درمان بی حالی بعد از ترک اعتیاد

آیا دچار بی حالی و رخوت شده اید؟ در زمان هایی که بی حس و حالی را تجربه می کنید و انگیزه ای برای انجام هیچ فعالیتی ندارید، چه نوع تفکری می تواند برای شما کمک کننده باشد؟ حقیقت این است که بی حالی می تواند کل روال زندگی ما را تحت تاثیر خود قرار دهد و باعث شود که نتوانیم به خوبی فکر کرده و تصمیم گیری کنیم. افرادی که در حال ترک مواد مخدر و الکل هستند باید یکی از اولویت های خود را به مبارزه با بی حالی اختصاص دهند.
افراد در دوران ترک اعتیاد بی حال و بی انرژی هستند، آنها نمی دانند چه فعالیت هایی انجام دهند تا سرگرم و با انگیزه شوند، به همین دلیل خطر افتادن دوباره به دام اعتیاد، برای آن شخص شکل می گیرد. دانستن اینکه چطور باید بی حالی بعد از ترک اعتیاد را درمان کنید، می تواند بسیار به شما و کسی که دوستش دارید کمک کند تا پاک بمانید.

دوره ترک اعتیاد با بی حالی

قبلا از اینکه درباره ی روش های بی حالی صحبت کنیم، بگذارید اول مفهوم آن را تعریف کنیم. بی حالی حالتی است که در آن فرد ناراضی است و علاقمند به انجام کاری نیست. همچنین ممکن است از تجربه فکر و احساسی که دارند، ناراحت باشند. افرادی که در دوره ترک اعتیاد قرار دارند و از زندگی خود احساس نارضایتی و بی علاقگی می کنند، ممکن است سعی کنند دوباره به مواد روی آورند. به افراد که در دوره ی ترک هستند، گفته می شود که در آینده و پس از اتمام دوره ترک زندگی بهتر می شود، بعلاوه فرد با تجربه بی حالی، انگیزه کافی ندارد و تصور می کند که پاک شدن سخت است و از این رو احتمال دارد دوباره به مواد روی آورد.

بی حالی بعد از ترک اعتیاد
طبق یافته های روانشناسی امروز، بی حالی یک فرد ممکن است منجر به ایجاد یک عادت شود، مخصوصاً اگر راحتی و امنیت خاطری که فرد دنبالش است، را از دست داده باشد. در واقع افراد ممکن است مصرف مواد و الکل را، آسانترین راه برای سرگرم کردن خود بدانند. همچنین هر زمانی که حس دردناک بی حالی بر آنها چیره می شود، ممکن است مواد و الکل را مناسب ترین دوستانی ببینند که می توانند به سرعت ذهنشان را تسکین دهند. با این وجود، مهم نیست چقدر فکر می کنید که زندگی دردناک و ناعادلانه است یا چقدر احساس بی حالی می کنید، هنوز هر روز که از خواب بیدار می شوید چیزهای زیادی برای انجام دادن دارید تا پاک بمانید. فراموش نکنید که روش های زیادی هستند تا در دوره ترک اعتیاد با بی حالی بجنگید.

نکته ی اول : هدف خود رابیابید!

وقتی هدف خود را بدانید، بی حالی جایی در زندگی شما نخواهد داشت. این باعث می شود تا شما ارزش خود را پیدا کنید، مخصوصا برای کسانی که دوستتان دارند. با پیدا کردن هدف خود در زندگی و تمرکز بیشتر روی اهداف بزرگ و در عین حال خودداری از لذت های کوچک مثل مصرف مواد و الکل، فضایی برای زندگی بهتر بوجود می آید.

نکته ی دوم: کنجکاو باشید تا چیزهای جدیدی یاد بگیرید.

براین اساس، وقتی خلاقیت خود را بکار نبرید، بی حالی به سمت شما خواهد آمد. بنابراین تمام کاری که باید بکنید این است که کنجکاو بمانید، هر روز یک یا دو چیز جدید یاد بگیرید و همچنین با کسانی که ملاقات می کنید، تعامل سازنده داشته باشید. می توانید موسیقی های جدید گوش کنید، افراد جدیدی را ببینید که سرشار از شور وشوق هستند، غذاهای جدید را امتحان کنید، به مکان های جدید سفر کنید و ایده های جدید یاد بگیرید. کارهایی که می توانید انجام بدهید بی پایان هستند.

