ترک شیشه

شیشه یکی از انواع مواد روانگردان است که امروزه از مواد مخدر نسبتاً پر مصرف می باشد. عوارض مصرف این ماده ، بسیار خطرناک و سنگین است. مصرف‌کنندگان این ماده در دفعات اولیه مصرف ، گاه تا 72 ساعت نمی‌خوابند. در این مدت، سطح انرژی بسیار بالا، توهم شدید و خیره شدن به یک نقطه خاص برای چندین ساعت و همینطور رفتارهای بی‌پروا، از حالات نشئگی این ماده محسوب می‌شود. در هنگام ترک شیشه پس از بین رفتن اثر این ماده، شخص مصرف‌کننده طوری احساس خستگی و کوفتگی می‌کند که ممکن است حدود 48 ساعت یا 2 شبانه‌روز به صورت پیوسته خواب باشد و پس از بیداری سردردهای شدید، بی‌قراری، لرزش و حرکات غیرعادی اعضاء بدن مثل دست و سر از حالاتی است که به فرد دست خواهد داد. 

ترک اعتیاد شیشه

ترک اعتیاد شیشه با مواد مخدر دیگر بسیار متفاوت دارد، چرا که به دلیل ورود این ماده توسط دلال های مواد مخدر، بدترین نوع شیشه در دسترس افراد است و همین امر باعث ایجاد عوارضی بدتر از عوارض طبیعی شیشه می شود. افرادی که قصد ترک شیشه را دارند باید بدانند که اصلا کار راحتی پیش رو ندارند،چرا که آمفتامین ها روی مغز تاثیر بسیار مخربی می گذارد و فرد بیمار نیاز به صبر و تحمل زیادی دارد.

طبق جدول میزان سختی مواد مخدر،شیشه در رتبه چهارم قرار گرفته و این نشان از پیچیده بودن فرایند ترک اعتیاد شیشه می دهد. اما به صورت مختصر می توان گفت که ترک اعتیاد شیشه همچون هر ماده مخدر دیگری بستگی به کمیت و کیفیت مصرف فرد دارد.

اعتیاد به شیشه سبب ایجاد تغییرات شیمیایی در مغز می گردد. مصرف شیشه سبب ایجاد اختلالات مغزی می گردد که در نتیجه آن بروز رفتار نامتعارف از افراد می باشد. البته اعتیاد به شیشه از دید فرد بیمار به اون احساس شادابی و افزایش توانایی بدنی را می دهد. همین امر منجر می شود فرد به مصرف شیشه ادامه دهد و اعتیاد به شیشه رخ خواهد داد.

ترک شیشه

روش ماتریکس برای ترک اعتیاد شیشه

ترک شیشه به روش ماتریکس یک روش درمانی بدون دارو و سرپایی برای اعتیاد به شیشه است. این راه که اولین بار توسط یک سازمان در آمریکا برای ترک اعتیاد شیشه معرفی گردید تقریباً معتبرترین و شناخته شده ترین روش درمان اعتیاد به شیشه در سراسر دنیا است. در سالهای گذشته نسخه ی اصلاح شده و بومی سازی شده ای از ماتریکس برای بیماران ایرانی در کشور در حال اجرا میباشد.

لازم به ذکر است که روش درمانی ماتریکس؛ جلسه هایی برای آموزش خانواده در مد نظر دارد تا هم اطلاعات و دانایی آنها از این بیماری افزایش داده شود و هم اطلاعات غلطی که در ذهن دارند تصحیح شود. خانواده میتواند با اعتماد به فرد درحال ترک و درمانش ، بستری سرشار از آرامش و امنیت برای او بوجود آورد و روند درمان را هموار سازد. اعضای خانواده می توانند در فرایند درمان به عنوان یک متحد درمانی به درمانگر و بیمار کمک رسانی صحیح و درست داشته باشد ، در ضمن با افزایش اطلاعات خانواده ، انتظارات آنها از بیمار و درمانش بیشتر و صحیح تر می شود و باعث بالاتر رفتن درک آنها نسبت به فرد در حال ترک میگردد.

هر جلسه درمان ماتریکس حدود 45 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد و یک برنامه اختصاصی و مشخص دارد، جلسه با مرور اتفاق های روزهای گذشته و تمریناتی که در جلسه قبل انجام شده شروع می شود و بعد جلسه جدید ادامه پیدا می کند. در این جلسه علاوه به ارائه آموزش های جدید به بیمار، تمریناتی نیز برای جلسه بعدی او در نظر گرفته میشود. آزمایش های ادراری که به طور منظم یا تصادفی قبل از جلسات ماتریکس از بیماران گرفته میشود یکی از بخش های مهم این جلسات هستند. درمانگرها می توانند بر اساس جواب این آزمایش برنامه ریزی های خود را انجام داده و روند بهبود را بسنجند.

مطالعات نشان داده است که افرادی که از مدل ماتریکس برای ترک اعتیاد استفاده میکنند احتمال استفاده دوباره از داروهای اعتیاد آور و الکل در آنها کمتر و بهبود شاخص های روانشناختی و کاهش رفتارهای پرخطر جنسی مرتبط با انتقال HIV در آنها دیده میشود.

