ترک اعتیاد الکل

شاید اعتیاد به الکل از نظر خیلی از افراد به بدی اعتیاد به تریاک، اعتیاد به هروئین و دیگر مواد مخدر به نظر نیاید، اما حقیقت این است که الکل یک ماده بسیار اعتیاد آور است و به دلیل اینکه بسیاری از افراد آن را بی خطر حساب می کنند امکان اعتیاد به این ماده بسیار بالاست. در ادامه ما شما را در راه ترک اعتیاد این نوشیدنی به ظاهر بی خطر راهنمایی خواهیم کرد. 

ترک اعتیاد الکل

دسته بندی افراد جهت ترک اعتیاد الکل

برای ترک اعتیاد الکل ابتدا باید با افراد الکی یا معتاد به الکل آشنا شویم. افراد مصرف کننده الکل یا همان افراد الکلی به سه دسته تقسیم می شوند:

 • افرادی که در مراحل ابتدایی هستند یا همان افرادی که به قول خودشان به صورت تفریحی از مشروبات الکلی استفاده می کنند.
 • افرادی که در مراحل میانی هستند بیشتر از گاهی برای تفریح مشروبات الکلی می نوشند.
 • دسته ی آخر افرادی می باشند که به صورت مزمن به الکل اعتیاد دارند و باید به صورت مداوم و مرتب الکل مصرف کنند.

ترک اعتیاد الکل در افرادی که در دسته ی اول و دوم قرار دارند کار سختی نیست و به راحتی می توانند این کار را انجام دهند (البته اگر واقعا بخواهند مصرف الکل را ترک کنند). ترک اعتیاد الکل برای دسته سوم سخت تر از دو دسته ی اول است ولی نباید با شنیدن این حرف خود را ببازید و ناامید شوید، چرا که با استفاده از خدمات مرکز بستری ترک اعتیاد نگین ترک اعتیاد الکل به صورت حضوری و غیر حضوری برای شما امکان پذیر است.

الکلی کیست؟

یک فرد الکلی کیست؟ سوال بسیاری از افراد جامعه است. الکل نیز همانند سایر مواد مخدر بوده و مستقیما وارد خون می شود. الکلی به فردی گفته می شود که خون آنها به الکل و اتانول موجود در آن وابسته هستند. اتانول موجود در الکل احساس سرخوشی مقطعی را برای فرد الکلی به وجود می آورد. متأسفانه در ایران آنقدر که اعتیادها به دیگر مواد مخدر تحت نظر قرار گرفته می شود، میزان آمار اعتیاد به الکل مطرح نمی گردد. از این رو پروسه درمان و داروهای درمانی مناسب افراد الکلی نیز همچنان ناشناخته نگاه داشته می شود.
الکلی کیست از این رو مورد پرسش همه گان است که در ایران این مسئله به کل انکار می شود و هیچگونه آگاه سازی در این زمینه انجام نشده و به جای شفاف سازی صورت مسئله پاک شده است.

الکلی کیست؟

خصوصیات افراد الکلی

خصوصیات افراد الکلی شاید در ابتدای مصرف شاخصه های بارزی نداشته باشد اما پس از مدتی ویژگی هایی را از خود بروز می دهد که در ادامه به بیان آنها می پردازیم:

 • آستانه تحمل پائین و عصبانیت سریع
 • اختلال در خواب
 • زخم معده
 • مشکلات کبدی
 • فشارخون بالا
 • توهم در شنیدار
 • فراموشی
 • سکته قلبی و مغزی
 • ناتوانی جنسی
 • گوشه گیر شدن
 • اختلال در حرکات تعادلی

ترک الکل چند روز طول می کشد؟

ترک الکل چند روز طول می کشد سؤالی است که همواره افراد از ما جویا می شوند. باید گفت ترک الکل به میزان آلوده شدن افراد به آن بستگی دارد ولی به طور میانگین لازم است افراد الکلی بین 3 الی 5 روز بستری می شوند. لازم است ترک الکل حتما در مرکز درمانی صورت گیرد چرا که احتمال تشنج در روز های اولیه ترک وجود دارد و لازم است حتما فرد تحت نظر باشد و مراقبت های لازم صورت گیرد.  افراد در هنگام ترک مواد مخدر باید از مواد غذایی مفید و مغذی استفاده کنند. استفاده از لبنیات و شیر برای ترک اعتیاد به همراه سبزیجات و میوه جات در کنار مغزیجات می تواند انرژی از دست رفته فرد معتاد را تامین نماید.

