سندرم پای بیقرار در ترک اعتیاد

یکی از دلایل قاطع برای ایجاد سندرم پای بیقرار اختلال در عملکرد دوپامین است. دوپامین یکی از انتقال دهنده های مهم دستگاه عصبی محسوب می شود. بسیاری از افراد مصرف کننده در زمان مصرف مواد مخدر به خصوص الکل و بعد از آن دچار سندرم پای بیقرار می شوند. این اختلال اغلب در شب تشدید می شود و نوعی بیماری اعصاب محیطی است که فرد در آن میل دارد به طور مداوم پاهای خود را تکان دهد. دوپامین یک انتقال دهنده برای احساس لذت و رضایت در سیستم عصبی انسان است. فرد مصرف کننده با مصرف مواد مخدر باعث می شود که این انتقال دهنده به مقدار بیشتری در بدن ترشح شود و سرمستی و لذت بیشتری را تجربه کند.
طبیعی است که با قطع مصرف مواد مخدر در ترشح و کارکرد دوپامین اختلال ایجاد می شود. این اختلال در برخی از افراد به سندرم پای بیقرار می انجامد. اضطراب و بیقراری های ناشی از ترک و حتی در زمان مصرف می تواند از دلایل ایجاد سندرم پای بیقرار باشد. روش های موثری برای کاهش علائم سندرم پای بیقرار وجود دارد که برخی از آن ها عبارتند از :
• امتناع از نوشیدن الکل
• خود داری از مصرف کافئین
• خواب منظم
• ماساژ پا
• مراجعه به پزشم
• و ...
افرادی که اقدام به ترک مواد مخدر یا الکل نموده اند با بازگشت به مصرف دوباره باعث تشدید علائم سندرم پای بیقرار می شوند. کلینیک تخصصی ترک اعتیاد نگین در استان اصفهان خدمات نوینی را در جهت درمان اختلالات ترک اعتیاد بخصوص سندرم پای بیقرار به مشتریان ارائه می دهد.

 

سندرم پای بیقرار چیست

سندرم پای بیقرار چیست

سندرم پای بیقرار یا ویلیس اکبوم را می توان یک اختلال در سیستم عصبی دانست. در این سندرم فرد به شکلی غیر ارادی و غیر کنترلی پاهای خودر ا تکان می دهد. از آن جایی که این سندرم اغلب مانع از خوابیدن می شود می توان آن را یک اختلال خواب در نظر گرفت. این اختلال ممکن است هر فردی را درگیر کند. افرادی که دچار این اختلال می شوند اغلب در ناحیه پای خود دچار علائمی مانند سوزش، خارش، درد، خزیدگی چیزی و ... رمی شوند و از این رو با تکان دادن پا سعی در برطرف کردن آن دارند. علائم سندرم پای بیقرار ممکن است خفیف یا حاد باشد.
دلایلی که برای ایجاد سندرم پای بیقرار بیان می شود بسیار متفاوت هستند اما قطعا این مشکل به دلیل ناهنجاری در بسیاری از انتقال دهنده های عصبی مغز صورت می گیرد که در نهایت منجر به حرکات غیر ارادی می شود. با ایجاد سندرم پای بیقرار و تشدید علائم آن حتما باید به پزشک مراجعه شود. در صورتی که این اختلال درمان نشود فرد دارای اختلالات خواب در طول شب و روز می شود و کیفیت زندگی او را تحت تاثیر قرار می دهد.

سندرم پای بیقرار در ترک اعتیاد

سندرم پای بیقرار در ترک اعتیاد

آمار ها نشان می دهد که بسیاری از افرادی که مواد مخدر را ترک کرده اند و دچار اختلال سندرم پای بیقرار هستند در ماه دوم پس از ترک این اختلال برای آن ها تشدید می یابد و این موضوع باعث شده است که تا 35 درصد احتمال برگشت فرد به مواد مخدر بیشتر شود به همین دلیل این مشکل نیازمند درمان و کنترل است. بیقراری ناشی از این سندرم برای افراد ممکن است بسیار آزار دهنده و سخت باشد به گونه ای که در دوران پس از ترک شرایط روحی و جسمی آن ها را به شدت درگیر کند.
از آن جایی که این اختلال ریشه جسمی و روانی دارد به راحتی می توان با کنترل و مراقبت های روانپزشکی و دارویی آن را کنترل کرد. افرادی که در هنگام ترک به این سندرم مبتلا هستند در زمان مشورت با پزشک خود حتما باید این نکته را بیان کنند تا درمان آن در برنامه ترک فرد گنجانده شود. اگر این سندرم به عنوان اختلالات بعد از ترک برای فرد ایجاد شود با توجه به وضعیت روحی و جسمی فرد توسط کادر درمان کنترل می شود. کنترل و درمان این اختلالات، لزوم مراجعه افراد مصرف کننده به کلینیک ترک اعتیاد معتبر و تخصصی نگین را ایجاد می کند.
مصرف کننده علاوه بر درمان و سم زدایی در طول دوره بستری نیازمند آموزش و کسب مهارت هایی است تا بتواند پس از دوره ترک از لغزش و بازگشت به مواد مخدر جلوگیری کند. دارو هایی که توسط پزشکان موجود در کلینیک ترک اعتیاد نگین برای این افراد تجویز می شود با توجه به اختلالات و مشکلاتی است که برای او ایجاد شده است.

 

نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.