THC یک ماده ی مخدر است که استفاده از آن باعث ایجاد وابستگی شدید جسمی و اعتیاد شدید روحی می شود، این ماده در توتون و تنباکو وجود دارد. پس از ترک سیگار 2 تا 4 روز طول می کشد تا بدن نیکوتین را دفع کند.ممکن است از خود بپرسید پس چرا 2 تا 4 هفته طول می کشد؟ چون وقتی انسان تصمیم می گیرد کاری را در خود به عادت تبدیل کند، از نظر روانشناسی 21 روز طول میکشد تا به یک مسئله عادت کند.

روش ترک سیگار

از الان،‌ یک دوره 2 تا 4 هفته ای را برای این کار در نظر بگیرید. اول از همه سیگار ها و فندک ها و هر چیزی به سیگار کشیدن می شود را دور بیاندازید؛ سپس یک دفتر بخرید و در دو صفحه اول دلایل ترک خود را به طور کامل، واضح و شفاف بنویسید. سعی کنید دفتر را همیشه همراه خودتان داشته باشید و هر وقت هوس سیگار کردید، تاریخ- ساعت و دلیل اینکه چرا می خواهید سیگار بکشید را بنویسید، این اطلاعات به شما کمک می کند که بتوانید از عادات خود با خبر شوید و در صورت لزوم این اطلاعات را با دکتر خود در میان بگذارید.  افراد در هنگام ترک مواد مخدر باید از مواد غذایی مفید و مغذی استفاده کنند. استفاده از لبنیات و شیر برای ترک اعتیاد به همراه سبزیجات و میوه جات در کنار مغزیجات می تواند انرژی از دست رفته فرد معتاد را تامین نماید.

روش ترک سیگار

از حمایت و تشویق دیگران استفاده کنید

ورزش کردن مخصوصا به صورت گروهی همیشه به تقویت روحیه شما کمک می کند و باعث می شود نسبت به خودتان حس خوبی پیدا کنید. به خانواده و دوستان خود اعلام کنید که تصمیم به ترک سیگار گرفته اید، مطمئن باشید که آنها شما را حمایت خواهند کرد و این موضوع ترک کردن را برای شما راحتتر می کند. به خانواده و دوستانتان بگویید به چه نوعی كمك نیاز دارید، حمایت آنها ترک سیگار را برای شما آسان تر خواهد کرد. در نظر داشته باشید که بهترین فرد برای اینکه از شما حمایت کند، خود شما هستید؛ به خودتان نشان دهید که برای خودتان ارزش قائلید و خودتان را دوست دارید. برای مثال با پولی که دیگر صرف خرید سیگار نمی کنید بعد از مدتی برای خود یک هدیه خاص به عنوان جایزه بخرید.

مراقب شرایط اضطراری و استرس زا باشید

شاید شما از آن دسته افرادی باشید که به هنگام شرایط اضطراری و استرس با سیگار کشیدن خود را آرام می کنید. از امروز راه دیگری برای آرامش پیدا کردن پیدا کنید.(دوش گرفتن، خوردن یک لیوان آب سرد و یا یک بستنی می توانند گزینه های خوبی باشند)

مراقب شرایط اضطراری و استرس زا باشید

همزمان با ترک سیگار قهوه خوردن را ترک کنید

این که خوردن قهوه باعث افزایش میل انسان به سیگار میگردد یک موضوع کاملا ثابت شده و درست است. پس اگر واقعا دوست دارید سیگار را کنار بگذارید باید قهوه خوردن را نیز از برنامه ی خود حذف کنید.

چطور ترک کردن سیگار ما با دوام تر باشد؟

پیشنهاد ما به شما این است که همیشه اطلاعات خود را بروز نگه دارید و با مطالعه و آگاهی از کشیدن دوباره سیگار خودداری کنید. وسوسه سیگار کشیدن همیشه پشت سر شماست و این شما هستید که باید با عزت نفس و قدرت درونی خود در برابر این سایه شوم مقاومت کنید و آن را شکست دهید.

دیدگاه‌ها  
+3
برای کسی که تصمیم به ترک سیگار گرفته آدامس نیکوتین میتونه خیلی به شخص مصرف کننده کمک کنه یا علی به امید سلامتی برای تک تک شما عزیزان .
+1
من چند بار سیگار رو ترک کردم ولی دوباره به یه دلیلی رفتم سراغش ، وقتی شروع به ترک سیگار میکنم اعصابم ضعیف میشه اخلاقم تند میشه و بیشترین ترس من از ترک سیگار اینه
-1
بعد از چه مدت مصرف سیگار دندونامون رو خراب میکنه؟
+1
آخه الان همه سیگار میکشن چجوری ما دووم بیاریم و ترک کنیم
+3
شما میگین بجای سیگار بریم دوش بگیریم یا اب بخوریم اخه این ها که وسط خیابون نمیشه
-1
یه سری ادامس ترک سیگار توی بازار هست اما میگن اون ها هم معتاد میکنه راست میگن یا میشه مصرف کرد؟
+1
اینجانب بخاطر سیگار دچار مشکل شده ایا بعد از ترک ریه ام سالم میشه یا همونطور میمونه؟
-3
سلام خسته نباشید به شما.
موقع ترک سیگار چایی هم مثل قهوه نباید بخوریم یا چایی اشکالی ندارد؟
به نقل از حسن:
آخه الان همه سیگار میکشن چجوری ما دووم بیاریم و ترک کنیم