اگر شما از مصرف کنندگان الکل هستید (چه به صورت تفریحی و چه به صورت دائم) بهتر است به ترک آن بیندیشید. آیا از ضررهای بسیار زیاد الکل آگاه هستید و می دانید چه اثرات نامطلوبی روی بدن شما دارد؟ الکل به راحتی از لوله گوارش به مغز می رسد و آن را از اختیار خود خارج می کند، بنابراین سعی کنید از مصرف این ماده اجتناب کنید و در مکان هایی که شما را برای مصرف این ماده وسوسه می کند حضور پیدا نکنید. تنها کسی که می تواند شما را وادار به ترک الکل کند خود شما هستید، پس عزم خود را جزم کنید و این مسیری که انتهایش به اتفاقات خوب ختم می شود را در پیش بگیرید. مطمئن باشید خانواده و دوستان شما در این راه شما را همراهی می کنند، متخصصان و مشاوران کلینیک نگین نیز آماده کمک به شما هستند.
باید به علائم افرادی که الکل مصرف می کنند توجه شود زیرا برخی از افراد ممکن است خودشان به تنهایی نتوانند ترک این ماده را شروع کنند. در مراکز ترک اعتیاد معتبر همچون کلینیک ترک اعتیاد نگین، ترک الکل در آغاز به صورت تدریجی و به مرور زمان اعتیاد فرد از بین می رود، در این مراکز در عین ترک دادن، تلاش می شود که عوارض ناشی از مصرف الکل روی بدن مصرف کننده نیز از بین برود. زمان ترک الکل مشخص نیست زیرا هر کس شرایط و موقعیت مختص به خود را دارد و نمی توان برای همه یک نسخه پیچید.
چیزی که رایج است این است که زمان سم زدایی بدن از 7 الی 10 روز است. البته در این مدت علائم و واکنش بدن هر شخصی به ترک این ماده متفاوت است. در برخی از افراد ممکن است این واکنش ها چند روز ادامه داشته باشد و در برخی دیگر ممکن است تا چند ماه ماندگار باشد. زمانی این علائم آغاز می شود که فرد از نوشیدن الکل دست بکشد و خلق و خوی او و مشخصه های فیزیکی بدن او (از جمله زمان خواب و...) کمی تغییر کند. AWS چیزی است که علائم مختلفی را ایجاد می کند و این علائم اغلب از حدود 6 الی 24 ساعت پس از آخرین باری است که الکل مصرف شده است. شدن علائم به سه دسته تقسیم می شوند.
علائم خفیف بین 6 تا 8 ساعت پس از نوشیدن است و همراه با ناراحتی های جسمی و تغییر خلق و خوی است. علائم متوسط بین 12 تا 24 ساعت پس از آخرین مصرف بروز پیدا می کنند و شامل علائم حیاتی غیر عادی می شود که حتما باید یک فر متخصص آن ها را زیرنظر بگیرد. علائم شدید بین 48 تا 72 ساعت بعدی پس از آخرین مصرف الکل است که هم زمان با فرایند سم زدایی هستند و علائمی همچون تشنج، هذیان خمری (حالتی که فرد ترک کننده الکل آشفتگی روانی دارد) و... را دارد. پند روز پس از گذشت این دوره شما توانسته اید از پس ترک الکل بربیایید و زندگی جدید و خوبی را برای خود بنا کنید. متخصصان کلینیک ترک اعتیاد نگین تمام تلاش خود را می کنند تا این ترک اعتیاد با کمترین عوارضی همراه باشد.

ترک الکل چند روز طول میکشد

افراد الکلی مزمن یا پیشرفته چه خصوصیاتی دارند؟

این افراد باید دائم از نوشیدنی های الکلی استفاده کنند و در غیر این صورت دچار افسردگی و فروپاشی عصبی می شوند و به همه شک دارند و در یک کلام نمی توانند بدون الکل زندگی کنند، اگر احساس می کنید که به این مرحله رسیده اید شما باید بی برو برگرد سریعا برای ترک اعتیاد الکل اقدام کنید، چرا که در این مرحله شما به خودتان ودیگران آسیب می زنید و استرس زیادی به خانواده و اطرافیان خود وارد می کنید و با گذشت زمان اگر فقط دست روی دست بگذارید و به مصرف مشروبات الکلی ادامه دهید دچار بیماری هایی مانند یرقان و... می شوید و راه برگشت شما به زندگی سالم سخت تر و سخت تر می شود.

روند ترک اعتیاد الکل چگونه است؟

در اینجا قدم به قدم مراحل ترک اعتیاد الکل را برای شما بیان می کنیم. دقت کنید که تمامی این مراحل باید طی شود درغیراینصورت نتیجه بخش نخواهد بود.

