سیگار و دیابت

بر اساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، بین سیگار و دیابت رابطه مستقیم وجود دارد به طوری که یکی از علل ابتلا به دیابت نوع ۲، سیگار کشیدن می باشد که باعث می شود کنترل این بیماری دشوارتر گردد.

 

چه رابطه ای میان سیگار و دیابت وجود دارد؟

مطالعه محققان نشان می دهد اعتیاد به سیگار درصد ابتلا به دیابت نوع ۲ را بالا می برد. به گفته آن ها، منظور از سیگار کشیدن، استعمال تنباکو در تمامی انواع و اشکال آن است مانند سیگار برگ، پیپ، قلیان و تنباکو جویدنی. این مطالعات همچنین نشان داده است که قرارگیری در معرض دود سیگار حتی می تواند تا ۴۰ درصد خطر ابتلا به بیماری دیابت را افزایش دهد.

در این مطالعه شرکت کنندگانی با رده سنی بین ۴۵ تا ۸۴ حضور داشته و حدودا ۷۰۰۰ بودند و از آنها تست های وجود کوتینین در ادرار گرفته شد. افراد سیگاری نیکوتین را از طریق ادرارشان دفع می کردند و بنابراین محققان می توانستند سوابق سیگار کشیدن افراد را مشاهده کنند. آنها با گروه بندی افراد؛ افرادی که کمتر از ۱۰۰ نخ سیگار یا ۲۰ نخ سیگار برگ در کل زندگی شان مصرف کرده بودند و افراد دیگری که بیشتر سیگار می کشیدند، اما در طول ۳۰ روز گذشته برای ترک اعتیاد سیگار اقدام کرده بودند و سیگار نکشیده بودند، بقیه هم در قالب گروهی که همیشه سیگار می کشیدند، این آزمایش را انجام دادند.

ارتباط سیگار و دیابت

محققان با مطالعه عادات سیگار کشیدن در افراد و مقایسه میزان مقاومت انسولین و دیابت در طول بالغ بر ۱۰ سال به نتایج جالبی دست یافتند. بررسی های آن ها و نتایج نشان داد که افراد سیگاری بیشتر از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به بیماری دیابت قرار دارند. بنابر این تحقیقات مشخص است اگر سیگار کشیدن باعث مبتلا شدن افراد به بیماری دیابت نوع ۲ می شود، قطعا با ادامه استعمال سیگار وضعیت بدتر خواهد شد.

 

ارتباط سیگار و دیابت و پیامدهای زیان بار آن

ارتباط بین سیگار و دیابت می توان عوارض جبران ناپذیری را برای فرد ایجاد کند. از جمله این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آسیب‌های عصبی
  • مشکلات مربوط به چشم
  • مشکلات کلیوی
  • حمله‌های قلبی
  • متصلب شدن عروق (به خصوص در پاها)
  • سکته مغزی
 
نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.