انجمن معتادان گمنام یا NA چیست؟

NA مخفف Narcotics Anonymous یا همان انجمن معتادان گمنام است. NA یک انجمن بین المللی غیر دولتی است که اساس و پایه آن از دل جامعه بیرون می آید و در 131 کشور دنیا فعالیت دارد. هدف این انجمن ها بهبود و ترک اعتیاد معتادان است و روند کار آنها به این صورت است که اعضای انجمن معتادان گمنام ترک کردن و زندگی کردن بدون مواد مخدر را از هم یاد می گیرند و عوارض و ناهنجاری هایی که در زندگیشان دیده می شود را بهبود می دهند.

 

تاریخچه انجمن معتادان گمنام به چه زمانی بازمی گردد؟

شروع انجمنNA در ایران به سال 1369 برمی گردد.این انجمن ها برای اولین بارفعالیت خود را در مرکز بازپروری قرچک آغاز کردندو در سال 1373 با همکاری مسئولین آن زمان این جلسات به صورت مداوم و مرتب برگزار گردید. و در مرداد ماه 1373 اعضای انجمن محلی مستقل برای جلسه های NA اجاره کردند.
امروزه بعد از گذشت حدودا 24 سال بیش از 17000 جلسه در هفته برگزار می شود.

 

چه کسانی عضو انجمن معتادان گمنام یا NA هستند؟

هر کسی که مایل باشد هر گونه اعتیادی را ترک کند می تواند عضو انجمن معتادان گمنام یا NA باشد و عضویت در این انجمن ها محدود به این نیست که فرد حتما باید مواد مخدر خاصی مصرف کند تا بتواند وارد این انجمن ها شود. چرا که تمرکز NA بر روی موضوع ترک اعتیاد است و روی یک ماده ی خاص تمرکز ندارد.

نکته: همین موضوع یکی از معایب انجمن معتادین گمنام و یا NA است، چرا ما در مرکز بستری ترک اعتیاد نگین با توجه به روش های علمی و نظر متخصصان خود معتقدیم که هر ماده ی مخدری روش های فیزیکی، جسمانی و دوره بهبود روانی خاص خود را دارد که باید به صورت اصولی انجام شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید بهترین روش ترک اعتیاد مواد مخدر را مطالعه کنید.

 

منظور از گمنامی در NA یا انجمن معتادان گمنام چیست؟

یکی از اصول اولیه بهبود در انجمن معتادان گمنام، "گمنامی" است. گمنامی باعث می شود که اعضای انجمن بدون ترس و در نظر گرفتن موانع قانونی و اجتماعی در این جلسات شرکت کنند. این موضوع برای افرادی که می خواهند برای اولین بار دز این جلسات شرکت کنند بسیار مهم است.
در ضمن گمنامی باعث می شود افراد حاضر در انجمن معتادان گمنام با هم هیچ احساس تفاوتی از نظر تحصیلات، دارایی و شرایط اجتماعی نداشته باشند و هیچ عضوی از این انجمن ها نسیبت به دیگری برتر یا بدتر نباشد.

 

منظور از جلسات معتادان گمنام یا NA چیست؟

اساس بهبودی در NA این است که ارزش این جلسات را درک کند و به آن باور داشته باشد و روش درمانی کمک یک معتاد به معتاد دیگر را ترک کند. دراین جلسات افراد با یکدیگر در مورد تجربیات مصرف و بهبودیشان از مواد مخدر می گویند و در اصطلاح در جلسات مشارک می کنند.این جلسات در مکانی مستقل که معمولا توسط خود اعضای انجمن اداره می شود برگزار می شود و هزینه ی آن از طریق کمک های داوطلبانه خود افراد و فروش نشریات مربوط به انجمن تامین می شود و این انجمن ها هیچ گونه کمک مالی را از بیرون از انجمن نمی پذیرند. این جلسات به صورت مرتب در ساعت و روز معین در یک مکان مشخص برگزار می شود.
در اصل دو نوع جلسه بهبودی وجود دارد:

  • جلسات باز: شرکت برای عموم در این جلسات آزاد است.
  • جلسات بسته: این جلسات فقط مخصوص معتادان است.

مواردی که در این جلسات در مورد آنها بحث می شوند عباتند از: سوال پرسیدن و جواب دادن که به آن مشارکت می گویند، بعضی از جلسات عناوین خاص خود را دارند و مثلا در آن جلسه در مورد مشارکت کردن و حضور در جلسات صحبت می شود.

