رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: کاهش درد با ماده مخدر اشتباه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیشگیری نوین از ایرنا، در زمان حاضر برخی پزشکان به بیمار مبتلا به بیماری مزمن و لاعلاج، مصرف مواد مخدر را جهت کاهش درد توصیه می کنند.

سعید صفاتیان بیان کرد: اینکه برخی پزشکان اعتقاد دارند ماده مخدر درد بیماران را کاهش می دهد، امری اشتباه است؛ این در حالی است که مصرف مواد مخدر درد بیماران لاعلاج را کاهش نمی دهد و به پزشکان توصیه می شود این پیشنهاد را به بیماران ندهند.

وی تصریح کرد: درد با مصرف ماده مخدر نه تنها از بین نمی رود که مصرف این مواد، منجر به این می شود که فرد مصرف کننده روز به روز اعتیادش بیشتر شود.

صفاتیان ادامه داد: زمانی که علت شیوع اعتیاد را ریشه یابی می کنیم متاسفانه برخی به دلیل داشتن یک نوع عمل جراحی یا بیماری مانند سرطان، جهت کاهش درد به مصرف مواد روی می آورند. این افراد، پس از چند ماه استفاده از مواد به علت اینکه به آن اعتیاد پیدا کرده اند، میزان مصرف روزانه شان نیز افزایش می یابد که به عنوان مثال اگر به ازای دردشان، 2 گرم ماده مخدر استفاده کنند این میزان به 10 گرم افزایش می یابد.

معاون درمان سابق ستاد مبارزه با مواد مخدر به پزشکان توصیه کرد تا به بیماران صعب العلاج این پیشنهاد داده نشود؛ چرا که بیمار خودش برای کاهش درد به هر کاری دست می زند تا دردش کم شود و اینکه ماده مخدر راهی برای کاهش درد باشد، روشی اشتباهی به شمار می آید.

وی تاکید کرد: پزشکان باید روش های بهتری جهت کاهش درد به بیماران پیشنهاد کنند تا روز به روز شاهد افزایش شمار معتادان در کشورمان نباشیم.

نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.