يك متخصص روانپزشکی گفت: طبق تحقیقات انجام شده؛ فردی که ماده روان‌گردان مصرف می‌کند، در آینده نه چندان دور دچار اختلالات روانپزشکی می‌شود.


دکتر سعید ممتازی در گفتگو با روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر، شایع‌ترین دلیل خودکشی در دنیا را اختلالات روانی دانست و گفت: تحقیقات نشان داده است فردی که ماده روان‌گردان مصرف می‌کند، در آینده نه چندان دور دچار اختلالات روانپزشکی می‌شود و اقدام به خودكشي مي‌كند.


وی ادامه داد: در مواد روانگردان صنعتی به خصوص "شیشه" تغییرات روانپزشکی در فرد اتفاق می‌افتد که می‌تواند در حیطه تغییرات خلقی باشد؛ به طور مثال برخی افراد با دیدن نشانه‌هایی از افسردگی، به سمت مصرف مواد مخدر می‌روند و تصور می‌کنند با مصرف این مواد علایم افسردگی‌شان تسکین می‌یابد اما به دلیل نوساناتی که در خلق و خوی و روحیات افراد ایجاد می‌شود، افسردگی‌شان با شدت بیشتر و حتی با علایم جدیدتری همچون افکار بدبینانه باز می‌گردد.


عضو مرکز مطالعات اعتیاد ایران افزود: افسردگی با عوامل درونی، مغزی و عوامل اجتماعی مرتبط است و افرادی که چند نوع ماده مخدر مصرف می‌کنند علاوه بر مشکلات عصبی و فردی، مشکلات خانوادگی و اجتماعی هم دارند. مجموع این مشکلات مزید بر علت می‌شود و فرد مصرف‌کننده را به سمت ناامیدی می‌برد و در برخی موارد هم، دست به خودکشی مي‌زند.


ممتازی اشاره کرد: گاهی افکار بدبینانه ممکن است فرد را به سمت آسیب رساندن به دیگران ببرد؛ چرا که تصور می‌کند دیگران با او دشمنی و سوء قصد دارند. در نتیجه با پیش‌دستی، خودش به دیگران صدمه می‌زند.


وی در ادامه از «دیگرکشی» در معتادان به خاطر مصرف مواد روانگردان صنعتی یاد کرد و گفت: در قتل‌هایی که فرد معتاد با مصرف «شیشه ، کودک خردسال یا همسر خود را به قتل رسانده است، افکار بدبینانه‌ای وجود دارد. فرد تصور می‌کند همسرش به وی خیانت کرده و این فرزند خردسال حاصل یک رابطه خیانت آمیز است. به همین دلیل به همسر و فرزندش حمله مي‌کند تا آنها را به قتل برساند.


این متخصص روانپزشک بیان داشت: در بسیاری از موارد هم مشاهده شده که فرد پس از آنکه اعضای خانواده را به قتل رساند، خودکشی می‌کند و این نشان دهنده شرایط ناامیدی و درماندگي است که در فرد به وجود آمده است.


ممتازی افزود: گاهی ممکن است فردی به دلیل افسردگی، ناامیدی و حس منفی که از زندگی دارد؛ فکر ‌کند هیچ راه نجاتی برای خودش و یا خانواده‌اش وجود ندارد؛ در نهایت وقتی تصمیم به خودکشی می‌گیرد احساس می‌کند بعد از مرگش،خانواده‌اش ممكن است در نابسامانی، تنگ‌دستی و شرایط دشوار و سختی گرفتار شوند در نتيجه تصمیم می‌گیرد همراه با خودکشی خودش، آنها را هم از بین ببرد.


وی در انتها بیان داشت: به طور کلی مصرف انواع مواد مخدر از جمله مواد روانگردان با بیماری‌های مختلف روانپزشکی مرتبط است، بنابراین اگر روانپزشکان این موضوع را در روش‌های روان‌درمانی و دارو درمانی مدنظر قرار دهند و امکانات درمانی مناسبی را برای این افراد فراهم کنند، بدون شک بیماری اعتیاد این افراد قابل درمان و کنترل خواهد بود.

 

منبع: روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر97.05.03

 

دیدگاه‌ها  
من شنیدم که گل توی طولانی مدت باعث کلی بیماری روانی می شه ...
نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.