ترک اعتیاد ترامادول

ترامادول یک داروی مسکن است که در داروخانه ها با اسم های مختلفی مانند بایومادول عرضه می شود و از این دارو برای تسکین درد های متوسط تا شدید استفاده می شود. مصرف این دارو اعتیاد آور است و از طرفی افرادی زیادی و به خصوص جوانان امروزه از ترامادول مصرف می کنند و به آن اعتیاد دارند. در ادامه این مطلب در مورد ترک اعتیاد ترامادول با هم صحبت می کنیم. این دارو در دانشجویان، سربازان و افرادی که امکان استفاده از مواد مخدری مانند تریاک را ندارند مصرف زیادی دارد. در ضمن ممکن است افرادی از ترامادول برای ترک اعتیاد استفاده می کنند به آن اعتیاد پیدا نمایند.

ترامادول چیست؟

ترامادول یک ماده مسکن است که خواص اعتیاد آور دارد. ترامادول برای درمان درد متوسط تا شدید در بزرگسالان استفاده می شود. استفاده طولانی مدت ترامادول برای درمان دردهای شبانه روزی است. استفاده طولانی مدت از ترامادول برای دردهای قابل کنترل به هیچ وجه پیشنهاد نمیشود. ترامادول روی گیرنده های مغز ، سیستم های جذب مونوآمین و سیستم عصبی مرکزی عمل می کند و احساسات درد را مهار کرده و آرامش را در افراد تقویت میکند. تداخل منظم ترامادول با پیام رسانهای شیمیایی مغز می تواند باعث ایجاد تغییرات فیزیکی در برخی از ساختارهای مغز شود.
شخصی که ترامادول را به طور منظم مصرف می کند ممکن است اثرات این دارو روی وی بی تاثیر می شود. به این معنی که دارو دیگر در همان دوز جوابگو نخواهد بود و برای موثر بودن فرد نیاز به بالا بردن دوز مصرفی دارد. به این موضوع تحمل دارویی میگویند.
اعتیاد به ترامادول میتواند با دستور مصرف پزشک نیز اتفاق بی افتد اما در افرادی که در استفاده از ترامادول زیاده روی میکنند اعتیاد با سرعت بیشتری بوجود می آید.

ترک ترامادول در افراد مختلف متفاوت است

میزان وابستگی جسمی به ترک ترامادول کمی شبیه علائم آنفولانزا است. این احتمال وجود دارد که این علائم طی چند روز به اوج خود برسد و پس از مدتی کاهش یابد در حالی که عوارض جانبی ترک روانشناختی ممکن است کمی طولانی تر شود. هر فرد به طور متفاوتی ترک ترامادول را تجربه خواهد کرد ، و عوامل خاصی ممکن است در دوام آن و شدت علائم تأثیر بگذارند.
میزان وابستگی فیزیولوژیکی به ترامادول یکی از عوامل اصلی در مدت و شدت علائم ترک است ، زیرا مغزی که به طور قابل توجهی به ترامادول وابسته است ممکن است به زمان اضافی نیاز داشته باشد تا بتواند به عقب برگردد و تعادل را بازگرداند. در نتیجه افرادی که ترامادول را به صورت طولانی مدت و یا با دوز بالاتر استفاده میکنند وابستگی بیشتری به این دارو خواهند داشت.
نحوه مصرف ترامادول در فرد روی علائم ترک ترامادول و میزان وابستگی وی تاثیر بسزایی خواهد داشت. به عنوان مثال ، شخصی که دارو را طبق دستورالعمل مصرف می کند ، کمتر از فردی که آن را تزریق یا استنشاق میکند وابسته خواهد شد.

نکته مهم : مصرف داروهای دیگر ، یا الکل ، همراه با ترامادول می تواند عوامل خطر بالقوه را افزایش دهد و بر وابستگی و ترک دارو نیز تأثیر بگذارد.

عوارض ترک ترامادول

ترک اعتیاد ترامادول مانند ترک اعتیاد تریاک در زمانی که فرد مصرف کننده مصرف این مسکن را ترک می کند علائم زیر در او نمایان می شود:

 • عصبانیت
 • تعریق
 • لرزش اندام ها
 • آبریزش بینی
 • آبریزش از چشم
 • خمیازه
 • درد عضله و بدن
 • مشکل خواب و / یا بی خوابی
 • اضطراب
 • بی قراری
 • پریشانی و سراسیمگی
 • ضربان قلب سریع
 • فشار خون
 • تنفس سریع
 • درد و گرفتگی معده
 • اسهال
 • استفراغ
 • از دست دادن اشتها
 • گشاد شدن مردمک چشم
 • مشکلات تمرکز یا تفکر واضح
 • تحریک پذیری و بد خلقی
 • هوس استفاده از مواد مخدر
 • افسردگی

