ترک قرص متادون

در مقاله های قبل در رابطه با ترک هروئین و تریاک صحبت کردیم، در این مقاله نیز، قصد داریم ترک متادون (Methadone) را با یکدیگر بررسی می کنیم. متادون معمولا از جمله داروهایی است که برای ترک مواد مخدر پیشنهاد می شود.

متادون خاصیت دارویی ضد درد و ضد سرفه دارد، از این رو اغلب برای ترک اعتیاد استفاده می شود. این دارو خود معضلی برای افرادی می شود که برای ترک سایر مواد مخدر به سمت آن روی می آورند. ترک متادون کار راحتی نیست و برای آن نیز افراد باید به پزشک و متخصصان مربوطه مراجعه کنند. داروی متادون به دو صورت شربت یا قرص استفاده می شود.

ترک متادون | بهترین روش ترک اعتیاد به متادون

متادون چیست؟

متادون یک مسکن افیونی مصنوعی است که اغلب برای درمان افرادی که از اعتیاد به داروهای افیونی رنج می برند، استفاده می شود. متادون برای ترک اعتیاد به هروئین توسط متخصصان تجویز می شود.
متادون برای ترک اعتیاد بسیار مناسب است، اما به دلیل اینکه یک مسکن افیونی است بسیار اعتیاد آور است و باید تحت نظارت پزشک مصرف شود.

به دلیل هزینه پایین متادون نسبت به بسیاری از مسکن های تجویز شده، پزشکان سال‌هاست که متادون را به عنوان مسکن طولانی مدت برای درد مزمن تجویز می کنند.

این امر باعث شده است که افراد بیش از قبل در معرض مصرف متادون قرار گیرند. این قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض متادون، باعث افزایش اعتیاد به متادون شده است.

ترک اعتیاد با متادون

ترک اعتیاد با متادون سبب کاهش مصرف مواد مخدر می گردد. درمان با متادون به دلیل استفاده افراد معتاد از سرنگ سبب کاهش احتمال ایجاد بیماری هایی همچون هپاتیت و ایدز می گردد. ترک اعتیاد با متادون ریسک ابتلا به این گونه بیماری ها را کاهش می دهد. با توجه به تحقیقات انجام شده ترک اعتیاد با متادون اگر با برنامه ریزی درست انجام گیرد می تواند سبب بهبود ضعف روحی و جسمانی بیمار شود.

ترک اعتیاد با متادون

عوارض مصرف متادون

عوارض متادون با دیگر داروهای افیونی شباهت های زیادی دارد. از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • یبوست
 • سرگیجه
 • خواب آلودگی
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • اختلال در شناخت و گیجی
 • فراموشی
 • اختلال در تعادل یا هماهنگی اعضای بدن

اوردوز در متادون از دیگر داروهای افیونی شایع تر است. اما نکته مهم این است که علائم اوردوز چیست؟ علائم اوردوز متادون عبارتند از :

 • تنفس آرام و کوتاه معروف به افسردگی تنفسی
 • پوست سرد و مایل به آبی
 • لب‌ها و نوک انگشتان به رنگ آبی است
 • خستگی مفرط تا حدی که فرد نمی تواند بیدار بماند.
 • گیجی
 • تشنج
 • استفراغ
 • کما
 • مرگ

ترکیب متادون با دیگر داروها، چه برای شما تجویز شده باشد یا خودتان آن را مصرف کنید می‌تواند برای شما مشکلات قلبی بوجود بیاورد. این مشکلات قلبی از تپش قلب تا حمله قلبی در بین افراد مختلف، متغیر است.

ترک اعتیاد به متادون

در حقیقت متادون را به عنوان یک ماده مخدر سنتتیک می شناسند که گاهی اوقات برای تسکین درد های شدید استفاده می شود. و معمولا افرادی که خواهان ترک اعتیاد هروئین هستند باید به صورت طولانی مدت از متادون به عنوان داروی حمایتی در طول درمان خود استفاده کنند.

برای افرادی که به هروئین اعتیاد دارند متادون، معادل انسولین برای بیمارهای دیابتی است. اگر از متادون به عنوان داروی حمایتی ترک هروئین استفاده می کنید، باید قبل از اقدام برای ترک کردن با مددکار یا پزشک معالج خود صحبت کنید و بعد تصمیمات مرتبط را برای ترک متادون بگیرید.