پایه های درمانی ترک شیشه با روش ماتریکس

مدل ماتریکس یک برنامه جامع است که شش حوزه کلیدی کلیدی را پوشش می دهد.

- درمان فردی
- بهبود زودرس
- پیشگیری از اعتیاد دوباره
- آموزش خانواده
- حمایت های اجتماعی
- آزمایش ادرار دوره ای

مدل ماتریکس یک مدل درمان یکپارچه شامل :

- شناخت رفتاری
- تقویت انگیزه در افراد
- روانکاوی زوجین و خانواده ها
- روان درمانی و حمایت روانشناختی فردی
- تسهیل دوازده مرحله ای
- روانکاوی گروهی و حمایت اجتماعی

آثار ترک اعتیاد شیشه

  • خستگی بیش از حد
  • افسردگی و نا امیدی
  • کند شدن حرکت های اعضای بدن
  • زیاد خوابیدن یا نخوابیدن
  • افزایش اشتها
  • بی تفاوتی
  • گوشه گیری
  • وسوسه شدید برای مصرف دوباره

این نشانه ها همزمان با پیشرفت روند بهبودی فرد بیمار کم کم ناپدید می شوند

زمان ترک اعتیاد شیشه

زمان ترک اعتیاد شیشه

ترک اعتیاد شیشه به طور کامل 2 تا 8 ماه طول می کشد به عبارت دیگر میزان وابستگی روحی فرد به مخدر شیشه، در روند درمان یک فرد حرف اول را می زند و این موضوع می تواند رابطه مستقیمی با مدت زمان مصرف شیشه داشته باشد. به عنوان مثال فردی که چند ماه است با شیشه آشنا شده و مصرف روزانه بین یک تا دو پک دارد می تواند در مدت کوتاه تری از یک مصرف کننده حرفه ای رو به بهتر شدن برود.علاوه بر این مسائل علمی علمی،آمادگی فردی که قصد ترک کردن دارد، می تواند نقش مهمی در روند بهبود شخص بازی کند. اگر شما از شرایط روحی خوبی برخوردار باشید می توانید طی 2 تا 8 ماه این روانگردان بسیار مضر را کنار بگذارید.

چطور دوباره به مصرف شیشه برنگردیم؟

از آنجایی که همیشه وسوسه شدن شما در همه ی مراحل درمان با شماست باید به برنامه های آموزشی خود اهمیت دهید و از جلسات و گردهمایی ها و جلسه های روانکاوی و مشاوره غافل نشوید و سعی کنید قبول کنید که شما هم بخشی از این اجتماع هستید و از آنها جدا و دور افتاده نیستید.

نکاتی برای بادوام بودن ترک اعتیاد شیشه

مصرف شیشه باعث می شود افرادی که مصرف می کردند کمی ضد اجتماع بار بیایند و همین موضوع باعث القای حس بی ارزش بودن و بی لیاقتی در این افراد می شود. این افراد حتی بعد از بهبود کامل تا مدتی باید به جلسات روانکاوی و گردهمایی هایی که حس خوبی به آنها می دهد بروند.صد البته نرفتن با دوستان قدیمی، پاتوق های سابق و مکان هایی که یادگاری از زمان مصرف دارند یکی از حیاتی ترین موارد مربوط به این قضیه هستند، پس حتما از چنین آدمها و مکان های دوری کنید.

مواد مخدر شیشه چهارمین ماده مخدر قوی در جهان است؛ قدرت تخریب این ماده روانگردان به حدی است که می تواند در طی فقط چند ماه ظاهر و باطن شما را به کلی عوض کند. بهترین راه برای برخورد با این ماده ی خطرناک فقط یک کلمه است: "پیشگیری"ولی در صورتی که با این مشکل دست و پنجه نرم میکنید با بگویم که جلوگیری از ضرر کردن در هر زمانی؛ سود بزرگی است. پس همین الان با کارشناسان ما در مرکزبستری ترک اعتیاد نگین تماس بگیرید.

دیدگاه‌ها  
0
0
# علیرضا 1400-04-05 10:03
هزینه و رزرو توی کمپتون چجوریه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0
1
# نازی 1400-04-05 10:56
من میخوام شیشه رو ترک کنم ولی خونواده م نمیذارن برم کمپ میگن توی خونه ترک کن من باید چکار کنم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0
0
# مجید 1400-04-05 11:56
من جدیدا بعد از اینکه شیشه میکشم توهمای ناجوری میکشم خیلی ترسیدم ولی نمیتونم نکشم چکار کنم کمکم کنین
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0
0
# حسین 1400-04-05 12:36
افسردگی بعد ترک خیلی شدیده من به هرخواهر و برادری که قصد ترک داره حتما پیشنهاد میکنم با روانشناساتون در ارتباط باشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0
0
# مریم 1400-04-05 13:28
با ریتالین میشود شیشه راترک کرد ؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0
0
# فرهاد قائمی 1400-04-06 09:01
شما روش ماتریکسم انجام میدین توی مرکز درمانتان؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.