هدف این جلسات: فراهم کردن یک محیط مناسب و دارای امنیت برای ترک اعتیاد و صحبت در مورد مسائل مختلف است.

انجمن معتادان گمنام یا NA چیست؟

انجمن معتادان گمنام یا NA چگونه کار می کند؟

پایه و اساس NA کمک معتادان به همدیگر است، به این صوت که این افراد به طور مرتب دور هم جمع می شوند و تجربیاتشان در مورد ترک اعتیاد و جنبه های مختلف آنرا به اشتراک می گذارند. در این انجمن ها افراد با تجربه تر راهنمای اعضای تازه وارد می شوند. مبنای اصلی NA جلسات 12 قدمی است، هر یک از این قدم ها یک راهنمایی و یک قدم مثبت به سمت بهبودی کامل است. با یاد گرفتن این قدم ها این افراد یاد می گیرند که مصرف مواد مخدر را قطع کنند و با مسائل روزانه و مشکلات خود روبرو شوند.
این انجمن ها از مکتب خاصی پیروی نمی کنند بلکه به معتادان اصول اخلاقی صحیحی مانند ایمان، صداقت، روشن بینی، افتادگی و تمایل را به آنان می آموزانند تا بتوانند کنترل زندگی روزمره خود را بر پایه خوبی ها استوار کنند. البته باید در ادامه گفت که این اصول اخلاقی یا اصول روحانی برای هر شخص متفاوت است.

 

ترک اعتیاد در NA چگونه انجام می شود؟

روند ترک اعتیاد و بهبودی در NA به صورت یک معجزه نیست که یک شبه اتفاق بیوفتد، بلکه یک روند زمان بر است که باید به صورت مداوم انجام شود. ورود به انجمن معتادان گمنام و کار کردن مراحل بهبودی 12 قدمی به اجبار نیست و می تواند به دلخواه اعضا باشد.

 

در حال حاضر انجمن NA در ایران چند عضو دارد؟

از آنجایی که NA بر پایه گمنامی است، هیچ پرونده یا سابقه ای از اینکه چه افرادی به این جلسات می آیند ثبت نمی شود. همین موضوع تعداد کل افرادی که در حال حاضر به این انجمن ها می آیند یا افرادی که از طریق این انجمن ها به بهبودی کامل رسیده و پاک مانده اند کار مشکلی است. ولی آخرین آمار نشان می دهد که بیش از 17000 جلسه در هفته برگزار می شود و 350000 نفر عضو در حال ترک اعتیاد دارد.

دیدگاه‌ها  
+5
میخوام ترک کنم
+2
به نقل از سعادت:
میخوام ترک کنم

سلام دوست عزیزم، بسیار خوشحالیم که تصمیم به ترک اعتیاد خود گرفته اید، اگر به راهنمایی و کمک احتیاج دارید، لطفا با مشاوران ما در کلینیک تماس بگیرید.
سعادت جان سلام بهترین صمیم را دارید خدا با شما همراه باشه با مجموعه نگین و کارشناسان این مرکز برای دریافت مراحل شروع ترک شما را راهنمایی کنند.
+2
میخوام ترک کنم میترسم
+2
به نقل از م حسینی:
میخوام ترک کنم میترسم

هیچ کاری اولش آسون نیست از تو حرکت از خدا برکت
+1
هشت روز ب2مصرف نمیکنم باز حالم خیلی بد هست اخه چند روز طول میکشه این دردو بی خوابی
به نقل از س:
هشت روز ب2مصرف نمیکنم باز حالم خیلی بد هست اخه چند روز طول میکشه این دردو بی خوابی

سلام دوست من
افتادن به دام اعتیاد آسون و ترک کردنش سخته. اگر دارین این مراحل رو تحت نظر گزشک طی می کنین که جای نگرانی نیست و طبیعیه. اما اگه خودتون در خانه ترک کردین، بهتره در اسراع وقت به یک پزشک متخصص مراجعه کنین تا شما رو برای ترک کم درد راهنمایی کنن.
+4
سلام یک مریض داریم که هشت روزه بدون قرص و دارو در حال ترک است و به شدت ضعیف شده و از دیشب بالا میاره لطفا راهنمایی کنید
سلام‌میشه‌راهنمایی‌کنین‌ترک‌کنم
نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.