 • قدم اول: به سراغ مراکز بستری ترک اعتیاد بروید: اول از همه شما باید مشکل خود را با یک متخصص ترک اعتیاد در میان بگذارید تا او بتواند دارو ها و موارد لازم برای ترک اعتیاد شما را تشخیص دهد و به این صورت برای ترک اعتیاد شما برنامه ریزی کند و بتواند به شما در این مسیر کمک کند.

 • قدم دوم: سم زدایی بدن از الکل: سم زدایی تقریبا مرحله ی اولی است که در آن قدم های عملی به سمت پاکی را بر می دارید، در این مرحله با استفاده از دارو های مناسب و درست برای این کار هم سم زدایی را انجام می دهند و هم می توانند شما را در تحمل کردن عوارض قطع مصرف کمک کنند.
 • قدم سوم: اعتیاد به الکل، بیماری است: وقتی شما به این باور برسید که اعتیاد به الکل یک بیماری است که روح و جسم شما را تحت تاثیر می گذارد شما با خیال راحتتر و ایمان بیشتری به برنامه های پزشکی و روانپزشکی عمل می کنید.
 • قدم چهارم: مشاوره خانوادگی در خصوص اعتیاد به الکل: وقتی افراد خانواده از ماهیت مشکل شما آگاه باشند شما قدم های راحتتر و روانتری رو به بهبودی بر میدارید، چرا که با استفاده از این جلسات مشاوره با خانواده، آنها شما را بهتر درک خواهند کرد همچنین متخصصان و مشاوران ما به شما تغییراتی در سبک زندگی پیشنهاد می دهند که می تواند برای شما بسیار مفید باشد.
 • قدم پنجم: ادامه دادن روند درمان: در هر کاری نتیجه گرفتن وابسته به یک عنصر بسیار حیاتی و مهم است که این عنصر حیاتی و مهم داشتن تداوم و پشت کار است، ولی در بعضی موارد دیده شده است که افراد مختلف بعد از گذشت مدتی فکر می کنند که این روند تمام شده و آن را نیمه کاره رها می کنند.
 • قدم آخر: ترک اعتیاد الکل یک روند تدریجی است.: درمان اعتیاد به الکل یک روند زمانبر است و شما باید در این مسیر صبور باشید تا بتوانید به نتیجه ای دوست دارید برسید. این موضوع به صبر و حوصله فروان همراه با پشتکار نیاز دارد و در یک کلام همه چیز به خودتان بستگی دارد.شما باید به این درک برسید که نوشیدن الکل کار بیهوده ای است و باید از آن صرف نظر کنید. شما باید راه  درست ترک اعتیاد را پیدا کرده و در آن پله پله به سمت پاکی بروید. 

