درمان بی خوابی بعد از مصرف شیشه

یکی از مواد مخدرهایی که امروزه در بازار یافت می‌شود و افراد زیادی درگیر اعتیاد به آن می‌باشند، شیشه نام دارد. این ماده به شکل‌های مختلفی در بازار یافت می‌شود که شایع ترن شکل آن بلورهای کوچکی مانند ذرات شیشه یا بلورهای شکر می‌باشد. مصرف شیشه با تاثیر مستقیم بر روی اعصاب مرکزی بدن باعث می‌شود سلول‌ های عصبی مغز و نخاع از این مواد به جای انتقال دهنده‌های عصبی که بدن به طور طبیعی ترشح می‌کند، استفاده کنند. امروزه شیشه به عنوان یکی از خطرناک‌ترین مواد مخدری که در بازار وجود دارد، شناخته شده است. قدرت تحریک پذیری و اعتیاد زایی آن چندین برابر کوکائین تخمین زده شده است. هرچه تحریک پذیری یک ماده مخدر بیشتر باشد اثرات سو آن بر روح و جسم و به تبع آن ترک این ماده دشوارتر خواهد بود.
روش‌های مصرف شیشه به چند صورت انجام می شود. برای کشیدن شیشه یک پایپ لامپ مانند استفاده می‌شود. شیشه را از طریق استنشاق و تزریق نیز مورد استفاده قرار می هند. کلینیک ترک اعتیاد نگین یکی از بهترین مراکز ترک اعتیاد است که با استفاده از بهترین داروی ترک شیشه به شما کمک می کند تا از این مواد مضر رهایی پیدا کنید. شما می توانید با کمک پزشکان متخصص این مجموعه مشکل بی خوابی خود را رفع کنید. برای کسب اطلاعات درباره بی خوابی بعد از مصرف شیشه این مطلب را مطالعه کنید.

بی خوابی یکی ازعلائم استعمال شیشه

علائم مصرف شیشه در چند دسته تقسیم بندی می شود:

  • علائم ابتدایی مصرف شیشه: زمانی که یک فرد احساس خوشایندی را از مصرف شیشه تجربه کرد، انگیزه استفاده دوباره از آن در فرد ظاهر می‌شود. از نظر علمی این مورد در مصرف شیشه به دلیل اینکه در موارد اولیه استفاده باعث ترشح زیاد هورمون‌های دوپامین و سروتونین می‌شود، توجیه پذیر است. این هورمون‌ها احساس رضایت و لذت را در فرد بالا می‌برند.
  • علائم ثانویه مصرف شیشه: پس از مدتی و در پی مصرف بیشتر شیشه علائم مصرف تغییر خواهند کرد و به نوعی برای فرد اعتیاد ایجاد شده است. افرادی که به مصرف شیشه روی می‌آورند در کوتاه مدت دارای تمرکز بالا و اعتماد به نفس به شدت قوی خواهند شد.

عوارض استعمال ماده مخدر شیشه

مصرف شیشه حتی برای چندبار محدود و در کوتاه مدت هم باعث عوارض جسمی و روحی برای فرد خواهد بود. از عوارض شایع مصرف شیشه بی خوابی مطلق می‌باشد. افراد پس از مصرف شیشه به هیچ وجه توانایی خوابیدن ندارند. با مصرف شیشه برخی فعالیت‌های فیزیولوژیک بدن عملکرد خود را از دست خواهد داد. از جمله آن ها فرد احساس انرژی مضاعف دارد و میلی به خوابیدن نخواهد داشت.
بالا رفتن ضربان قلب و نامنظم شدن آن، افزایش فشار خون، توهماتی که به دلیل مصرف به ذهن فرد روی می‌آورند و فرد آن ها را واقعی تصور می‌کند، کاهش یادگیری و حافظه، جنون‌های آنی و خطرناک، شک و بدبینی و دیگر اثراتی که در اثر مصرف شیشه در فرد ظاهر می شود از علائم مصرف شیشه می‌باشد.

درمان بی خوابی بعد از مصرف شیشه

درمان بی خوابی پس از مصرف شیشه

از علائم مهم و عوارض مصرف شیشه این است که فرد هیچ تمایلی به خوابیدن ندارد و در صورت تلاش برای خوابیدن نیز موفق به این کار نخواهد شد. افراد برای درمان این بی خوابی ممکن است به داروهایی برای درمان بیخوابی روی آورند. برخی داروهای خواب‌آور با مصرف شیشه تداخل دارند و به راحتی ممکن است باعث مرگ فرد شوند. اگر داروهای خواب‌آور با مشاوره و راهنمایی پزشک در فردی که شیشه مصرف می کند، استفاده نشود، تبعات زیان آور و خطرناکی برای وی در پی خواهد داشت.
اعتیاد به شیشه اختلالات جدی خواب را به همراه خواهد داشت. این اختلالات به هیچ وجه با داروهایی که برای خواب و آرام بخشی در بازار موجود هستند، برطرف نخواهد شد. در واقع با مصرف داروهایی که ربطی به نوع اعتیاد ندارند و بدون معاینه بدن فرد بیمار، داروهای موجود در بازار برای درمان بیخوابی نه تنها چندان موثر نخواهد بود بلکه ممکن است مشکلات جدی را برای فرد رقم بزند.

پزشک متخصص با معاینه بیمار و واقف بودن به میزان و دوره مصرف، طی دوره‌ای مشخص توانایی تجویز داروی آرام بخش و خواب آور را خواهد داشت. مرتفع شدن اختلالات خواب فقط تحت نظر پزشک متخصص با معین نمودن میزان مصرف، زمان مصرف و انجام آزمایشاتی است که کمک خواهد کرد در کمترین زمان مشکل بیخوابی شخص برطرف شود، انجام‌پذیر است. در درمان قطعی‌تر، شخصی که برای ترک اعتیاد شیشه اقدام کند پروسه ترک و برطرف نمودن اختلالات خواب و بیخوابی او تحت نظر پزشک متخصص بهتر و با روند سریع تری انجام خواهد شد. در این صورت پس از سم زدایی اصولی و شناخت پزشک از بدن و مناسبات و نیاز‌های مصرف کننده داروهایی را جهت رفع بی‌قراری و اضطراب و برطرف نمودن بیخوابی ‌های مصرف کننده، تجویز می‌کند. مصرف داروهای خواب آور تا مدتی و تحت نظر پزشک استفاده خواهند شد و بعد از آن و با توصیه و کمک پزشک شخص برنامه‌ای اصولی برای خواب عادی خواهد داشت.

دیدگاه‌ها  
0
2
# دکتر رضا راد 1401-01-30 13:40
با سلام و درود خدمت شما، بنده طی مدت کوتاهی که مشغول طبابت هستم متاسفانه با افرادی که به مخدر شیشه اعتیاد پیدا کرده اند زیاد برخورد داشته ام. و بیشتر آنها احوالات خوشایند کاذب پس از مصرف شیشه را بدون تحمل کردن بی خوابی هایش می‌خواستند، **
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
2
3
# مریم 1401-02-15 11:21
سلام ببخشید میخواستم بدونم کسی که شیشه مصرف می‌کند می‌تواند که باقرص خودش رابخواباندبعد اینکه چگونه مصرف شیشه در تست منفی میشود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.