ترک اعتیاد به متادون

علائم ترک متادون

از آنجایی که متادون در ابتدا برای درمان اعتیاد به هروئین ساخته شده است، علائم ترک آن به شدت علائم ترک دیگر مواد اعتیاد آور نیست. متادون بعد از قطع مصرف به مدت ا الی 3 روز در بدن باقی خواهد ماند، در نتیجه علائم ترک متادون بعد از این بازه زمانی شروع خواهد شد. علائم ترک متادون با علائم ترک دیگر مواد افیونی مشابهت دارد. از جمله علائم ترک این دارو عبارتند از:

 • آبریزش از چشم
 • آبریزش از بینی
 • تب و لرز
 • عرق کردن
 • لرزش بدن
 • دردهای عضلانی
 • اسهال
 • حالت تهوع و استفراغ
 • بی اشتهایی
 • اضطراب یا تحریک پذیری
 • افسردگی
 • بی قراری
 • بی خوابی
 • تپش قلب

هنگامی که بدن برای عملکرد طبیعی به متادون متکی شد، وابستگی ایجاد می شود. کسانی که به متادون وابستگی دارند در صورت مصرف نکردن دارو، علائم ترک را تجربه می کنند. علائم ترک متادون به این دلیل مشاهده می شوند که بدن باید نحوه عملکرد بدون دارو در سیستم خود را یاد بگیرد.

در حالی که بدن تلاش می کند عملکردهای طبیعی خود را دوباره برقرار کند، علائمی ناخوشایند ناشی از ترک این دارو وجود دارد که می تواند بهبودی را برای افراد دشوار کند.

ترک متادون چند روز طول می کشد؟

ترک متادون معمولا در عرض 24 ساعت پس از مصرف آخرین دوز در فرد مشاهده می‌شود، اما زمانی که متادون از بدن خارج می‌شود ممکن است بین 15 تا 72 ساعت طول بکشد. برای برخی افراد ممکن است این فرآیند بیشتر از چند روز طول بکشد تا علائم ترک متادون ظاهر شود. زمان لازم برای ترک داروی متادون معمولا سه تا شش هفته است، اما در موارد افرادی که اعتیاد شدید دارند ممکن است این فرآیند طولانی‌تر باشد. در 7 تا 10 روز اول، علائم معمولا بدترین حالت را دارند، با این حال این زمان متفاوت است و بستگی به مدت زمان مصرف و قدرت بدنی هر فرد دارد. متادون به‌طور قابل توجهی بیشتر از دیگر داروها در بدن نگه می‌دارد و در برخی موارد، علائم ترک تا 7 روز پس از آخرین مصرف آغاز نمی‌شود. در این مرحله، علائم جسمی شبیه به آنفولانزا و علائم روانشناختی مانند اضطراب ظاهر می‌شود و طی چند هفته آینده این علائم بهبود می‌یابند. در طول فرآیند ترک، افراد نیاز به حمایت و راهنمایی دارند. این شامل دریافت اطلاعات کافی در مورد علائم ترک، راه‌های مدیریت آنها، و ارائه حمایت از طریق خانواده، دوستان، گروه‌های حمایتی، و حتی از پزشکان و مشاوران می‌شود. ترک متادون می‌تواند چالش‌های زیادی را برای افراد به وجود آورده و نیاز به صبر، تعهد، و حمایت دارد. اما با استفاده از منابع و روش‌های مناسب، این فرآیند قابل مدیریت است و افراد می‌توانند به تدریج به سمت زندگی بدون وابستگی به مواد مخدر پیش بروند.

داروی ترک اعتیاد متادون

برای ترک متادون داروهایی تجویز می شود که شامل بوپرنورفین، نالوکسون و کلونیدین، ایمپلنت نالتروکسان و... است. بوپرنورفین دارویی مخدر و ضد درد است که جایگزین مواد مخدر می شود. استفاده از بوپرنورفین در حدود زمانی 36 ساعت پس از آخرین مصرف می تواند برای رفع عوارض اولیه ناشی از ترک موثر باشد. نالوکسون و کلونیدین نیز دارویی است که به صورت موقت و کوتاه مدت برای بهبودی و درمان استفاده می شود. ایمپلنت نالتروکسان نیز تحت نظر پزشک جراح با بی حسی در دیواره تحتانی شکم قرار داده می شود تا از اعتیاد مجدد به متادون جلوگیری شود. تمامی داروهای ذکر شده و داروهایی که به شما معرفی می کنند تا از شر مصرف متادون راحت شوید، چرا که هر کدام عوارض خود را دارند و حتی مصرف سر خود شما می تواند مشکلت جدی تری از مصرف متادون را به همراه داشته باشد.

داروی ترک اعتیاد متادون

مراحل ترک اعتیاد متادون

برنامه ترک اعتیاد با متادون باید توسط روانپزشک و پزشک متخصص برای هر فرد با توجه به ویژگی های او جدا تنظیم گردد. در ادامه به بررسی برنامه ریزی ترک اعتیاد با متادون و مراحل ترک اعتیاد آن می پردازیم:

1- تصمیم خود را برای ترک متادون بگیرید.