ترامادول نسبتا زمان کوتاهی در بدن موثر است. به گفته WHO ترامادول به سرعت در بدن جذب شده و در طی 1-4 ساعت تاثیر این دارو نمایان خواهد شد. اثرات استفاده مدام از ترامادول 4-6 ساعت در بدن باقی خواهد ماند.
به طور کلی ، تصور می شود که علائم ترک اعتیاد مواد مخدر افیونی در حدود 12 ساعت از آخرین دوز شروع می شود.
به گفتهDEA، نود درصد از افرادی که ترک ترامادول را تجربه می کنند ، از علائم ترک مواد افیونی رنج می برند در حالی که 10 درصد دیگر ممکن است دچار گیجی شدید ، پارانویا ، اضطراب ، حملات وحشت ، توهم و سوزن سوزنی شدن یا بی حسی در اندام های خود نیز رنج ببرند.

ترک ترامادول

عوارض ترک ناگهانی ترامادول

یکی از تفاوت های تریاک و ترامادول این است که شما می توانید تریاک را بدون هیچ پیش زمینه ای ترک کنید (البته در این روش درد بسیاری خواهید کشید و ترک اعتیاد سخت تری خواهید داشت، ولی به هر حال می توانید این کار را انجام دهید) ولی در صورتی که بخواهید ترامادول را خود سرانه ترک کنید، باید در نظر داشته باشید که این کار بسیار خطرناک خواهد بود و ممکن ست که حتی به مرگ شما منجر شود. عوارض ترک ناگهانی ترامادول عبارتند از:

 • درد شدید بدن
 • تب و لرز
 • عرق سرد
 • لرزش
 • توهم شدید
 • کم شدن قدرت بینایی
 • اسهال
 • استفراغ
 • بی خوابی
 • افسردگی
 • کم اشتهایی شدید

ترک اعتیاد ترامادول

از طرفی اگر دوز مصرفی فرد بالا باشد امکان این که فرد تشنج کند و به کما برود بسیار بالاست. برای کمتر شدن این عوارض و جلوگیری از خطرات احتمالی بهترین کار این است که با یک مشاور و یا متخصص ترک اعتیاد صحبت کنید. همچنین می توانید برای دریافت مشاوره از متخصصان و مشاورهای ما در زمینه ترک اعتیاد مشورت بگیرید تا بتوانید از دست وابستگی به ترامادول راحت شوید.  افراد در هنگام ترک مواد مخدر باید از مواد غذایی مفید و مغذی استفاده کنند. استفاده از لبنیات و شیر برای ترک اعتیاد به همراه سبزیجات و میوه جات در کنار مغزیجات می تواند انرژی از دست رفته فرد معتاد را تامین نماید.

بهترین روش ترک اعتیاد ترامادول

بهترین راه و روش برای ترک مصرف ترامادول این است که دوز مصرفی ترامادول را کم کم و در طول چند هفته کم کنید. همچنین شما می توانید برای مقابله با عوارض احتمالی از داروهای ضد درد دیگر مانند ایبوبروفن استفاده کنید. البته باز هم تکرار می کنیم که اگر ترامادول مصرف می کرده اید و قصد ترک اعتیاد دارید، باید برای ترک اعتیاد ترامادول به یک متخصص مراجعه کنید؛ اگر باید منتظر عواقب و عوارض شدید ترک اعتیاد ترامادول باشید.

ترک ترامادول در خانه 

روش ترک ترامادول در خانه  برای افرادی است که اعتیاد کمتری به ترامادول دارند. بنابراین اول از همه باید بگوییم که این روش برای افرادی است که مصرفشان سنگین نیست و همچنین مدت زمان کمی است که در حال استفاده از ترامادول هستند. این روش به این صورت است که:

 • به مدت 1 هفته ترامادول را به چهار قسمت کرده و سه چهارم آن را بخورید.
 • در هفته دوم باید نصف قرص را مصرف کنید و برای کاهش عوارض احتمالی آن می توانید از قرص های استامنوفین استفاده کنید.
 • در هفته سوم شما باید یک چهارم ترامادول را مصرف کنید و برای کاهش عوارض می توانی از مسکن های کدئین دار استفاده نمایید.
 • شما در پایان ماه باید ترامادول را به طور کلی ترک کرده باشید.
 • بعد از آن قرص های کدئین دار را می توانید به راحتی با همین روش ترک کنید.

