ترک اعتیاد ماری جوانا

بسیاری از افراد به ماری جوانا به چشم یک تفریح ساده نگاه میکنند و بر این باورند که اعتیاد آور نیست و عده ای دیگر براین باورند که دسته اول خودشان را با این حرف گول میزنند و نکته ی جالب اینجاست که هر دو دسته ادعا دارند که "حرف ما درست است" ولی امروز ما در مرکز تخصصی بستری ترک اعتیاد نگین همراه شما هستیم که کاملا بی طرفانه اطلاعات خود را در مورد ترک اعتیاد ماری جوانا در اختیار شما بگذاریم.
ماری جوانا که به نام های گل و weed نیز شناخته می شود از سر گل ها و برگهای گیاه شاهدانه به دست می آید، این ماده به اندازه ی مواد مخدری که متاسفانه در دسترس است اعتیاد آور نیست، ولی استفاده ی طولانی مدت از ماری جوانا باعث وابستگی می شود. همچنین ترک ماری جوانا باعث ایجاد تاثیرات خوب بر روی جسم و روح شما می شود؛ در ادامه با ما همراه باشید تا روند ترک اعتیاد ماریجوانا را با هم بررسی کنیم.

 

ترک گل چند روز طول میکشد

ترک ماری جوانا 6 هفته طول می کشد زیرا ماری جوانا حاوی THC می باشد، THC همان ماده ای است که در اصل شخص به آن اعتیاد پیدا می کند. ماری جوانا از 0.5 درصد تا 30 درصد بسته به نژاد و اصلاحاتی که روی آن انجام می دهد حاوی THC است و بدن بعد از 6 هفته می تواند THC را دفع کند.

 

چگونه ماری جوانا را ترک کنیم و پاک باقی بمانیم؟

برای اینکه مطمئن شوید بعد از ترک ماری جوانا دیگر سمت آن نمی روید باید نکاتی را رعایت کنید. در این بخش مراحل ترک ماری جوانا و نکات لازم برای آن را بیان می کنیم.

تصمیم به ترک ماری جوانا بگیرید

از خودتان بپرسید که روزانه چقدر و چند بار مصرف می کنم و کاملا صادقانه به این سوالات پاسخ دهید. جواب هایی که به این سوالات می دهید به شما کمک می کند که خودتان را کاملا منطقی و صادقانه مورد ارزیابی قرار دهید و بتوانید تصمیم درست را بگیرید. به یاد داشته باشید که حتی اگر بدانید که باید ماری جوانا را ترک کنید ولی در مورد تصمیمی که می گیرید شک داشته باشید، موفق نخواهید شد.
اگر نمی توانید با خود صادق باشید و با وجود مصرف هر روزه فکر می کنید که مصرف زیادی ندارید و وابسته نیستید، بهترین راه این است که از افرادی که به شما نزدیک هستند بپرسید تا بقیه در مورد شما قضاوت کنند

 

برای ترک ماری جوانا به یک متخصص مراجعه کنید

اگر قصد ترک اعتیاد ماری جوانا را دارید، ممکن است در مورد اینکه بهترین راه کدام است دچار سردرگمی شوید؛ برای حل این مشکل شما باید با یک پزشک یا کارشناس مشورت کرده و در مورد تصمیم خود و روشی که انتخاب می کنید صحبت کنید. کارشناسانی که می توانند به شما کمک کنند عبارتند از: روانپزشک یا روانشناس پزشک مراقبت های ویژه ، مشاور مواد الکلی و داروئی دارای مجوز، پزشک متخصص ترک اعتیاد
سپس به پزشک یا متخصصی که با آن قرار مشاوره گذاشته اید صحبت کرده و به تمام سوالات او صادقانه پاسخ دهید

 

به همراه پزشک یک روش برای ترک اعتیاد ماری جوانا پیدا کنید

از آنجایی که شما راجع به خودتان شناخت دارید و پزشک، تخصص و علم برای این کار را دارد؛ می توانید به کمک هم یک راه حل مطمئن برای این مشکل پیدا کنید. راههایی که پیش رو دارید عبارتند از:

  • برنامه درمان وابستگی شیمیایی: این برنامه ها شامل جلسات و فرآیندی هستند که علاوه بر درمان اعتیاد شما، از بازگشت شما به اعتیاد جلوگیری کنند. این کار را می توان به صورت سرپایی و بستری انجام داد.
  • سم زدایی یا درمان سوء مصرف ماری جوانا: این روش به شما کمک می کند که به سرعت وابستگی خود به ماری جوانا را درمان کنید که مجددا این روش هم به صورت سرپایی و بستری می توان انجام داد.
  • شرکت در جلسه مشاوره یا درمان به روش گفتاری: این روش به شما کمک می کند که بتوانید خود را در مقابل مصرف مجدد کنترل کنید. شرکت در جلسات مشاوره برای استفاده از این روش در رأس کار قرار دارد.
  • استفاده از برنامه بهبود 12 مرحله ای: شما می توانید از مشاورین فعال در نزدیک محل زندگی خود نام و آدرس این گروه ها را بپرسید و با آنها طبق برنامه ی 12 قدمی پیش بروید.

 ترک ماری جوانا

روی کمک دوستان و خانواده خود برای ترک اعتیاد ماری جوانا حساب کنید

افراد خانواده و دوستان شما می توانند از شما پشتیبانی کنند و شما را در مسیر بهبودی حمایت کنند. هنگامی که شما با خانواده و دوستان خود صادق باشید و تعهد خود در خصوص مصرف نکردن ماری جوانا را به آنها اعلام کنید.

 

در شرایط وسوسه انگیز برای مصرف ماری جوانا قرار نگیرید

وقتی شما در معرض دوستان یا مکان هایی که برای شما وسوسه انگیز هستند قرار می گیرید، احتمال بازگشت شما به سمت مصرف دوباره ماری جوانا را افزایش می دهد.
بعد از آن تمام ماری جوانایی که در گوشه و کنار خانه دارید را دور بریزید و نگران پولی که برای خریدن آنها هزینه کردید نباشید؛ همچنین اسامی و شماره تلفن تمام افرادی که از آنها ماری جوانا خریداری می کردید را از موبایل خود پاک کنید.

 

به دنبال علاقه ها و فعالیت هایی که دوست دارید بروید

یکی از دلایل مصرف ماری جوانا در بین جوانان بیکار بودن آن هاست. ماری جوانا باعث می شود تا آنها گذر زمان را احساس نکنند و به مدت 2 یا 3 ساعت حواس خود را پرت کنند. اما حقیقت این است که قطعا شما فعالیت های مورد علاقه دیگری به جز ماری جوانا یا گل کشیدن هم دارید! پس روی آنها تمرکز کنید.

 

نسبت به طرح درمانی تان متعهد باشید

تعهد یکی مهمترین پایه های ترک اعتیاد ماری جوانا و در کل سایر مواد مخدر است. در صورتی که وسوسه شدید روزی را به یاد آورید که تصمیم به ترک ماری جوانا گرفتید و دلایل خود را برای این کار مرور کنید

 

نشانه های ترک ماری جوانا را تشخیص دهید

با آگاهی از این که کدام رفتارتان رفتار طبیعی، و کدام رفتار در اثر کمبود ماری جوانا است می توانید به این موضوع پی ببرید که در چه شرایطی قرار دارید و باید برای مقابله با این شرایط چه کار هایی اجام دهید.

  • نشانه های اولیه ترک اعتیاد ماری جوانا: تحریک پذیری، اضطراب ، افسردگی، بیخوابی یا بیقراری، خستگی، کاهش اشتها و وزن.
  • نشانه های ثانویه ترک اعتیاد ماری جوانا: معده درد، تعریق، سستی، تب، لرز و سردرد

 

در صورت شروع دوباره مصرف ماری جوانا از مشاور خود کمک بخواهید

در صورتی که دوباره ماری جوانا مصرف کردید فورا از مشاور یا پزشک خود در خواست کمک کنید. اگر این کار را به موقع انجام دهید می توانید به روند درمان خود بازگردید.

همیشه به یاد داشته باشید که شاید مصرف ماری جوانا امروز باعث سرخوشی شما شود، ولی به یاد داشته یاشید زمانی که مصرف شما افزایش یافت و به آن وابسته شده مجبور به جبران کردن خسارت هایی هستید که تقریبا جبران ناپذیرند، به همین دلیل دست به کار شوید و اطلاعات خود راجع به این مواد مخدر را بالا ببرید و از آسیب هایی که ممکن است به شما برساند با خبر شوید. همچنین می توانید برای دریافت راه حل و مشاوره با مرکز تخصصی بستری ترک اعتیاد نگین تماس بگیرید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مقالات مرتبط با این مطلب
در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.