اول از همه با خود رو راست باشید و دلیل ترک متادون را برای خودتان روشن کنید. اگر از متادون به عنوان داروی حمایتی برای ترک هروئین استفاده می کنید، باید در جریان باشید که در این مورد خاص نه تنها مصرف متادون برای شما مضر نبوده، بلکه از بازگشت شما به سمت اعتیاد به هروئین جلوگیری می کند؛ سپس در مورد مقدار و زمان مصرف باید با یک پزشک متخصص مشورت کنید. (پزشک متخصص می تواند پزشکی باشد که عملیات ترک هروئین را تحت نظر او انجام می دهید).

2- چگونه متادون را ترک کنیم؟ 

اینکه چگونه متادون را ترک کنیم سوالی است که اغلب افراد مبتلا به این بیماری در مورد آن جستجو می کنند. در ارتباط با چگونگی شروع ترک متادون باید گفت اگر تصمیم جدی خود را برای ترک گرفته اید، حتما نیاز به مشورت با یک پزشک با تجربه دارید.

بعد از مشورت با یک پزشک متخصص، باید با خانواده و دوستان خود صحبت کرده و حمایت آن‌ها را برای همراهی با خود بگیرید، زیرا ترک کردن متادون اصلا کار راحتی نیست و باید افرادی باشند که شما را در این مسیر سخت همراهی و پشتیبانی کنند.

بهترین روش ترک متادون

اگر به دنبال بهترین روش ترک متادون هستید، پس با ما تا آخر این قسمت همراه باشید. ترک یکباره متادون همانند هر داروی مخدری دیگری عوارض جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت. از عوارض روش ترک متادون می توان به سرگیجه، بیخوابی و در موارد شدید منجر به ایست قلبی اشاره کرد.

بهترین روش ترک متادون کاهش دوز مصرفی آن و مصرف آن به سی سی است. باز هم خاطر نشان می کنیم بهترین روش ترک اعتیاد به متادون مراجعه به پزشک متخصص است. در صورتی‌که از روش اصولی و استاندارد ترک اعتیاد متادون استفاده شود، علائم ترک آن 3 الی 4 روز یعد نمایان می شود.

متادون پس از 2 الی 3 هفته به طور کامل از بدن فرد بیمار خارج می شود. بهترین روش ترک متادون به این صورت است که ابتدا باید بر اساس میزان مصرف شما و درگیری بدن‌تان با این بیماری، مصرف آن را در طول روز کمتر و چندین وعده نمایید. البته توجه داشته باشید در صورتی که قصد ترک متادون با کاهش دوز آن دارید، باید حتما با پزشک مشورت کنید و این کار را خودسرانه انجام ندهید.

برای ترک متادون راه های بسیاری وجود دارد اما بهترین روش ترک متادون به سه عامل بستگی دارد:

 • قدرت بدنی فرد بیمار
 • میزان مقاومت آن
 • مدت زمان ابتلا به این بیماری

در نهایت راهکارهایی را که برای ترک بهتر متادون وجود دارد در ادامه برای شما ذکر می کنیم.

مصرف متادون خود را ناگهان قطع نکنید

ترک متادون به خودی خود کاری دردناک و دشوار است و نمی شود آن را به صورت ناگهانی ترک کرد؛ زیرا فرد، متحمل درد غیر قابل تحملی می شود. بعد از گذشتن 30 ساعت از قطع کردن متادون نشانه های ترک کردن آن شروع می شود که این نشانه ها به دو دسته تقسیم می شود:

نشانه های ابتدایی: استرس، اضطراب، دردهای عضلانی و استخوانی، بی خوابی، آبریزش بینی، عرق کردن و خمیازه.

نشانه های ثانویه: انقباض های شکم، اسهال و استفراغ، گشاد شدن مردمک چشم، حالت تهوع.

بهترین روش ترک متادون

بعد از ترک متادون چه باید کرد

ترک متادون یک فرآیند پیچیده و دشوار می‌باشد و بهتر است با پزشک متخصص در اعتیاد و تیم درمانی همکاری کنید تا برنامه‌ای مناسب برای ترک متادون برای شما تعیین شود، اما در کل مراعات برخی نکات و مراحل می‌تواند کمک کننده باشد:

 1. مشورت با پزشک: اولین گام برای ترک متادون این است که با یک پزشک تخصصی درمان اعتیاد مشورت کنید. او می‌تواند شما را ارزیابی کرده و یک برنامه درمانی مناسب را برای شما تعیین کند.