 روند ترک اعتیاد الکل چگونه است؟

بهترین روش ترک الکل

اگر قصد ترک الکل را دارید، به شما تبریک می گوییم. احتمالا می دانید که الکل چه اثرات مخربی را بر روی مغز شما می گذارد و همین امر باعث شده است که متوجه شوید بهترین راه نجات خود از فرو رفتن در این پوچی، ترک آن است. اگر فرد درگیر الکل متوجه این مضرات شده باشد و بداند با هر بار مصرف الکل چه زیانی به بدن و مغز خود می رساند، مسیر ترک آن بسیار راحت تر است. اما اگر شخصی نداند که به چه میزان این ماده مضر است، ابتدا باید طی مشاوره هایی دقیقا با این موضوع و کاری که الکل با بدن هر فردی انجام می دهد آشنا شود تا پس از آن بتواند فرآیند ترک را آغاز کند. بهترین روش های ترک الکل را در ادامه برایتان شرح می دهیم.
اعتیاد به الکل یک وابستگی شدیدی را به وجود می آورد و فرد مصرف کننده برای ترک کردن آن باید یک دوره سم زدایی را پشت سر بگذارد و این فرآیند باید تحت نظر افراد متخصص و کلینیک های معتبر صورت بگیرد زیرا علائم مختلفی را به دنبال خود دارد. یکی از مهم ترین مراحل ترک در بهترین روش ترک الکل، جلوگیری و مراقبت از ترک الکل مجدد است. در این مرحله فرد مصرف کننده باید در کلینیکی مجهز حضور داشته باشد و همنشین افرادی باشد که آن ها نیز قصد ترک الکل را دارند. این فرد باید از حضور داشتن در مکان ها و دورهمی هایی که ممکن است منجر به مصرف مجدد الکل شود حذر و دوری کند.
طبق تحقیقات در یک دوره حدودا 6 ماهه، افرادی که الکل را کنار گذاشته اند و آن را ترک کرده اند، مجددا لغزش پیدا کرده اند و به مصرف دوباره آن روی آورده اند. از مزیت های مهم کلینیک ترک اعتیاد نگین این است که پس از دوره ترک اعتیاد مصرف کننده، ارتباط خود را با او حفظ می کند تا از اوضاع فرد آگاه شود و در دوره لغزش نیز او را همراهی می کند و نمی گذارد راه رفته را مجددا باز گردد. در این کلینیک که همواره بهترین روش های ترک الکل و سایر اعتیادها را پیش گرفته است، روان درمانی و به دنبال آن شناخت دلایل مصرف الکل برای حل آن ها و استفاده از آن ها برای جلوگیری از مصرف مجدد صورت می گیرد.
در کلینیک ترک اعتیاد نگین از بهترین تجهیزات و بهترین روش ها برای کمک به افراد درگیر اعتیاد استفاده می شود و همچنین بهترین متخصصان این عرصه در این مجموعه گرد هم آمده اند و بیماران و خانواده آن ها را همراهی می کنند. بنابراین اگر می خواهید از بهترین روش ترک الکل برخوردار شوید، با مشاوران ما در کلینیک نگین تماس بگیرید و اطلاعات بیشتر را کسب کنید، آن ها شما را به بهترین نحو راهنمایی می کنند. برای اعتماد به ما می توانید تجربه های ترک اعتیاد دیگران در کلینیک نگین را مطالعه کنید. حال خوب خودتان را به ما بسپارید.

دیدگاه‌ها  
+1
داداش برای الکلم باید بستری شیم یا فقط مشاوره کافیه؟
سلام من برادرم الکلی ھست کمک لازم دارم
بابای من زیر بار نمیره که الکلیه و روزگار مارو سیاه کرده چجوری باید راضیش کنیم و بیاریمش مرکزتون؟
-2
در روز چقدر خوردن اعتیاد به الکل میاره؟
اگه یکی هم سیگاری باشه هم الکلی بای دوتاشو ترک کنه؟
یه دارو خوب برای ترک الکل معرفی میکنین؟
سلام خدمت شما این که تصمیم گرفته اید اعتیاد را کنار بگذارید واقعا تصمیم درستی است، اما استفاده خودسرانه از داروها اصلا توصیه نمی شود. لطفا برای ترک اعتیاد به نزدیک ترین پزشک متخصص مراجعه کنید تا به بهترین نحو شما را راهنمایی کنند و راه حل اصولی را در اختیار شما قرار دهند.
نوشتن دیدگاه

سوالات متداول ترک اعتیاد الکل

ترک الکل چند روز طول می کشد؟

این سوال را به طور معمول افراد می پرسند. مدت زمان ترک به نسبت میزان اعتیاد افراد متفاوت است. به طور معمول بین 3 الی 5 روز ترک اعتیاد زمان میبرد. که لازم است حتما افراد در مدت این 5 روز در کلینیک های ترک اعتیاد بستری باشند چرا که امکان تشنج در روزهای اولیه ترک اعتیاد به الکل بسیار شایع است. 

علائم افراد معتاد به الکل چیست؟

افرادی که به الکل اعتیاد دارند باید دائم الکل بنوشند در غیر این صورت آشفته و عصبی شده و دچار فروپاشی روانی می شوند. این افراد عموما شکاک می شوند و بدون الکل نمی توانند زندگی کنند. اگر احساس می کنید در این مرحله هستید باید سریعا برای ترک اعتیاد اقدام کنید. ادامه استفاده از الکل در شرایطی که به آن معتاد هستید نه تنها از لحاظ روانی شما را اسیر می کند بلکه طی زمان جسم شما را نیز بیمار می کند. مراجعه به کلینیک های اعتیاد اولین قدم برای شروع یک زندگی دوباره است. 

روند ترک اعتیاد الکل چگونه است؟

اولین مرحله پذیرش اعتیاد است. یعنی شما قبول کنید که به الکل اعتیاد پیدا کرده اید. مرحله بعدی مراجعه به یک مرکز ترک اعتیاد خوب و مطمئن است. مرحله بعدی گذراندن دوران سم زدایی است. سپس گذراندن دوره های روان درمانی شخصی، گروهی و خانوادگی است و در آخر ادامه روند پاکی تا از بین رفتن کامل میل روحی و جسمی به مصرف الکل است.

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.