ترک هروئین

ترک هروئین را در این مقاله بررسی می کنیم. heroin یکى از ترکیبات مرفین مى ‏باشد که با عمل استیلاسیون بدست مى آ‏ید. این ماده به رنگ سفید میل به کرم داراى طعمى تلخ و بى ‏بو است که پس از مدتى نگهدارى بوى ترشى و سرکه می‏ دهد. هروئین جزء انگشت‌شمار مواد مخدری است که چنین وابستگی شدیدی را ایجاد می‌کند. به محض ورود هروئین در بدن به سیستم اعصاب و دستگاه گوارش متصل می شود. از آنجایی که هروئین مستقیما با سیستم دریافت مخدر در بدن ارتباط برقرار می کند، پس از مصرف احساس سر خوشی شادابی، خواب آلودگی، رضایت، شادی و گرمی به مصرف کننده دست می‌دهد. خطرات مصرف هروئین امروزه برای همه واضح است، هروئین بسیار قدرتمند است و بر سیستم عصبی تاثر زیادی می گذارد. هروئین میزان تنفس و ضربان قلب فرد مصرف کننده را کاهش می دهد و در پی کاهش شدید ضربان قلب و میزان تنفس، فرد اصطلاحا اوردوز (overdose) می کند. وقتی مقدار زیادی هروئین وارد بدن شده باشد، بدن کم کم از کار می افتد. باتوجه به آنچه مطرح شد و درگیری هایی که هروئین از لحاظ جسمی و ذهنی انشان را درگیر خود می سازد ترک هروئین اهمیت پیدا می کند.

ترک اعتیاد هروئین

ترک اعتیاد هروئین کار دشواری نیست. تنها کافی است کمی اراده در زمینه ترک اعتیاد هروئین داشته باشید و یک راهنمای درست که تجربه نچات افراد از بیماری اعتیاد هروئین را داشته باشند. استفاده کنندگان از هروئین به شدت خود را مجبور میبینند که از هروئین استفاده کنند، چون مصرف هروئین باعث کاهش درد کشیدن آنها می شوند و از طرفی فرد مصرف کننده از علائم و آثار قطع مصرف هروئین می ترسد.نشانه های ترک هروئین از چند ساعت تا یک روز بعد از مصرف هروئین خود را نشان می دهند.

علائم ترک هروئین چیست

 • نیاز شدید به مصرف مجدد
 • عرق کردن بی دلیل بدن (بدون تحرک یا گرم بودن هوا)
 • درد شدید در استخوان ها و عضلات
 • داشتن حالت تهوع یا استفراغ
 • داشتن احساس رخوت و سنگینی
 • گریه کردن و احساس درماندگی
 • بی‌خوابی و اختلال خواب
 • عرق سرد و لرزش
 • آبریزش بینی
 • اسهال
 • تب و لرز

مراحل ترک اعتیاد هروئین

نخستین مرحله برای ترک اعتیاد هروئین، سم زدایی است . پیشنهاد می شود که سم‌زدایی زیر نظر متخصص این کار انجام شود. معمولا ترک هروئین دردناک است و برای برخی افراد تا چندین هفته طول می کشد. معمولا برای اینکه بدن کم کم خودش را به نبود هروئین عادت بدهد، پزشکان داروهایی تجویز می کنند که این مرحله از درمان را کمی راحت تر کنند. یکی از کارهای مهم برای افراد مصرف کننده هروئین که قصد ترک کردن را دارند این است که رفتار هایی که موجب مصرف دوباره آنها می شود را کنار بگذارند . همچنین مشکلاتی مثل افسردگی که همزمان با اعتیاد وجود دارد؛ باید درمان شود در ادامه به بررسی دو روش موثر بازپروری می پردازیم:

 1. روش بازپروری بستری
  تا امروز بیشترین افرادی که مصرف هروئین را قطع کرده و سلامتی خود را بازیافتند، از این روش استفاده کردند. در روش بازپروری بستری؛ ارتباط فردی که قصد ترک مواد مخدر را دارد با عوامل خارجی قطع می شود، این افراد در کمپ های ترک اعتیاد از یک برنامه روزانه شامل جلسات گروهی پشتیبان، درمان روزانه و فعالیت های بهبود دهنده دیگر پیروی می کنند. فعالیت های این کمپ ها به دو دسته ی روحی و جسمی تقسیم می شود که قسمت روحی برای بازیابی روحیه و اشتیاق از دست رفته است و فعالیت های جسمی شامل ورزش و فعالیت های بدنی مختلف می شوند. ترک اعتیاد به روش بستری معمولا 30 تا 90 روز طول می کشد که صد البته هر چه اعتیاد شخص به هروئین قوی تر باشد برای بهبودی به زمان بیشتری نیاز دارد. سم زدایی در ترک اعتیاد هروئین یکی از مراحل بسیار مهم و حیاتی است.
 2. روش بازپروری سرپایی
  افرادی که اعتیادشان به هروئین در حد خفیف می باشد می توانند به مراکز ترک اعتیاد سرپایی مراجعه کنند. افراد مصرف کننده که قصد ترک هروئین را دارند در این روش می توانند زندگی شخصی و شغل خود را روی روال عادی بگذرانند و همزمان مراحل درمان را انجام داده و از داروها تجویز شده توسط دکتر استفاده کنند.

روش صحیح ترک هروئین

چطور از اعتیاد دوباره به هروئین جلوگیری کنیم و پاک بمانیم؟

درمان اعتیاد به هروئین کاری زمان بر است و باید به صورت مستمر انجام گیرد، به همین دلیل افرادی که به تازگی ترک کرده اند باید به طور منظم به پزشک معالج خود مراجعه کنند، تا با کمک آنها بر وسوسه شدن برای مصرف دوباره غلبه کنند. همچنین در ادامه به بررسی راههایی می پردازیم که باعث می شود میل به مصرف دوباره تا حد زیادی کاهش پیدا کند:

مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک را قطع نکنید

اگر پزشک دارو هایی مثل بوپرنورفین را تجویز کند، باید تازمانی که پزشک معالج صلاح دیده است ادامه یابد. اگر به صورت خود سرانه مصرف دارو ها قطع شود، میل فرد به مصرف دوباره به شدت افزایش می یابد و فرد احتمالا به سمت مصرف دوباره می رود.

مشاوره و جلسات گروهی را ادامه دهید

از آنجایی که تاثیرات هروئین بر روی مغز تا مدتها باقی می ماند؛ یک روز پر استرس کافی است تا فردی که تازه ترک کرده به مصرف دوباره هروئین گرایش پیدا کند، برای حل این مشکل از متخصص ها و یا از جلسات گروهی 12 قدمی استفاده کنید.

مراقب مصرف دارو های جدید باشید

برخی از دارو های مسکن مثل هیدروکودون یک از عواملی است که می تواند شما را دوباره به سمت مصرف هروئین بکشاند. افرادی که به تازگی مصرف هروئین را قطع کرده اند باید بسیار مراقب باشند، خصوصا در زمان هایی که بر حسب اتفاقی در بیمارستان بستری اند.

تفریحات سالم و دوستان پاک پیدا کنید

افرادی که ترک اعتیاد هروئین را تجربه کرده اند، تامدتی با احساس بد و تنهایی و خستگی و... دست به گریبان بوده اندپیشنهاد می شود که این افراد دوستهای جدید پیدا کنند و به تفریح و رفت آمد با آدم ها جدید و سالم بپردازد. یا اینکه می تواند کتاب بخواند، فیلم ببیند، پیاده روی کند و ... .

افرادی که به هروئین اعتیاد دارند، جان خود را کف دست گذاشته و قدر آنرا نمی دانند. مصرف هروئین کم کم هم از نظر ظاهری و هم از نظر باطنی فرد مصرف کننده را می خورد می تراشد و بدتر از آن فرد مصرف کننده را نسبت به خود بی اهمیت می کند. همین باعث می شود که فرد معتاد به هروئین آرام آرام به مت مرگ پیش برود.
اگر مشکل مصرف هروئین دارید به یاد داشته باشید که امروز ترک کردن، راحتتر از فردا ترک کردن است، پس همین الان با متخصصان ما در مرکز بستری ترک اعتیاد نگین تماس بگیرید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مقالات مرتبط با این مطلب
در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.