 2. حمایت روانی: درمان اعتیاد به متادون ممکن است با مشکلات روانی همراه باشد، به عنوان مثال افسردگی، اضطراب و تنفس نفس‌گیر از اختلالات روانی است که بعد از ترک، فرد دچار می شود. حمایت روانی از طریق مشاوره یا درمانگرهای روانی می‌تواند به شما کمک کند.
 3. حمایت اجتماعی: حمایت از خانواده، دوستان و گروه‌های حمایتی می‌تواند در فرآیند ترک متادون مفید باشد. افرادی که تجربه ترک مواد مخدر را پشت سر گذاشته‌اند، می‌توانند تجربیات خود را با شما به اشتراک بگذارند.

 4. پیگیری پزشکی: پس از ترک متادون، ممکن است نیاز باشد به پیگیری پزشکی مداوم برای مراقبت از سلامتی شما. این پیگیری باید به مدت معینی ادامه پیدا کند تا اطمینان حاصل شود که شما به درستی از متادون خارج شده‌اید و هیچ علائم واگیرگی یا مشکلات دیگری وجود ندارد.

ترک متادون یک فرآیند طولانی و پیچیده است و نیاز به توجه و حمایت مداوم دارد. بهتر است همواره با پزشک و تیم درمانی خود همکاری کنید و راهنمایی‌ها و توصیه‌های آن ها را رعایت کنید.

بعد از ترک متادون چه باید کرد

در زمان ترک اعتیاد متادون صبور باشید.

در صورتی که علائم و آثار ترک به صورت خفیف تر باشند ممکن است دوره ترک فقط چند هفته طول بکشد. به طور کل، فردی که قصد ترک کردن متادون را دارد تا 8 ماه با پریشانی، خستگی، بی خوابی و بی قراری دست و پنجه نرم خواهد کرد که به این مورد سندروم پرهیز می گویند.

 در یکی از برنامه های بستری ترک اعتیاد متادون شرکت کنید. برنامه های بستری ترک اعتیاد  نسبت به دیگر برنامه ها زمان کمتری از شما می گیرند و از طرفی تاثیرشان 4 برابر بیشتر از ترک اعتیاد به روش سرپایی است. پس پیشنهاد مرکز تخصصی بستری ترک اعتیاد نگین به شما این است که حتما در این برنامه ها شرکت کنید.

مصرف متادون را کم کم، کاهش دهید.

به طور کلی برای ترک اعتیاد متادون دو روش وجود دارد:
1- شما می توانید مصرف متادون را به تدریج کاهش دهید.
2- می توانید از بوپرنورفین به عنوان جایگزین استفاده کنید
به کار گرفتن ترکیبی از هر دو روش زیر نظر یک پزشک متخصص بیشترین تاثیر برای ترک متادون خواهد داشت.

استفاده از نالتروکسان می تواند 2 تا 3 روز از درد و عوارض دوره سم زدایی متادون را کم کند، ولی برای کمتر اذیت شدن در دوره پرهیز هیج درمان معتبری وجود ندارد. همچنین از روش سم زدایی ناگهانی بوسیله بیهوشی خودداری کنید؛ زیرا در صورتی که مدت و میزان مصرف شما بالا باشد، خطرات این روش بالا است و احتمال مرگ در حین سم زدایی وجود دارد.

مصرف متادون را کم کم، کاهش دهید.

چگونه متادون را از بدن خارج کنیم

روند دفع متادون از بدن برای هر فرد منحصر به فرد است و به همین دلیل، اتخاذ رویکردی یکسان برای همه افراد اشتباه خواهد بود. اولین قدم در این مسیر، مراجعه به یک پزشک متخصص در کلینیک ترک اعتیاد است. پزشک با بررسی سوابق پزشکی، وضعیت سلامت جسمی، میزان مصرف متادون و علائم وابستگی، مناسب‌ترین برنامه را برای سم زدایی و ترک این ماده برای شما طراحی می‌کند.

سم زدایی جسمی از متادون معمولا طی دو هفته انجام می‌شود. با این حال، ترک کامل اعتیاد به متادون به مراقبت‌های بیشتری نیاز دارد، چرا که وابستگی روانی به این ماده می‌تواند چالش‌برانگیزتر باشد. به همین دلیل، پس از اتمام سم زدایی، جلسات مشاوره، توانبخشی و روان درمانی برای کمک به فرد در جهت حفظ پاکی و غلبه بر تمایلات روانی به مصرف متادون، ضروری است.

ترک متادون فرآیندی پیچیده و حساس است و به همین دلیل، نباید آن را به طور سرخود و بدون نظارت پزشک انجام داد. قطع ناگهانی مصرف متادون نه تنها کمکی به ترک آن نمی‌کند، بلکه می‌تواند عواقب خطرناکی مانند تشنج، مشکلات قلبی و کلیوی و سایر اختلالات را به همراه داشته باشد.

