اعتیاد به ماری جوانا

ماری جوانا که یکی از فراورده های گیاه شاهدانه می باشد تا قبل از سال 1960 کمتری کسی نامی از آن شنیده بود. اما اخیرا اسم این ماده مخدر بسیار شنیده می شود و اعتیاد به ماری جوانا رایج شده است. ماری جوانا هم به صورت خوراکی و هم به صورت دود کردن مورد استفاده قرار می گیرد. بعضی افراد برگ های خرد شده شاهدانه را ریز کرده و آن را داخل سیگار ریخته ومی کشند به این عمل joint گفته می شود؛ البته استفاده از ماری جوانا روش های مختلفی دارد. با استفاده از ابزاری مانند پیپ تا سیگار های معمولی و حتی گاهی اوقات از ظروف مخروطی شکل و قلیان نیز برای مصرف ماری جوانا استفاده می شود. جوینت و سیگاری را می توان با داروهای توهم زا و مسکن مخلوط کرده و مصرف کرد ماری جواناهای ترکیبی با نام های متفاوتی مانند Happy Sticks ، Wicky Sticks و Love Boat در بازار عرضه شده و مورد استفاده افراد قرار می گیرند.

علائم ظاهری اعتیاد به ماری جوانا

استفاده طولانی مدت از ماری جوانا باعث بروز تغییراتی در مغز انسان شده و فعالیت های آن را کاهش می دهد. بدین ترتیب سلول های عصبی که در نقاط مختلف مغز وظیفه پردازش اطلاعات و ایجاد هیجان را برعهده دارند، دچار اختلال شده و توانایی انجام فعالیت های خود را به درستی ندارند.

فردی که ماری جوانا مصرف می کند، احساس خوشی و آرامش موقت دارد. اشتهایش بیشتر شده و رنگ های پیرامون خود را روشن تر می بیند، از موسیقی لذت برده و صدای آن برایش دلنشین تر است. همچنین در گروه دوستان احساس آرامش بیشتری می کند اما نباید این موضوع را از نظر دور داشت که این احساس خوشی زود گذر بوده و در دراز مدت دارای عوارض خطرناکی می باشد.

علائم ظاهری اعتیاد به ماری جوانا

خطرات مصرف ماری جوانا شامل موارد زیر است:

  • پارانوئید
  • سرگیجه
  • خشکی محتلمه چشم
  • افزایش فشار خون

زمانی که فرد از ماری جوانا استفاده می کند بعد از چند دقیقه به عالم اوهام رفته و این حالت پس از 30 دقیقه به حد نهایت خود می رسد اما اگر به صورت خوراکی استفاده شود، به دلیل جذب آن از طریق روده و معده فرد تا 2 الی 3 ساعت هیچ احساسی نخواهد داشت.

اثری که از ماري جوانا به جای می ماند بستگی به نحوه مصرف آن دارد. فردی که از ماری جوانا استفاده می کند برای مدتی به به نقطه ای زل می زند. در برخی با استفاده از ماری جوانا قدرت تمرکز و قدرت ا دراک تقویت شده و توانایی آنها در یادگیری به طرز محسوسی افزایش پیدا می کند.

مضرات اعتیاد به ماری جوانا

تاکنون تمام مضررات و عوارضی که از ماری جوانا ناشی می شود شناخته نشده است ولی بر اساس تحقیقات انجام شده افرادی که از این ماده مخدر استفاده می کنند به نسبت افراد دیگر، زودتر مریض شده و آسیب پذیرترند و این افراد بیشتر از سایرین به پزشک معالجه می کنند. استفاده از ماری جوانا خطر ابتلا به بیماری های سرطانی را افزایش داده و سیستم تنفسی و دفاعی بدن را متزلزل می کند. معمولا افرادی که از ماری جوانا استفاده می کنند، به مواد مخدر دیگر و سیگار نیز آلوده هستند. بدین ترتیب عوارضی ناشی از این مواد را نمی توان به صورت کامل تشخیص داد. ولی محققان به این نتیجه رسیده اند که خطری که از مصرف پنج نخ ماری جوانا در روز فرد را تهدید می کند با مصرف یک پاکت سیگار درروز برابری می کند.

استفاده از ماری جوانا فردرا بامشکلات شدید تنفسی و ریوی مواجه می کند. سرفه های فراوان همراه با ترشح خلط و عفونت های شدید ریوی از جمله مشکلاتی می باشند که در اثر سوء مصرف ماری جوانا حاصل می شوند. درماری جوانا موادی وجود دارد که سرطان زا بوده و احتمال بروز سرطان را افزایش می دهد. استفاده کنندگان این مواد پک های سریع و عمیقی از ماری جوانا می گیرند و زمان طولانی تری دود ناشی از آن را در دهان و ریه های خود حبس می کنند و همین امر آسیب های ناشی از ماری جوانا را افزایش می دهد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مقالات مرتبط با این مطلب
در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.