عوارض ترامادول

شاید از خود بپرسید داروهایی مثل ترامادول که همه می دانند که مضر هستند چرا استفاده می شوند و چرا یک عده از این دارو استفاده می کنند. در اکثر اوقات استفاده کنندگان از ترامادول از عوارض ترامادول خبر ندارند و به همین دلیل از آن استفاده می کنند. در این مطلب از مرکز بستری ترک اعتیاد نگین قصد داریم که با هم در مورد عوارض ترامادول صحبت کنیم، پس با ما همراه باشید.

عوارض مصرف قرص های ترامادول چیست؟

ترامادول معمولا به شکل پودری سفید تولید می شود و به دوشکل خوراکی (کپسول و قرص) و تزریقی به صورت آمپول در بازار عرضه می شود.

چه کسانی از ترامادول استفاده می کنند؟

  • افرادی که از ترامادول به عنوان داروی کمکی ترک اعتیاد استفاده می کنند.
  • افرادی که برای لذت بردن از ترامادول استفاده می کنند.
  • افرادی که در رابطه جنسی دچار زود انزالی و ناتوانی جنسی هستند.

عوارض مصرف ترامادول روی سیستم عصبی مرکزی:

عوارضی که ترامادول روی سیستم عصبی مرکزی افرادی که ترامادول استفاده می کنند می گذارد عبارتند از: "تحریک پذیری بالا، اضطراب، سرگیجه، سردرد، کاهش هوشیاری، بهم خوردن تعادل، عصبی شدن، خواب آلودگی، سرخوشی موقت، تشنج، ضعف شدید"

عوارض مصرف ترامادول روی قلب و عروق:

گشاد شدن عروق و رگ های قلب.

عوارض پوستی مصرف ترامادول:

عرق کردن بیش از حد، ایجاد مشکلات پوستی.

عوارض مصرف ترامادول روی بینایی:

از بین رفتن توانایی تشخیص رنگ، کم شدن بینایی و...

عوارض گوارشی ترامادول:

تهوع، استفراغ، سوء هاضمه، خشکی دهان، اسهال، بی اشتهایی، نفخ زیاد، یبوست

عوارض روی ادرار کردن و نواحی تناسلی:

تکرر ادرار، نگه داشتن بی مورد ادرار، دفع پروتئین در ادرار، به عم ریختن سیستم یائسگی

تاثیرات مضر ترامادول روی خون:

کاهش پیدا کردن سطح هموگلوبین های خونی

عوارض کبدی

افزایش بی رویه سطح آنزیم های کبدی

عوارض تنفسی

گرفتگی نفس و مشکلات تنفسی

دانستنی های مهم در مورد ترامادول ( tramadol )

افرادی که به الکل یا مواد مخدر اعتیاد دارند نباید از ترامادول استفاده کنند، در این حالت ممکن است برای شما حالتی مانند تشنج های بسیار شدید بیاید، این موضوع به سوابق پرشکی شما بستگی دارد و با داشتن جراحات و سابقه ضربه به سر و یا سابقه استفاده ازدارو های مربوط به بیماری روانی شانس تشنج و شدت تشنج بالامی رود. از طرفی استفاده بیش از حد ممکن است که شما را به سمت اوردوز (overdose) می کشاند. عوارض اوردوز عبارت است از: خواب آلودگی، تنفس کم عمق، کندی ضربان قلب، سبک شدن سر، سرد و مرطوب شدن پوست، غش کردن و رفتن به کما.
ترک اعتیاد ترامادول به این صورت است که باید در نظر داشته باشید که هیچ وقت خودتان به صورت ناگهانی تصمیم به ترک آن نگیرید، چون عوارض قطع مصرف بسیار شدیدی دارد. مانند: تعریق زیاد، حالت تهوع، اسهال، لرزش شدید، توهم مشکلات تنفسی و بی خوابی.

در موارد زیر ترامادول را نباید مصرف کنید

  • همراه با الکل یا مواد مخدر
  • با داروهای مخدر ضد درد
  • همراه آرامبخش ها و مواردی مانند دیازپام و والیوم
  • با دارو های ضد افسردگی و اضطراب
  • همراه با داروهای ضد اختلالات دو قطبی و اسکیزوفرنی

در ضمن در دوران حاملگی و شیر دهی نیز نباید از ترامادول استفاده کنید.

در پایان باید به یاد داشته باشید که هیچ گاه از پودر قرص خرد شده نباید به صورت مایع و یا استشناقی استفاده کرد چرا که در این روش استفده احتمال اوردوز و مرگ بسیار بالاست.
استفاده از ترامادول به اشتباه و دروغ و برای فروش بیشتر معروف شده است که اعتیاد آور نیست، ولی باید در جریان باشید که ترامادول می تواند به شدت اعتیاد آور و خانمان سوز باشد. این دروغ ها از طرف افراد سودجو ساخته شده است و باید به یاد داشته باشید که تنها هدف این حرف ها فروش بیشتر دارد.

مقالات مرتبط با این مطلب
در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.