«گل» یک نوع ماده مخدر فوق العاده خطرناک

گل که از برگ گیاه شاهدانه تهیه می شود، یک ماده سایکواکتیو است که باعث تغییر عملکرد در مغز و تغییراتی در رفتار و خلق و خو می شود. در دنیای امروز افراد عموما به دو دسته کلی تقسیم می شوند. دسته اول افرادی هستند که همچون خانواده ها، پزشگان و... از ریشه با مصرف هر گونه مواد مخدر مخالفند و دسته دوم افرادی که یا مخالفتی ندارند یا خود مصرف کننده گل هستند. امروز در این مقاله قصد داریم به صورت بی طرف و از زاویه ای علمی در رابطه با گل و تاثیرات آن بر مغز و بدن، با شما صحبت کنیم پس تا پایان این مقاله با تیم محتوایی کلینیک نگین همراه باشید.

گل یک نوع ماده مخدر فوق العاده خطرناک

چند واقعیت ترسناک در مورد ماده مخدر گل

آیا می دانید آناندامید چیست؟ آناندامید ملکولی است که باعث ایجاد لذت و ترشح دوپامین به صورت کاملا طبیعی در مغز می شود. در واقع زمان هایی که شما از کاری لذت می برید مثل گوش دادن به موزیک، دیدن فیلم، خوردن غذایی خوشمزه یا داشتن سکس و .... مغز به صورت طبیعی آناندامید آزاد می کند. در تمام گونه های ماریجوآنا، یک ماده یکسان وجود دارد که عملکردی مشابه با آناندامیدها دارند به نام تی اچ سی. تی اچ سی دقیقا همان ماده ای است که در مغز باعث ترشح هورمون دوپامین که همان هورمون شادی، لذت، رضایت و خوشحالی است، می شود. در واقع کاری که تی اچ سی موجود در گل انجام می دهد دقیقا وظیفه ای است که باید توسط آناندامیدها در موقعیت های مختلف به صورت خودکار در مغز صورت گیرد. تی اچ سی در مغز باعث می شود که شما در هر موقعیتی که هستید آن لحظه و موقعیت را به شدت بیشتر احساس کنید و لذت چندین برابری از موقعیت داشته باشید. اولین اثر مخرب همین جاست! اینکه شما این احساس رضایت، خرسندی و خوشحالی را به صورت غیر متعارف و در حجم زیادتر و قوی تری با مصرف گل به بدن خود وارد می کنید.

چند واقعیت ترسناک در مورد ماده مخدر گل

حقایق وحشتناک درباره عواقب خطرناک مصرف ماده مخدر گل

وجود تی اچ سی باعث شده تا آندامیدها نه تنها کمتر ترشح شوند بلکه زمانی که در حالت عادی در بدن شما آزاد می شوند دیگر لذتی برای شما به همراه نداشته باشند چرا که شما چندین برابر این لذت را در زمان مصرف گل با وارد کردن تی اچ سی به مغز خود تجربه کرده اید. همین موضوع یکی از دلایلی است که به مرور کشش افراد به گل را افزایش می دهد. چرا که کارهایی که در گذشته با لذت انجام داده است، هم اکنون برایش لذتی در بر ندارد. یکی از اتفاقات تلخ در هنگام مصرف گل همینجا رخ می دهد! اینکه افراد دیگر مایل به انجام کارهایی که در گذشته انجام می دادند نیستند. کم تر غذا می خورند و کم اشتها می شوند چراکه غذا خوردن لذت کمتری برایشان به نسبت گذشته به همراه دارد. کمتر با دوستانشان رفت و آمد می کنند و به مرور تبدیل می شوند به افرادی که ترجیح می دهند در اتاقشان بنشینند و گل بکشند و با وارد کردن تی اچ سی به بدنشان هورمون لذت را به مغز خود تزریق کنند. یکی دیگر از اثرات مخرب گل بر مغز، کمبود حافظه است. یکی از کانال هایی که در مغز تی اچ سی موجود در گل به آن میچسبد و آن را تحت تاثیر قرار می دهد هیپوکمپ است که مرکز حافظه نام دارد و به مرور باعث ضعیف شدن حافظه کوتاه مدت و در مصرف طولانی مدت حافظه بلند مدت را هم دچار اختلال می کند. جالب است بدانید که مصرف گل در بلند مدت بخش رفتارهای شرطی در مغز را نیز دچار اختلال می کند. یعنی چه؟ رفتارهای شرطی به رفتارهایی گفته می شود که به عنوان مثال شما کاری را یک بار انجام می دهید و بر اساس نتیجه در میابید باید مجدد آن رفتار را تکرار کنید یا خیر! به عنوان مثال زمانی که یک بار دست خود را به آتش میزنید و می سوزید متوجه می شوید که دیگر نباید به بخاری دست بزنید. به این نوع رفتارها رفتارهای شرطی گویند. حال با مصرف گل به مرور قدرت تصمیم گیری بر سر این نوع رفتارها را در زندگی خود از دست می دهید. اگر شما مصرف کننده گل باشید، با کمی دقت متوجه می شوید که شاید دوستی دارید که بارها باعث آزار شما شده ولی باز هم به او نزدیک می شوید با اینکه بارها از این سوراخ گزیده شده اید. شاید شما خود ندانید ولی این تاثیری است که به مرور گل بر روی مغز شما می گذارد و قدرت تصمیم گیری های شرطی را از شما می گیرد.

حقایق وحشتناک درباره عواقب خطرناک مصرف ماده مخدر گل


شاید خیلی جاها شنیده باشید که گل اعتیاد اور نیست و تاثیر مخربی بر مغز ندارد و مصرف آن همچون سیگار کم ضرر است و یا حتی عده ای بر این باورند که ضرر گل بسیار کمتر از سیگار است و صرفا جهت داشتن لحظه ای خوش و تفریح مصرف می شود. ولی بدانید مصرف گل می تواند به مرور بر روی انتخاب های شما، شخصیت و هویت شما و خیلی عوامل دیگر تاثیرگذار باشد و زندگی فرد مصرف کننده را به طور کل تغییر دهد. پس در تصمیم گیری های خود بسیار دقیق باشید. در صورت نیاز می توانید با کارشناسان ما در کلینیک نگین در تماس باشید.

نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.