دیدگاه‌ها  
+4
این روش خیلی طول می‌کشه
بیمار ممکن بعضی اوقات کم بیاره مجدد دوزشو ببره بالا
+5
من حدودا ۸ ماه ترا میخورم ما بینش شیره یا تریاک میکشیدم بدون مصرف ترا . و بعد حدود ۲۰ روز مصرف شیره و تریاک الان ۴ روز ترا زوزی ی۲۰۰ نهایت میخوردم .و الان در حال ترک هستم و به شدت درد دارم تو رو خدا کمکم کنید کم آوردم الان تقریبا ۱روز نیم مصرف نکردم چیزی
+6
مصرف ترا رو هرچی زودتر قطع کن
اراده کن و به آیندت فک کن
این اشغالا ته نداره
+4
خانم ها هم میتونن بیان توی مرکزتون؟
سلام خیر متاسفانه کلینیک نگین فقط آقایان را بستری می کند.
+2
چقدر باید طول بکشه تا مطمئن شیم ترامادولو ترک کردیم؟
به نسبت بدن و میزان مصرف برای هرکس متفاوته.
اگه وسط کم کردن دوز حواسمون نبود و دوباره یدونه کامل خوردیم باید چکار کنیم؟ از نو شروع کنیم؟
+3
من بخاطر قوه جنسیم ترامادول میخورم چه قرصی باید جایزگزینش کنم که این رو نخورم؟
محتوای این دیدگاه ممکن است صحیح نباشد و کلینیک ترک اعتیاد نگین این روش را تأیید نمی کند.
سیلدنافیل مصرف کن داداش. ترامادول واسه قوه جنسی خیلی بده
محتوای این دیدگاه ممکن است صحیح نباشد و کلینیک ترک اعتیاد نگین این روش را تأیید نمی کند.
سلام شادمهر عزیز این موضوع رو با پزشک باید مطرح کنید و راه درمانی صحیح رو ادامه دهید.
+2
من توی خونه تصمیم گرفتم ترک اما یه بند دارم استفراغ میکنم و هیچی توی معده م نمیمونه باید چکار کنم؟
سلام جناب شعبانی عزیز این موضوع رو با پزشک باید مطرح کنید و راه درمانی صحیح رو ادامه دهید. ترک غیر اصولی نه تنها خطرات زیادی در پی دارد بلکه تحمل فشار و درد زیاد میتونه شمارو از ادامه مسیر منصرف کنه.
-2
من حدودا یه سال تریاک میکشیدم بعد ترا هم اضافه شد بخوام ترک کنم اول کدومو باید بزارم کنار؟
به نقل از علی گودرز:
من حدودا یه سال تریاک میکشیدم بعد ترا هم اضافه شد بخوام ترک کنم اول کدومو باید بزارم کنار؟

دوست عزیز من سلام، لطفا با متخصصان ما در کلینیک تماس بگیرید تا شما را به بهترین نحو راهنمایی کنند.
+2
داداش من همیشه ترا نمیخورم شاید هفته ای 3 4 بار اینم اعتیاد میاره؟
+1
به نقل از رضا لوطی:
داداش من همیشه ترا نمیخورم شاید هفته ای 3 4 بار اینم اعتیاد میاره؟

دوست عزیزم سلام، لطفا از مصرف هر گونه ماده اعتیاد آور حتی در دوز کم جلوگیری کنید، مگر زندگی چند روز است که بسیاری از روزهای خوبمان را از دست بدهیم؟
فقط به جلسات برین
+1
من روزی 2یا4تا مصرف میکدم به مدت3سال از دیروز نخوردم .دمنوش سفارش دادم .امروزم رفتم دکتر قرص خواب و مسکن گرفتم .جاتون خالی خلاصه یه وضعی دارم الان که اینارو مینویسم ولی من کم نمیارم بخاطر بچهام و خانومم رومن حساب کردن هر روز میام از وضعیتم میگم فعلا برم سرکار
به نقل از رسول:
من روزی 2یا4تا مصرف میکدم به مدت3سال از دیروز نخوردم .دمنوش سفارش دادم .امروزم رفتم دکتر قرص خواب و مسکن گرفتم .جاتون خالی خلاصه یه وضعی دارم الان که اینارو مینویسم ولی من کم نمیارم بخاطر بچهام و خانومم رومن حساب کردن هر روز میام از وضعیتم میگم فعلا برم سرکار