بنابراین، برای ترک موفق متادون، مراجعه به یک پزشک متخصص و گذراندن دوره درمان تحت نظر او، امری ضروری است. با صبر، تعهد و حمایت‌های لازم، می‌توان بر این چالش غلبه کرد و به زندگی عاری از اعتیاد دست یافت.

چگونه متادون را از بدن خارج کنیم

تجربه ترک متادون

 ترک متادون یکی از چالش‌های دشواری است که برای افرادی که از آن استفاده کرده‌اند، پیش می‌آید. متادون یک داروی جایگزین برای تسکین درد و درمان اعتیاد به مواد مخدر است که اغلب به عنوان راهکاری برای کاهش عوارض قطع مواد مخدر مصرفی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما ترک متادون می‌تواند با چالش‌ها و عوارضی همراه باشد که برخی افراد ممکن است با آن ها مواجه شوند. تجربه ترک متادون برای هر فرد متفاوت است، اما معمولا این فرآیند با علائم قطع شدید، فیزیکی و روانی همراه است. اولین چیزی که بسیاری از افراد احساس می‌کنند، عدم راحتی فیزیکی است. این ممکن است شامل درد عضلانی، اشکال هضمی، خمولی، عرق‌های سرد، لرز، و بی خوابی باشد. علاوه بر این عوارض فیزیکی، ترک متادون ممکن است به عوارض روانی منجر شود. افراد ممکن است احساساتی مانند اضطراب، افسردگی، خشم و احساس ناراحتی عمیق را تجربه کنند، همچنین ممکن است با مشکلات خواب مواجه شوند و احتمالاً افکار خودکشی را تجربه کنند. برای مواجهه با ترک متادون، حمایت و کمک حرفه‌ای بسیار اساسی است. این می‌تواند شامل مشاوره روانشناختی، حمایت دارویی و حتی حمایت اجتماعی از دوستان و خانواده باشد. این فرآیند طولانی و دشوار است، اما با پشتیبانی مناسب و اراده قوی، افراد می‌توانند موفقیت‌آمیز به ترک متادون برسند و به زندگی بدون وابستگی به مواد مخدر بازگردند. با تمام این موارد تجربه ترک متادون برای هر شخص متفاوت است. ما از شما خواهشمندیم که اگر خودتان یا شخصی در نزدکی شما تجربه ترک متادون را دارد، نظرات خود را با ما در میان بگذارید تا همه بتوانند طبق تجربه و علائم این روند را طی کنند و سربلند بیرون بیایند.

تجربه ترک متادون

ترک اعتیاد به متادون در خانه | روش کم کردن متادون در منزل

کم کردن مصرف متادون در منزل یک فرآیند حساس است که نیاز به برنامه‌ریزی دقیق، پشتیبانی پزشکی و حمایت از خانواده دارد. این فرآیند باید با احتیاط و تحت نظارت مداوم انجام شود. در زیر به مراحلی برای کم کردن مصرف متادون در منزل اشاره می‌شود:

 • مشاوره با پزشک: اولین قدم باید مشاوره با پزشک متخصصی باشد که تجربه در این زمینه داشته باشد. پزشک می‌تواند یک برنامه کاهش مصرف برای شما تنظیم کند و راهنمایی‌هایی درباره مدت زمان و نحوه کاهش مصرف به شما بدهد.
 • برنامه کاهش مصرف: بر اساس راهنمایی‌های پزشک، یک برنامه کاهش مصرف تدوین شود. این برنامه باید به آرامی و تدریجی مقدار متادون مصرفی را کاهش دهد تا جلوگیری از عوارض قابل توجهی همچون وخامت، افسردگی، اضطراب و خواب آلودگی شود.
 • پشتیبانی روانی: در طول فرآیند کاهش مصرف، حمایت روانی لازم است. ممکن است با نوازش‌ها و انگیزه‌هایی که از دوستان و خانواده دریافت می‌کنید، راهنمایی‌های پزشکی و مشاوره‌های روانی بتوانید مقاومت خود را تقویت کنید.
 • تغذیه سالم: تغذیه سالم و متنوع می‌تواند در کاهش مصرف موثر باشد. مصرف مواد غذایی با پروتئین‌های غنی، میوه‌ها و سبزیجات تازه و آب کافی می‌تواند برای حفظ سلامتی و ترمیم بدن مفید باشد.
 • فعالیت‌های تناسب اندام: ورزش و فعالیت بدنی منظم می‌تواند به بهبود وضعیت روحی و جسمی کمک کند و به عنوان یک راهکار مهم در کاهش استرس و افزایش انگیزه برای ادامه کار برای کم کردن مصرف متادون اهمیت دارد.
 • مراقبت‌های پزشکی: در صورت نیاز، پزشک می‌تواند داروهایی مانند آنتی دیپرسانت‌ها یا دیگر داروها را تجویز کند تا در مدیریت عوارض متادون کمک کند.

