031-32244115

 
ترک اعتیاد متادون

متادون را به عنوان یک ماده مخدر سنتتیک می باشد که گاهاً برای تسکین درد های شدید و معمولا به عنوان دارو برای افرادی که خواهان ترک اعتیاد هروئین هستند باید به صورت طولانی مدت از متادون به عنوان داروی حمایتی استفاده کنند. برای افرادی که به هروئین اعتیاد دارند، متادون؛ معادل انسولین برای بیمار های دیابتی است. اگر از متادون به عنوان داروی حمایتی ترک هروئین استفاده می کنید، باید قبل از اقدام برای ترک کردن با مددکار یا پزشک معالج خود صحبت کنید و بعد تصمیم مربوطه را برای ترک متادون بگیرید

 

مراحل ترک اعتیاد متادون

تصمیم خود را برای ترک متادون بگیرید

اول از همه باخود رو راست باشید و دلیل ترک متادون را برای خودتان روشن کنید. اگر از متادون به عنوان داروی حمایتی برای ترک هروئین استفاده می کنید، باید در جریان باشید که در این مورد خاص مصرف متادون برای شما مضر نبوده، بلکه از بازگشت شما به سمت اعتیاد به هروئین جلوگیری می کند. سپس باید با یک پزشک متخصص مشورت کنید. (پزشک متخصص می تواند پزشکی باشد که عملیات ترک هروئین را تحت نظر او انجام می دهید). بعد از مشورت با یک پزشک متخصص، باید با خانواده و دوستان خود صحبت کرده و حمایت آنها را برای همراهی با خود بگیرید؛ چرا؟ چون ترک کردن متادون اصلا کار راحتی نیست و باید افرادی باشند که شما را در این مسیر سخت راهنمایی کنند.

 

مصرف متادون خود را ناگهان قطع نکنید.

عوارض ترک متادون به قدری دردناک هستند که قطع کردن ناگهانی مصرف متادون اصلا قابل تحمل نیست. بعد از گذشتن 30 ساعت از قطع کردن متادون نشانه های ترک کردن آن شروع می شود:

نشانه های ابتدایی: استرس، اضطراب، دردهای عضلانی و استخوانی، بی خوابی، آبریزش بینی، عرق کردن و خمیازه

نشانه های ثانویه: انقباض های شکم، اسهال و استفراغ، گشاد شدن مردمک چشم، حالت تهوع

 

در زمان ترک اعتیاد متادون صبور باشید

علائم ترک اعتیاد متادون از 24 ساعت تا 36 ساعت به اوج خود می رسد و روند سم زدایی بین 5 تا 7 روز طول می کشد، در صورتی که علائم و آثار ترک به صورت خفیف تر ممکن است تا چند هفته طول بکشد و در پایان فردی که قصد ترک کردن متادون را دارد تا 8 ماه با پریشانی، خستگی، بی خوابی و بی قراری دست و پنجه نرم کند که به این مورد سندروم پرهیز می گویند.

در یکی از برنامه های بستری ترک اعتیاد متادون شرکت کنید.

برنامه های بستری ترک اعتیاد زمان کمتری از شما می گیرند و از طرفی تاثیرشان 4 برابر بیشتر از ترک اعتیاد به روش سرپایی است. پس پیشنهاد مرکز تخصصی بستری ترک اعتیاد نگین به شما این است که حتما در این برنامه ها شرکت کنید.

 

مصرف متادون را کم کم، کاهش دهید

به طور کلی برای ترک اعتیاد متادون دو روش وجو دارد:
1- شما می توانید مصرف متادون را به تدریج کاهش دهید.
2- می توانید از بوپرنورفین به عنوان جایگزین استفاده کنید
به کار گرفتن ترکیبی هر دو روش زیر نظر یک پزشک متخصص بیشترین تاثیر را خواهد داشت

استفاده از نالتروکسان می تواند 2 تا 3 روز از درد و عوارض دوره ی سم زدایی را کم کند ولی برای کاهش دادن آزار و اذیت شدن در دوره ی پرهیز هیج درمان معتبری وجود ندارد. همچنین از سم زدایی ناگهانی بوسیله بیهوشی خودداری کنید. چرا که در صورتی که مدت و میزان مصرف شما بالا باشد، احتمال مرگ در حین سم زدایی وجود دارد.

ترک اعتیاد متادون

چطور بعد از ترک اعتیاد متادون پاک بمانیم

  • مشاوره انجام دهید.

پزشک کلینیکی که به آن مراجعه می کنید می توانند یک مشاور مجرّب ترک اعتیاد به شما معرفی کنند. مشاوره بصورت های فردی، گروهی یا خانوادگی توأم با مصرف بوپرنورفین موثرتر از ادامه مصرف دارو یا سم زدایی به تنهایی است.

  • به یک گروه پشتیبان بپیوندید.

گروههای پشتیبان مانند NA می توانند برای بهبود بیمار مفید باشد. بیمارانی که در برنامه های گروه پشتیبان مانند NA و AA شرکت می کنند تا 81 درصد کیفیت بهبود بهتری دارندو نرخ پرهیز آنها تا 81 درصد نیز می رود. این در حالی است که افرادی که در این جلسات شرکت نمی کنند نرخ پرهیزشان 26 درصد است.

  • در مسیر ترک اعتیاد متادون تنها نمانید.

انسان با دیدن افرادی که تجربه های مشابهی را از سر گذرانده اند یا در مسیری مشابه رفته اند خوشحال می شود. شما با انجام این کار و پیوستن به بقیه انسان هایی که چنین حالاتی را داشته اند هم به خود، و هم با آنها کمک می کنید.

  • برای درمان علائم ترک طولانی، از کلونیدین یا لوفکسیدین استفاده کنید

شما می توانید از این دارو ها برای برطرف کردن درد های خفیف بعد از دوره سم زدایی ، تا پایان دوره پرهیز استفاده کنید.

  • با متخصصان مشورت کنید

از آنجایی که روند بهبود کامل یک روند طولانی و زمان بر است و در هر بازه زمانی مشکلات مخصوص آن زمان وجود دارند پیشنهاد می شود که برای بالا بردن کیفیت ترک کردنتان؛ به هر مشکلی بر خورد کردید به متخصصان و پزشکان صاحب نظر در حل این مشکلات مراجعه کنید.

مرکز تخصصی  بستری ترک اعتیاد نگین این افتخار را دارد که اطلاعات و آگاهی خود را این زمینه با شما در میان بگذارد.  03132244115

صدای مشاور

جهت برقراری ارتباط با مشاور روی گزینه زیر کلیک کنید.

moshaver

ارتباط با ما

شماره تماس:
031-32244115
ساعت تماس:
9 الی 14 و 16 الی 20
 
پست الکترونیک :