سلام رسول عزیز خوشحالیم که تصمیم به ترک گرفتید، ما رو در جریان وضعیتتون قرار بدید، امیدواریم که زودتر از شر این ماده منحوس راحت بشین و زندگی تازه و خوبی رو از سر بگیرید.
+1
سلام خدمت دوستان
من نزدیک به 2 سال ترامادل میخورم با دوز 600 یعنی تا میفهمیدم اثرش داره میره دوتا مینداختم بالا میدونم چ حسی خوبی ب ادمی تنها میده کسایی ک بخوان از خودشون از محیط اطرفشون دور باشن ولی نخرودنشم خوبه من ی بار خواهرم بهم گفت اگه ی بار دیگه بخوری منو نمیبینی بخاطرش ی دفه گذاشتم کنار بخاطر خانوادم خماریش برای من 3 هفته بود خودمو پاره کردم دو روز ی بار سرم تقویتی میزدم استامین‌فن خوردم فقط بخاطر خانوادم اگه براشون ارزش قاعل هستین از همین الانم نخوری چیزیت نمیشه الکیه میگن عوارض داره فلا هیچی نداره اگه مردونه باغیرت باشی بعد از سه چهار هفته میبینی خودت داری جون میگیری داری چاق میشی
از قدیم گفتن وابستگی بده بزارش کنار لعنتی رو
ارزو دارم هیچ کسی گرفتار این داستانا نباشه و اگه باشه خدا کمک کنه بزارید کنار
به نقل از محمد شعبانی:
من توی خونه تصمیم گرفتم ترک اما یه بند دارم استفراغ میکنم و هیچی توی معده م نمیمونه باید چکار کنم؟

سلام دوست عزیز لطفا با یک متخصص صحبت کنید، می توانید با کلینیک ما تماس بگیرید تا متخصصان ما راهکارهای خوب به شما ارائه دهند.
سلام ببخشید من مصرف ترا دارم خیلی هم وابسته هستم ... برای تست منفی خون چکار باید کرد .خواهش میکنم کمکم کنید چون دارم جواز کار میگیرم
جناب قادری بهترین راه ترک کردن است. حتی اگر الان هم با یک راهکار بتوانید جواب آزمایش را تغییر دهید باز اعتیاد جای دیگری در زندگی گریبانگیر شما خواهد شد. پس درست ترین راه را انتخاب کنید.
فقط انجمن معتادان گمنام میتونه به هممون کمک کنه دوستان برید
سلام من 77 ماه اعتباد به ترامادول دارم روزی یه دونه 225 می‌خورم من دو روز دیه باید برم خدمت سربازی الانم 3 روزه پاکم ولی خیلی بی خوابی دارم وسوسه شدم برم یک چهارم بخورم تا بتونم بخوابن چیکار کنم کمک‌کنین کن نمی تونم‌بستری شم باید برم
به نقل از سپنتا:
سلام من 77 ماه اعتباد به ترامادول دارم روزی یه دونه 225 می‌خورم من دو روز دیه باید برم خدمت سربازی الانم 3 روزه پاکم ولی خیلی بی خوابی دارم وسوسه شدم برم یک چهارم بخورم تا بتونم بخوابن چیکار کنم کمک‌کنین کن نمی تونم‌بستری شم باید برم
سلام اگر در حال حاضر قراره برای خدمت سربازی باید بروید و وضعیتتان به حدی که می‌توانید خدمت را انجام دهید، نیست، بهتر است با مسئولین مربوطه در خدمت سربازی در ارتباط باشید و مشکلاتتان را به آنها گزارش کنید. اطلاعات شخصی شما باید محرمانه باشد و هیچ کسی نمی‌تواند به اطلاعات اعتیادی شما دسترسی داشته باشد.
نوشتن دیدگاه

سوالات متداول - ترک ترامادول

آیا ترک ترامادول به صورت تدریجی ممکن است؟

بله. برای به حداقل رساندن علائم منفی ترک، توصیه می شود استفاده از ترامادول را با گذشت زمان کاهش داد. کاهش دوز مصرفی در طول زمان را ترک تدریجی می گویند.

 

علائم ترک ترامادول چیست؟

- اضطراب

- بیخوابی

-وسوسه استفاده مجدد

- بدن درد

- تعریق

- خمیازه

- آبریزش بینی

- چشمان اشک آلود

بدترین عوارض جانبی مصرف ترامادول چیست؟

- واکنش آلرژیک

- خارش، قرمزی، تورم، تاول و حتی لایه برداری پوست

- خس خس سینه

- گرفتگی گلو

- مشکل در صحبت کردن

- تورم دهان و صورت

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.