همه این مراحل نشان دهنده اهمیت هماهنگی با پزشک و رعایت دقیق دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌های ارائه شده است. این فرآیند نیازمند صبر، تعهد و حمایت است تا به نتایج مطلوب دست یابید و مصرف متادون را به طور موثر کاهش دهید.

ترک اعتیاد به متادون در خانه | روش کم کردن متادون در منزل 

چطور بعد از ترک اعتیاد متادون پاک بمانیم؟

 • مشاوره انجام دهید.

کلینیک ترک اعتیاد که به آن مراجعه می کنید می تواند یک مشاور مجرّب ترک اعتیاد به شما نیز معرفی کند. مشاوره بصورت های فردی، گروهی یا خانوادگی توأم با مصرف بوپرنورفین بسیار موثرتر از ادامه مصرف دارو یا سم زدایی به تنهایی است.

 • به یک گروه پشتیبان بپیوندید.

گروه های پشتیبان مانند NA می توانند برای بهبود بیمار مفید باشند. بیمارانی که در برنامه های گروه پشتیبان مانند NA و AA شرکت می کنند، حالات روحی آن ها 81 درصد بهتر از دیگر بیماران در شرایط متفاوت هستند و نرخ پرهیز آن ها تا 81 درصد نیز می رود؛ این در حالی است که افرادی که در این جلسات شرکت نمی کنند نرخ پرهیزشان فقط 26 درصد است.

 • در مسیر ترک اعتیاد متادون تنها نمانید.

انسان با دیدن افرادی که تجربه های مشابهی را از سر گذرانده اند یا در مسیری مشابه رفته اند خوشحال می شود و حس می کند در این راه تنها نیست. شما با انجام این کار و پیوستن به بقیه انسان هایی که چنین حالاتی را داشته اند هم به خود، و هم با آن ها کمک می کنید.

 • برای درمان علائم ترک طولانی، از کلونیدین یا لوفکسیدین استفاده کنید.

شما می توانید از این داروها برای برطرف کردن دردهای خفیف بعد از دوره سم زدایی تا پایان دوره پرهیز استفاده کنید.

دیدگاه‌ها  
سلام ببخشید من متادون همراه با تریاک مصرف میکنم.میخواستم کلی بدونم ایا مصرف این دو با اسپرین بچه که برای رقیق کردن خونه تداخلی ایجاد میکنه؟مثلا مشکلی پیش بیاره؟چون میترسم بخورم میترسم تداخل ایجاد کنه؟لطفا کمم کنید بهم؟
-1
خیلی خوبه
+1
برای ترک تا چه مدت باید متادون بخوریم؟
متادون مصرف نکنید شما بهتر است قرص دیفنوکسیلات جهت جلوگیری از اسهال روزانه بسته به میزان اعتیاد دوتا چهار تا مصرف کنید و کپسول گاباپنتین 300 هم روزی دوتا چهار تا مصرف کنید و پروپرانولول روزی دوعدد (صبح1شب1) و دیکلوفناک م روزی دوتا سه عدد و مایعات فراوان و دوش گرفتن روزی دوسه بار و از خوردن قرص های خواب آور هم جلوگیری شود و قرص های تقویتی مثل ب کمپلکس و ویتامین سی و سرم تراپی هم میتوانید کمک بگیرید
به نقل از سعید:
برای ترک تا چه مدت باید متادون بخوریم؟
سلام سعید عزیز این موضوع رو با پزشک باید مطرح کنید و راه درمانی صحیح رو ادامه دهید.
مردحسابی دیوانه شدی اگرم هرویین میکشی بکش متادون نخور.که برای ترک خودمتادون شیری که ازمادرت خوردی رو باید با قطره چکون پس بدی ازمن گفتن
به نقل از شهره:
شوهرم بعضی وقتا تشنج میکنه یعنی اوردوز میکنه؟

