SALOMEH که تحت عنوان «مطالعه جهت دستیابی به تأثیر بلندمدت‌تر درمان اوپیویدها» اطلاق می‌گردد، یافته است که هیدرو مورفون به‌اندازه دیاستیل مرفین (هروئین تجویزی دارویی) برای آن دسته که از درمان‌های پیشین بهره‌ای نبرده‌اند، همانند متادون یا سابوکسون مؤثر است.

نتایج تحقیق منحصربه‌فرد SALOMEH حاکی از آن است که اعتیاد مزمن هروئین اکنون ابزار درمانی مؤثر دیگری تحت عنوان هیدرومورفون دارد که یک داروی ضد درد مجاز است.

تری لیک، وزیر بهداشت می‌گوید، «با توجه به یافته‌های SALOMEH توسط پژوهشگران، بارقه جدیدی در رابطه با اینکه ما چگونه می‌توانیم به معتادین به هروئین کمک کنیم، به وجود آورده است. درحالی‌که متادون و سابوکسون برای بسیاری از افراد دارای اعتیاد به اوپیویدها مؤثر هستند، افرادی نیز وجود دارند که چنین درمان‌هایی برایشان کارساز نبوده است. مطالعه SALOMEH نشان می‌دهد که درمان‌های جایگزینی وجود دارند که ممکن است به آن‌هایی که به متادون و سابوکسن واکنشی نشان نداده‌اند، کمک کنند. این تحقیق بسیار جالبی خواهد بود و می‌تواند در راستای کمک به آن‌هایی که به آن نیاز دارند، گام‌های مؤثری بردارد.»

SALOMEH که تحت عنوان «مطالعه جهت دستیابی به تأثیر بلندمدت‌تر درمان اوپیویدها» اطلاق می‌گردد، یافته است که هیدرو مورفون به‌اندازه دیاستیل مرفین (هروئین تجویزی دارویی) برای آن دسته که از درمان‌های پیشین بهره‌ای نبرده‌اند، همانند متادون یا سابوکسون مؤثر است.

این مطالعه که به رهبری محققین بهداشت و درمان پراویدنس، مرکز ارزیابی بهداشتی و علوم نتیجه بیمارستان سنت پل و دانشکده جمعیت و سلامت عمومی دانشگاه بریتیش کلمبیا صورت گرفت، تنها نمونه کلینیکی در نوع خود در جهان محسوب می‌گردد.

محقق اصلی این مطالعه، دکتر اگنیا اویدو- جوکس اظهار می‌دارد، «پیش از SALOMEH، هیدرومورفون هرگز به عنوان یک درمان جایگزین برای وابستگی به اوپیویدها مورد ارزیابی قرار نگرفته بود. هیدرومورفون یک داروی ضد درد مجاز است که به صورت گسترده‌ای در دسترس است. تحقیقات ما نشان می‌دهد که هیدرومورفون به‌اندازه دیاستیل مرفین مؤثر است و فراهم آورنده جایگزینی مجاز جهت درمان اختلال مصرف شدید اوپیویدها هست. با فراهم آوردن اوپیویدهای قابل تزریق در کلینیک‌های تخصصی تحت نظارت، سلامت بیمار و جامعه بعلاوه ارائه مراقبت جامع تأمین می‌گردد.»

تعداد 202 شرکت‌کننده در ونکوور به صورت رندم در مطالعه‌ای دو سو کور ظرف شش ماه جهت دریافت هیدرومورفون تزریقی یا دیاستیل مرفین تزریقی قرار گرفتند. این دارو در کلینیک کراس تاون تحت نظارت یک تیم متشکل از پزشکان، پرستاران، مددکاران و مشاوران ارائه شد.

یافته‌های کلیدی این پژوهش شامل موارد زیر هستند:

  •   هیدرومورفون تزریقی به‌اندازه دیاستیلمرفین در خصوص مصرف‌کنندگان طولانی مدت خیابانی اوپیویدها که اخیراً از درمان‌های موجود منتفع نگردیده‌اند (برآورد می‌شود که 10 درصد جمعیت وابسته به اوپیویدها را تشکیل دهند که اخیراً تحت درمان نبوده‌اند)، مؤثر است.

  •   گزارش‌شده است که شرکت‌کنندگان هر دو دارو در این پژوهش روزهای بسیار کمتری مصرف هروئین خیابانی و سایر اوپیویدها ظرف شش ماه داشته‌اند (سه تا پنج روز در ماه) در مقایسه با تقریباً مصرف اوپیوید غیرقانونی روزانه پیش از آنکه در این تحقیق حضورداشته باشند.

  •   گزارش شد که شرکت‌کنندگان همچنین کاهش شدیدی در روزهایی که فعالیت‌های غیرقانونی انجام می‌دادند (از میانگین 14.1 روز در ماه به کمتر از چهار) نشان دادند.
  •   تقریباً 80% آن‌ها به مدت شش ماه در حال درمان بودند.

  •   هیدرومورفون و دیاستیل مرفین هر دو در شرایط کلینیکی در زمان مصرف سالم هستند. از میان تعداد کلی 88.451 تزریق، 14 اوردوز و 11 حمله صرعی گزارش شدند که کلیه آن‌ها در کلینیک به‌طور موفقیت‌آمیز مدیریت شدند. چنانچه این موارد در خیابان رخ می‌داد، نتایج مرگباری در پی داشت.

  • دکتر پاتریشیا دالی، مدیر مراقبت‌های پزشکی بهداشت ساحلی ونکوور می‌گوید، «همان‌طور که دیاستیل مرفین اکنون در بسیاری از کشورها به دلایل سیاسی و/یا مقرراتی در دسترس نیست، هیدرومورفون مزیت ویژه‌ای به عنوان یک داروی ضد درد مجاز داراست. درحالی‌که متادون و بوپرینورفین/ نالکسون در بسیاری از مردم به عنوان داروهای مؤثر ترک هروئین محسوب می‌شوند و می‌باید به عنوان گزینه اصلی در نظر گرفته شوند، هیچ گزینه درمان واحدی نمی‌تواند برای همه کارایی داشته باشد. هر فرد دارای اختلال مصرف اوپیویدهای قوی که از درمان دور بماند، دارای خطر بالای بیماری جدی و مرگ زودرس است.»

  • تحقیق SALOMEH در اواخر سال 2011 آغاز و در اواخر سال 2015 خاتمه یافت و ادامه پژوهش‌هایی است که به وسیله «اقدام دارویی مخدرهای امریکای شمالی (North American Opiate Medication Initiative)» و اولین وتوها آزمایش کلینیکی دیاستیل مرفین/ هروئین تجویزی به عنوان یک داروی درمانی آگونیست محسوب می‌گردد.

منبع خبر:

ساینس دیلی Science Daily

نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.