"پان پراگ" چیست؟

"پان پراگ" ماده‌ای است که به عنوان خوشبوکننده دهان و با اسامی مختلف مثل تایتانیک، آدامسی، جی ال، بی تی، پان پراک، بزاق، نسوار، مست‌کننده، راجا، ناس بهداشتی یا خارجی، پان عربی، راجا عربی، پان پتی، والاخطرناک، بمب، دپی، کوپرهندوستان، ناس افغانی، دندان سفت‌کن، ملوان‌زبل، پان اسفناج، پان چایی، سرحال کننده، سیگارچرس، ناس ‌کابلی، ویتامین و غیره عرضه می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیشگیری نوین از ایسنا، پان‌پراگ که در کشورهای اندونزی، مالزی، فیلیپین، چین، تایوان، کامبوج، ویتنام، لائوس، هند و پاکستان قرن‌هاست به عنوان یک ماده نشئگی‌آور و در عین حال خوشبوکننده دهان مصرف می‌شود، ‌چهارمین ماده پرمصرف جهان بعد از تنباکو، الکل و کافئین است که حداقل 10درصد جمعیت دنیا در کشورهای آسیای جنوب شرقی - به‌ویژه هند و پاکستان - این ماده را مصرف می‌کنند؛ همچنین تحقیقات صورت گرفته در هند، پاکستان و نپال نشان می‌دهد که در حال حاضر بین 20 تا 40درصد از جمعیت جوان این کشورها از این مواد استفاده می‌کنند.

"پان پراگ" چگونه عرضه می‌شود؟

این مخدر در بسته‌بندی‌های آلومینیومی و کوچک با عکس هنرپیشه‌های هندی و پاکستانی وارد می شود. این ماده که در واقع ترکیبی شبیه همان ماده مخدر معروف به "ناس" را دارد، تا چند سال پیش در بسته‌های پلاستیکی سبز تیره وارد ایران می شد. ناس از برگ های خشک درخت بتل و تنباکو که با آهک مخلوط و کوبیده شده، تهیه می شود. برای تهیه ماده مخدر پان پراگ، دانه‌های قرمز و درشت درخت بتل در برگ درخت بتل پیچیده می شود و با تنباکو، آهک، خاکستر، ساخارین و اسانس‌های مختلف مخلوط می شود.

حتی در بعضی از انواع، برای افزایش قدرت گیرایی و سرخوشی، ترکیبات مخدر یا توهم زای دیگری از جمله تریاک، حشیش و در مواردی ترکیبات شیمیایی دیگری از جمله ارسنیک و منیزیم و سرب به آن اضافه می شود و همان طور که اشاره شد، آدامس‌ها و خوشبوکننده‌های پان پراگ، هر چند این بار با اسم زیبا و فریب دهنده‌ای وارد بازار کشور ما شده است، اما در حقیقت ترکیبی شبیه همان ماده مخدر ناس دارد.

ترکیبات و اجزای تشکیل دهنده پان پراگ

برای تهیه مخدر پان پراگ، دانه‌های قرمز و درشت درخت بتل را در برگ درخت مذکور پیچیده و به همراه تنباکو، آهک، خاکستر، ادویه جات معطر، ساخارین و اسانس‌های مختلف و افزودنی‌های غیرمجاز مخلوط و با بسته‌بندی‌های مختلف توزیع می‌شود؛ در این مواد از طعم‌هایی مانند نعناع نیز استفاده می‌شود ترکیباتی همچون آرسنیک، کبنات، منیزیم و سرب نیز در این مواد مشاهده شده است.

حتی در بعضی از انواع آن، جهت افزایش قدرت گیرایی و نشئه‌کنندگی و سرخوشی کاذب، ترکیبات مخدر و یا توهم‌زای دیگری از جمله تریاک و حشیش و در مواردی ترکیبات شیمیایی خطرناک افزوده می‌شود، متاسفانه در برخی موارد افزودن داروهای روانگردان از قبیل اکستازی نیز در پان پراگ گزارش شده است.

اثرات احتمالی و عوارض مصرف پان پراگ چیست؟

احساس سبکی، گیجی و سرخوشی، از دست دادن تعامل رفتاری و حرکتی، ایجاد حرکات غیرطبیعی در چشم‌ها، تغییرات محسوس در فشار خون، افزایش ضربان قلب، دندان قروچه، لرزش، اختلال خواب، اضطراب و بی‌قراری، افزایش درجه حرارت بدن، وابستگی روحی روانی، بیماری‌های لثه و سرطان لثه، پوسیدگی شدید دندان‌ها، سرطان دهان و حنجره، سرطان روده بزرگ و همچنین بیماری‌ها و نارسایی‌های کلیوی (به دلیل افزودن ساخارین به این مواد) و در دانش‌آموزان به دلیل حالت گیجی و نشئگی افت تحصیلی همگی از جمله عوارض و اثرات مصرف این ماده مخدر است.

به گزارش ماهنامه "ایران پاک" مصرف این ماده مخدر توسط نوجوانان و نوجوانان می‌تواند به عنوان مقدمه‌ای برای ورود به مصرف دیگر مواد مخدر خطرناک مطرح شود که زمینه گرفتاری و افتادن در دام اعتیاد را فراهم می‌آورد.

از آنجایی که پان پراگ یک ماده مخدر روانگرادان است و مواد مخدر روانگران شیوع زیادی در بین جوانان داشته است.

وجود 700 نوع مواد روانگردان جدید

چالش اصلی وزارت بهداشت در درمان مخدر های صنعتی و روانگردان

نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.