اولا خدانکنه ولی من تجربه کردم تشنج که طبیعیه.
بعضی انسانهای بی خرد میان متادون رو بعنوان جایگزین مواد مصرفی طرف پیشنهادمیدن ولی نمیدونن که ترک متادون ازهمه چی سخت تره...
+1
دمتون گرم با این مطالبتون. کاش همه بیمارها میدونستن باید درست ترک کنن این متادون خودش مثل مواد مخدر میمونه لعنتی
+1
پسرم بخاطر ترک تریاک الان چند ساله متادون میخوره جدیدا یه چیزایی رو فراموش میکنه اگه بیارمش متادونم ترک کنه درست میشه؟
به نقل از فاطمه:
پسرم بخاطر ترک تریاک الان چند ساله متادون میخوره جدیدا یه چیزایی رو فراموش میکنه اگه بیارمش متادونم ترک کنه درست میشه؟
سلام جناب ... عزیز این موضوع رو با پزشک باید مطرح کنید و راه درمانی صحیح رو ادامه دهید. ترک غیر اصولی نه تنها خطرات زیادی در پی دارد بلکه تحمل فشار و درد زیاد میتونه فرد رو از ادامه مسیر منصرف کنه.
شوهرم بعضی وقتا تشنج میکنه یعنی اوردوز میکنه؟
به نقل از شهره:
شوهرم بعضی وقتا تشنج میکنه یعنی اوردوز میکنه
؟

ایشون به احتمال زیاد ترامادل مصرف میکنه
-4
من بخوام متادونو ترک کنم یهو بزارم کنار؟ بعد 3 روز خوب میشم؟
,دقیقا نه ماه طول کشید توی خونه بدون دارو ترک کردم اخراش خیلی سخت بود ولی بلاخره تموم میشه
به نقل از شاهین:
من بخوام متادونو ترک کنم یهو بزارم کنار؟ بعد 3 روز خوب میشم؟
دوست عزیز بدن هرکس یک جور به ترک واکنش نشان می دهد اما برای ترک 3 روز کافی نیست
به نقل از شاهین:
من بخوام متادونو ترک کنم یهو بزارم کنار؟ بعد 3 روز خوب میشم؟
دوست عزیز به یکباره کنار گذاشتن هر موادی خطرات زیادی در پیش داره. بنابراین آهسته آهسته و تحت نظر پزشک مواد را کم و سپس کامل حذف کنید.
به نقل از شاهین:
من بخوام متادونو ترک کنم یهو بزارم کنار؟ بعد 3 روز خوب میشم؟

