ترک قرص متادون

ترک متادون Methadone را در این مقاله با یکدیگر بررسی می کنیم. متادون معمولا از جمله داروهایی است که برای ترک مواد مخدر پیشنهاد می شود. متادون خاصیت دارویی ضد درد و ضد سرفه دارد از این رو اغلب برای ترک اعتیاد استفاده می شود. متادون خود معضلی برای افراد می شود که برای ترک سایر مواد مخدر به سمت آن روی می آورند. ترک متادون کار راحتی نیست و برای آن نیز افراد باید به پزشک و متخصصین مربوطه مراجعه کنند. متادون اغلب به صورت محصول یا قرص استفاده می شود.

ترک اعتیاد متادون

ترک اعتیاد متادون در حقیقت متادون را به عنوان یک ماده مخدر سنتتیک می باشد که گاهاً برای تسکین درد های شدید و معمولا به عنوان دارو برای افرادی که خواهان ترک اعتیاد هروئین هستند باید به صورت طولانی مدت از متادون به عنوان داروی حمایتی استفاده کنند. برای افرادی که به هروئین اعتیاد دارند، متادون؛ معادل انسولین برای بیمار های دیابتی است. اگر از متادون به عنوان داروی حمایتی ترک هروئین استفاده می کنید، باید قبل از اقدام برای ترک کردن با مددکار یا پزشک معالج خود صحبت کنید و بعد تصمیم مربوطه را برای ترک متادون بگیرید.

ترک اعتیاد با متادون

ترک اعتیاد با متادون سبب کاهش مصرف مواد مخدر می گردد. درمان با متادون به دلیل استفاده افراد معتاد از سرنگ سبب کاهش احتمال ایجاد بیماری هایی همچون هپاتیت و ایدز می گردد. ترک اعتیاد با متادون ریسک ابتلا به این گونه بیماری ها را کاهش می دهد. باتوجه به تحقیقات انجام شده ترک اعتیاد با متادون اگر با برنامه ریزی درست انجام گیرد می تواند سبب بهبود ضعیت روحی و جسمانی بیمار شود.

مراحل ترک اعتیاد متادون

برنامه ترک اعتیاد با متادون باید توسط روانپزشک و پزشک متخصص برای هر فرد با توجه به ویژگی های او جدا تنظیم گردد. در ادامه به بررسی برنامه ریزی ترک اعتیاد با متادون و مراحل ترک اعتیاد آن می پردازیم.

1- تصمیم خود را برای ترک متادون بگیرید

اول از همه باخود رو راست باشید و دلیل ترک متادون را برای خودتان روشن کنید. اگر از متادون به عنوان داروی حمایتی برای ترک هروئین استفاده می کنید، باید در جریان باشید که در این مورد خاص مصرف متادون برای شما مضر نبوده، بلکه از بازگشت شما به سمت اعتیاد به هروئین جلوگیری می کند. سپس باید با یک پزشک متخصص مشورت کنید. (پزشک متخصص می تواند پزشکی باشد که عملیات ترک هروئین را تحت نظر او انجام می دهید).

2- چگونه متادون را ترک کنیم

چگونه متادون را ترک کنیم سوالی است که اغلب افراد مبتلا به این بیماری آن را جستجو می کنند. در ارتباط با چگونگی شروع ترک متادون باید گفت اگر تصمیم جدی خود را برای ترک گرفته اید حتما نیاز به مشورت با یک پزشک دارید. بعد از مشورت با یک پزشک متخصص، باید با خانواده و دوستان خود صحبت کرده و حمایت آنها را برای همراهی با خود بگیرید؛ چرا؟ چون ترک کردن متادون اصلا کار راحتی نیست و باید افرادی باشند که شما را در این مسیر سخت راهنمایی کنند.

ترک اعتیاد با متادون

بهترین روش ترک متادون

بهترین روش ترک متادون چیست؟ بهترین روش ترک متادون اگر مورد جستجوی شماست با ادامه این قسمت همراه باشید. ترک یکباره متادون همانند هر داروی مخدری دیگری عوارض جبران ناپذیری را بهمراه خواهد داشت. از عوارض روش ترک متادون یکباره سرگیجه، بیخوابی و در موارد شدید منجر به ایست قلبی می گردد. بهترین روش ترک متادون کاهش دوز آن و مصرف آن به سی سی می باشد. باز هم خاطر نشان می کنیم بهترین روش ترک اعتیاد به متادون مراجعه به پزشک متخصص می باشد. در صورتیکه از روش اصولی و استاندارد ترک اعتیاد متادون استفاده شود علائم آن سه الی چهار روز یعد نمایان می شود. ترک متادون بعد از دو الی سه هفته به طور کامل از بدن فرد بیمار خارج می شود.روش ترک متادون بدین صورت است که ابتدا باید بر اساس میزان مصرف شما و درگیری بدنتان با این بیماری، مصرف آن را در طول روز کمتر و چندین وعده نمایید.برای ترک متادون راه های بسیاری وجود دارد اما آنکه بهترین روش ترک متادون کدام است بسته به بدن فرد بیمار، میزان مقاومت آن و مدت زمان ابتلا به این بیماری دارد. در نهایت راهکارهایی را که برای ترک بهتر متادون وجود دارد در ادامه برای شما ذکر می کنیم.