به نقل از پریسا گلی:
سلام خسته نباشید به شما.
موقع ترک سیگار چایی هم مثل قهوه نباید بخوریم یا چایی اشکالی ندارد؟

پاسخ چیه
به نقل از شهروز:
یه سری ادامس ترک سیگار توی بازار هست اما میگن اون ها هم معتاد میکنه راست میگن یا میشه مصرف کرد؟

منم ادامس گرفتم ولی بازم سیگار میکشم
-1
کسی که برای خودش عزیزه وارزش داره وفکر سلامتی جسم وجان خودش واطرافیانش هست به ترک سیگار زیادفکر میکند ، این افراد بخود بگویند من میتوانم، با داشتن یک جو غیرت موفق به کنارگذاشتن تمام رزایلخود تما
سلام دوستان نظرات تک تک عزیزانو خوندم، بنده از 16سالگی سیگار کشیدم به مدت 25 سال و بارها اقدام به ترک کردم، البتهدر کنارش شاهگل یا گراس هم مصرف میکردم طوللنی مدت، خلاصهچندین بار اقدام به ترک کزدم در حالی که شناهتی از شرایط ترک نداشتم یعنی چه؟ یعنیبا همان رفیقان همیشگی رفت و اند داشتم و همون ها باعث میشدن وسوسه بشم دوباره بکشم، انگیزه خوبی برای ترک نداشتم هیچوقت، سرسری و خیلی بی بنیه و اساس و هدف اقدام به ترک میکردم ، شایدگاهی برای اثبات برتری یا همچین چیزای پوچی، خلاصهولی همیشه در باطنم درگیر سیگار بودن و رضایت نداشتم از مصرف سیگار، خلاصه چون زمینه ترک سیگارو تو ذهنم داشتم با یک دوست هم پیمان شدیم برای ترک سیگار که همون روز اول شکست خوردیم هردو کشیدیم علتش هم برای بنده پرخاشگری و عصبی بودنم بود که با ترک سیگار این خالت بهم دست میداد بعد از یک ماه یک خوابی دیذم ، البته اینم بگم نزدیک 9 ماه بود گراس رو ترک کرده بودن و در فکر اثدام به ترک سیگار بودم، گراسرو کلا فراموش کرده و بهش غلبه کرده بودم، یک بعد از ظهر خوابیدم و خواب دیذم دوباره گراس میکشم،
خواب یک عذابی بهم دست داد و به خودم گفتم یعنی من تا ابد باید گرفتار گراس باشم یعنی عرضه ترک اینو ندارم ، چرادوباره کشیدم اخه، وتو همون حال از خواب پریدم ، اونحس بی عرضگی توی خواب هنوز تو وجودم بود یک حالت خیلی بد که انگار بی عرضه ترین شخص عالمم، یک نخ سیگار داشتم گفتم این نخ رو نمیکشم فعلا ، هروقتم وسوسه شدم به خودم میگم یک ساعت بعد میکشم، خلاصه3 روز اون نخ رو نگه داشتمو نکشیدم هربار یاد سیگار میوفتادم اون حس بی عرضگی توی خواب یادم میومد خلاصه بعد سه روز اون نخ رو شکستم انداختم دسشویی، رفتمبرای اولین بار آدانس ترک سیگار گرفتم دو خشاب بود داهلش هرکدوم فک کنم 20 تا داشت، چندروز اول که وسوسه میشدم ادامس میحویدم ، خلاصه با دو خشاب ادامس ترک سبگار ، سیگاروترک کردم تا به امروز، والان
والان که این متنو مینویسم 26 ماه از ترک گراس و 17 ماه از ترک سیگارم میگذره و خیلی خوشحالم و اراده قوی دارم برای ترک تا اخره عمرم، باورکنید خواستن توانستنه فقط بنظرم از افراد سیگاری از محیط سبگاری اجتناب کنید هرچند عزیرترین آدماتون باشن حداقل برای چندین ماه، و دوم اینکه حتما از قرص ترک سیگار کمک بگیرید، وسوم اینکه حداقل چند ماه اول ترک رو تا میتونید از افراد سیگاری دوری کتید، به امید رهایی تک تک افراد سبگاری، بدرود
نوشتن دیدگاه

سوالات متداول - ترک اعتیاد سیگار

چگونه سیگار را ترک کنیم؟

- درمان جایگزین نیکوتین را امتحان کنید

- از استفاده از محرک ها اجتناب کنید

- سیگار کشیدن را به تاخیر بندازید

- سیگار را بجوید!

- از جمله "فقط یکی" استفاده نکنید

- ورزش کنید

- تکنیک های تمدد اعصاب را امتحان کنید

- از مشاوره استفاده کنید

با ترک مصرف سیگار چه اتفاقی برای بدن می افتد؟

بیشتر علائم ترک به طور کامل پس از دو تا چهار هفته ناپدید می شود اما علائم شایع در این مدت عبارتند از :

- هوس

- بی قراری

- مشکل در تمرکز یا خواب

- تحریک پذیری

- اضطراب

- افزایش اشتها

- افزایش وزن

مراحل ترک اعتیاد سیگار چیست؟

- مرحله تغییر تفکر : فکر کردن در مورد ترک که در بعضی مواقع تا آماده شدن فرد برای ترک 6 ماه زمان می برد

- آماده سازی : آماده شدن برای کنار گذاشتن مصرف سیگار

- اقدام : ترک کردن

- نگهداری : غیر سیگاری باقی ماندن

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.