درمان بی حالی بعد از ترک اعتیاد

نکته ی سوم: نگاهی به دور و بر خانه تان بیندازید.

کارهای زیادی را می توانید به سادگی در خانه انجام دهید. خیلی از مردم گلایه دارند که آخر هفته شان هرگز برای تمام کردن کارهای اطراف خانه کافی نیست! می توانید اجاق گاز را تمیز کنید، غذای مورد علاقه تان را بپزید، کمد لباستان را تمیز کنید، یا وبلاگ جدیدی برای خودتان بسازید.

نکته ی چهارم: به باشگاه بروید و ورزش کنید.

ورزش دشمن بی حالی است. وقتی بی حال هستید، خودتان را از انرژی مورد نیاز برای دیدن خوش بینانه زندگی محروم می کنید. باتوجه به زندگی روزمره بی حالی را میتوان به " آنتروپی یا بی نظمی" تشبیه کرد، ازآنجایی که از حرکت مداوم خودداری می کنید و انرژی صرف نمی کنید. با ورزش شما مواد شیمیایی آزاد می کنید که به بهبود روان شما کمک میکند.

درمان بی حالی بعد از ترک اعتیاد

نکته ی پنجم: مجذوب شوید.

با توجه به این نکته، کارشناس و مربی زندگی تأکید میکند که شما باید یاد بگیرید که مجذوب چیزهای اطراف خود شوید. بر اساس این نکته لحظه ای بایستید و گل ها را بو کنید. دنبال چیزهایی باشید تا حس کنجکاوی و هیجان شما را تحریک کند. شاید بتوانید سرگرمی یا مهارت جدیدی کشف کنید یا دوستان جدیدی پیدا کنید. هرگز از مجذوب شدن به چیزهای شگفت انگیز این جهان دست برندارید.

نکته ی ششم: استراحت کافی داشته باشید.

وقتی به طور کافی استراحت نکنید، مشخص است که درطول روز احساس بی حالی داشته باشید. وقتی استراحت کافی نداشته باشید، مغز شما برای تمرکز روی کارهای خاص با مشکل روبرو می شود. وقتی خسته هستید مغز شما به فکر جایی است تا آنجا با استراحت آرامش یابد.

بی حالی بعد از ترک مواد مخدر

نکته هفتم:خوشبین باشید!

بعضی اوقات، بی حالی فقط ممکن است در ذهن شما باشد. نکته مهم برای رفع بی حالی، خوشبین بودن است. وقتی به سمت درخشان زندگی نگاه کنید و به چیزهای خوبی که به شما داده است متمرکز شوید، نگرش شما هم تغییر می کند. خلاصه اینکه، در هر کاری که انجام می دهید خوشبختی را پیدا کنید.

نکته هشتم: به بهبود خودتان ادامه بدهید.

چیزی را پیدا کنید که می خواهید در خود بهبود ببخشید و با آن مقابله کنید. مثل وزن، کار، تعامل با مردم یا شاید یاد گرفتن مهارت جدید مثل نقاشی یا نجاری. خودتان ارزیابی کنید و بفهمید دوس دارید در چه چیزی پیشرفت کنید. برای بهبود چنین استعدادی می توانید در کلاس های خاصی ثبت نام کنید. پس از آن تنها یک قدم از رسیدن به شغل رویایی خود فاصله دارید.

درمان بی حالی بعد از ترک اعتیاد

نکته ی نهم: خودتان را به چالش بکشید.

شما بی حال می شوید زیرا فعالیت ها و کارهای روزانه خود را آسان و یکنواخت می پندارید. وقت آن است که خود را به چالش بکشید. توصیه می شود که بجای اینکه منتظر افراد دیگر باشید تا شما به چالش بکشند خودتان اینکار را بکنید. چطور است از همین امروز شروع کنید؟

نکته دهم: سفر کنید.

سفرکردن به یک جای جدید که نزدیک هم باشد می تواند بی حالی شما را درمان کند و چشم های شما را به مناظر جدید، افراد جدید و خاطرات جدید باز کند.

درمان بی حالی بعد از ترک اعتیاد

مقالات مرتبط با این مطلب
در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.