  • مصرف متادون خود را ناگهان قطع نکنید

عوارض ترک متادون به قدری دردناک هستند که قطع کردن ناگهانی مصرف متادون اصلا قابل تحمل نیست. بعد از گذشتن 30 ساعت از قطع کردن متادون نشانه های ترک کردن آن شروع می شود:

نشانه های ابتدایی: استرس، اضطراب، دردهای عضلانی و استخوانی، بی خوابی، آبریزش بینی، عرق کردن و خمیازه

نشانه های ثانویه: انقباض های شکم، اسهال و استفراغ، گشاد شدن مردمک چشم، حالت تهوع

  • در زمان ترک اعتیاد متادون صبور باشید

علائم ترک اعتیاد متادون از 24 ساعت تا 36 ساعت به اوج خود می رسد و روند سم زدایی بین 5 تا 7 روز طول می کشد، در صورتی که علائم و آثار ترک به صورت خفیف تر ممکن است تا چند هفته طول بکشد و در پایان فردی که قصد ترک کردن متادون را دارد تا 8 ماه با پریشانی، خستگی، بی خوابی و بی قراری دست و پنجه نرم کند که به این مورد سندروم پرهیز می گویند. در یکی از برنامه های بستری ترک اعتیادمتادون شرکت کنید. برنامه های بستری ترک اعتیاد زمان کمتری از شما می گیرند و از طرفی تاثیرشان 4 برابر بیشتر از ترک اعتیاد به روش سرپایی است. پس پیشنهاد مرکز تخصصی بستری ترک اعتیاد نگین به شما این است که حتما در این برنامه ها شرکت کنید.

  • مصرف متادون را کم کم، کاهش دهید

به طور کلی برای ترک اعتیاد متادون دو روش وجو دارد:
1- شما می توانید مصرف متادون را به تدریج کاهش دهید.
2- می توانید از بوپرنورفین به عنوان جایگزین استفاده کنید
به کار گرفتن ترکیبی هر دو روش زیر نظر یک پزشک متخصص بیشترین تاثیر را خواهد داشت

استفاده از نالتروکسان می تواند 2 تا 3 روز از درد و عوارض دوره ی سم زدایی را کم کند ولی برای کاهش دادن آزار و اذیت شدن در دوره ی پرهیز هیج درمان معتبری وجود ندارد. همچنین از سم زدایی ناگهانی بوسیله بیهوشی خودداری کنید. چرا که در صورتی که مدت و میزان مصرف شما بالا باشد، احتمال مرگ در حین سم زدایی وجود دارد.

بهترین روش ترک متادون

چطور بعد از ترک اعتیاد متادون پاک بمانیم؟

  • مشاوره انجام دهید

پزشک کلینیکی که به آن مراجعه می کنید می توانند یک مشاور مجرّب ترک اعتیاد به شما معرفی کنند. مشاوره بصورت های فردی، گروهی یا خانوادگی توأم با مصرف بوپرنورفین موثرتر از ادامه مصرف دارو یا سم زدایی به تنهایی است.

  • به یک گروه پشتیبان بپیوندید

گروههای پشتیبان مانند NA می توانند برای بهبود بیمار مفید باشد. بیمارانی که در برنامه های گروه پشتیبان مانند NA و AA شرکت می کنند تا 81 درصد کیفیت بهبود بهتری دارندو نرخ پرهیز آنها تا 81 درصد نیز می رود. این در حالی است که افرادی که در این جلسات شرکت نمی کنند نرخ پرهیزشان 26 درصد است.

  • در مسیر ترک اعتیاد متادون تنها نمانید

انسان با دیدن افرادی که تجربه های مشابهی را از سر گذرانده اند یا در مسیری مشابه رفته اند خوشحال می شود. شما با انجام این کار و پیوستن به بقیه انسان هایی که چنین حالاتی را داشته اند هم به خود، و هم با آنها کمک می کنید.

  • برای درمان علائم ترک طولانی، از کلونیدین یا لوفکسیدین استفاده کنید

شما می توانید از این دارو ها برای برطرف کردن درد های خفیف بعد از دوره سم زدایی ، تا پایان دوره پرهیز استفاده کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مقالات مرتبط با این مطلب
در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.