دوست عزیزمنکه رفتم سم زدای کردم الان 37روزه تازه خوابم افتاده رو4ساعت
سلام وقت بخیر ، من به مدت چند سال مصرف شیره داشتم و بعلت مشکلاتی که مهم‌ترینش خونواده بود مجبور به جایگزینی متادون شدن ، سه ساله مصرف متادون داشتم و به تدریج و خیلی کم رسوندمش به دو و نهایتا یک سی سی ،
به یک‌سی سی که رسید ، یهو گذاشتم کنار ، حدود سه تا چهار روز اذیت داره که با مشغول شدن و تنها نبودن رفع میشه ، باید تا یکماه تحمل کنید .
+1
از کجا بفهمیم یکی متادون مصرف میکنه؟
+2
اره جون عمت سه روزه ترک میکنی...پاره شدیم تا پاک بشیم
دوستان گناه این بدبختی از بی عرضگی مسولین جامعه وبر گردن دولتمردان خیانتکاره. اعتیاد یک کلمه است که درموردش سالها حرف زدن کمه.. فقط نگذارید بچه هاتون شاهد مصرف شما باشن هرچند اعتیاد فرزند یک معتاد 101%ی هست
کسی میتونه کمک کنه که من بدونم دارویی ک برای از بین بردن اثر شیشه و محرک و قرص ها استفاده میشه چیه و از کجا میتونم تهیه کنم کسی تجربه ای داره بگه که من چندوقنه محرک مصرف میکنم و معلومه بعد چندلحظه دفع میشه از طریق مختلف هیچ نوع محرک مخدر یا قرصی اثرنداره تو بدن من
به نقل از میردوستی:
کسی میتونه کمک کنه که من بدونم دارویی ک برای از بین بردن اثر شیشه و محرک و قرص ها استفاده میشه چیه و از کجا میتونم تهیه کنم کسی تجربه ای داره بگه که من چندوقنه محرک مصرف میکنم و معلومه بعد چندلحظه دفع میشه از طریق مختلف هیچ نوع محرک مخدر یا قرصی اثرنداره تو بدن من
سلام دوست عزیز لطفا با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید و از متخصصان کلینیک نگین مشاوره دریافت کنید.
به نقل از سلیم:
ترک قرص متادون خیلی سخته؟
دوست عزیز کنار گذاشتن هر اعتیادی سختی های خودش و داره ولی با اراده و پشتکار امکان پذیره و شک نکنید سلامتی شما ارزش تحمل کمی سختی رو داره
بهترین راه ترک متادون چیه؟ هم سریع باشه هم کم درد؟ توروخدا راهنماییم کنید خسته شدم دیگه
به نقل از کامیار:
بهترین راه ترک متادون چیه؟ هم سریع باشه هم کم درد؟ توروخدا راهنماییم کنید خسته شدم دیگه
دوست عزیز سلام بهترین راه برای ترک مراجعه به کلینیک های ترک اعتیاد است. تا با انجام آزمایش و تحت نظر دارو و پزشک مراحل ترک را پشت سر بگذارید. شما می توانید با مشاوران ما در کلینیک نگین تماس بگیرید.
سلام دوست عزیزمنم شربت متادن مصرف میکردم رفتم سم زدای کردم الان37روزه دردوخماریت به5درصدمیرسونه منکه امیدنداشتم بتونم37روزبدون هیچ موادمخدری بگذرونم
سلام خدمت دوست عزیز
احتمالا مصرفت کم بوده؟
سلام خداروشکر
مصرفتون چقدبوده؟میگم شایدچون مصرفتون پایین بوده ایطورجواب داده؟
سلام و درود خدمت همدردهای عزیزم.من حدود 12سال متادون مصرف کردم و این اواخر به60 سی سی هم رسیدم که دقیقآ مساویست با مرگ هر ثانیه،دیگه خسته شده بودم همه چیما ازم گرفت دیگه داشت زندگیمم میگرفت که تصمیم جدی گرفتم،اول باتوکل بخدا و با رفتن به کمپ و زیر نظر پزشک و کلاسهای ان ای تونستم از شر این لعنتی خلاص بشم.ناگفته نمونه نسلم وارونه شد،از یکماه که رد شدم تازه دردهام شروع شد جوریکه نه خواب داشتم نه زندگی ولی باصبرتونستم تمومش کنم.الان7ماه و 3 روزه پاکم.درد دارم هنوز بدنم بدون انرژیه ولی لذت دراره،همینکه راحت شدم همینکه دیگه پول نمیدم به بدنم آسیب نمیزنم زندگیما دارم‌.شماهم تلاش کنید بخدا از من بدتر نبود تو متادون ولی شد.هیچکسی از خماری نمیمیره فقط توکل بخدا تلاش و صبر .به امیدروزهای خوب برای همه همدردهای عزیزم‌.التماس دعا
من تو عمرم هیچ مخدری استفاده نکردم.داشتم ورزشم رو میکردم درسم. میخوندم رفیق بد اومد متادون بهم داد و گفت بخور عالیه برا تمرکز.دوسال دارم اون اواخر روزی سه تا متادون چهل میخورم.اما با خواست خدا الان یک ماه هست تو خونه ترک کردم تنها مشکلم درد پاهام هست دیگه هیچ مشکلی ندارم.که اونم هرکه خربزه میخوره پا لرزش هم میمونه.برا درد پاهام کسی پیش نهاد داره تشکر.
سلام دوستان کم لطفی میفرمایید که به دیگران میگی متادون ازهرویین بدتره اونچه بده مصرف بی حساب وکتابه خدایی من بیست سال هست که متادون مصرف میکنم قبلا روزي یک مثقال شیره میخوردم ولی ازوقتی متادون می‌خورم زندگیم خیلی بهترشده البته باید جلو خودت روبگیری وگرنه متادون هم سنگین بشه دردسر ساز میشه به امیدخدا شروع کردم به روزي یک میلی کم کردن آخرین دوز مصرف بیست سی سی بوده الان به پانزده رسیده از یه دکتر هم کمک میگیرم
نوشتن دیدگاه

سوالات متداول ترک متادون

ترک متادون بستگی به چه عواملی دارد؟

برای ترک متادون راه های بسیاری وجود دارد اما بهترین روش ترک متادون به سه عامل بستگی دارد: قدرت بدنی فرد بیمار/میزان مقاومت آن/مدت زمان ابتلا به این بیماری

تا چه مدت می توانید به استفاده از متادون ادامه دهید؟

استفاده از متادون در موارد درمانی در بعضی موارد یک درمان طولانی مدت است و ممکن است تا 20 سال متغیر باشد. با این حال فردی که برای درمان از متادون استفاده می کند با موافقت پزشکش میتواند درمان را متوقف کند، دوز متادون به تدریج در طی چند هفته یا چند ماه کاهش می یابد و روند ترک را تسهیل می کند.

چه چیزی را نباید با متادون مصرف کرد؟

هنگام مصرف متادون باید از نوشیدن الکل، استفاده از آرام بخش ها و سایر داروهای ضد درد مخدر مانند کدئین یا مورفین خودداری کرد. آن ها ممکن است اثرات نامطوب دارو را افزایش دهند و حتی مصرف بیش از حد ممکن است به مرگ منجر شود.

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.