روش های سنتی ترک اعتیاد

در دنیای امروزی ما و به خصوص در ایران همیشه بین روش های مدرن درمانی بیماری ها و روش های سنتی رقابت برقرار بوده است، ولی وقتی بحث ترک اعتیاد به میان میاید ممکن است کمی گیج و گم شویم. چرا که طب سنتی و نکاتی که در آن برای درمان بیماری استفاده می شود بیشتر جنبه طبیعی دارند و در مواردی که به عنوان مثال برای فرد معتاد به شیشه قصد ترک شیشه را دارد، هیچ دستور العمل سنتی نمی تواند به طور کامل و اصولی به او کمک کند و یا برای فردی که اعتیاد شدید به هروئین دارد، استفاده از دارو ها و روش های سنتی نمی توانند در روند ترک هروئین تاثیری داشته باشند.
در این مطلب از مرکز بستری ترک اعتیاد نگین قصد داریم روش های سنتی در مورد ترک اعتیاد و میزان کارایی این روش ها را با هم مقایسه کنیم.

 عسل برای ترک اعتیاد روش های سنتی

ترک اعتیاد با استفاده از روش های سنتی

روندی که به نام ترک اعتیاد سنتی می شناسیم به این صورت است که فرد به مرور زمان مصرف خود را کم می کند تا کم کم آنرا به صفر برساند، ولی در این روش میزان موفقیت فرد به شدت پایین می آید و از طرفی از این روش نمی توان برای مواد مخدر صنعتی استفاده کرد. چرا که عوارض قطع مصرف (خماری) مواد مخدری مانند شیشه و هروئین برای فرد مصرف کننده بسیار سخت است. به همین دلیل بهترین و سریع ترین روش ترک اعتیاد به مواد مخدر را بستری شدن در مراکز ترک اعتیاد می دانند، چرا که در این روش آسیب های جسمی و روحی ناشی از مصرف مواد مخدر را همزمان با هم درمان می کنند و به این صورت میزان موفقیت و ماندگاری یا به اصطلاح پاکی فرد مورد نظر طولانی تر خواهد بود.
یکی دیگر از روش های ترک اعتیاد سنتی، قطع مصرف ناگهانی مواد مخدر است که در این خصوص مطلب ترک ناگهانی تریاک یا سریع ترین راه ترک تریاک را می توانید مطالعه کنید.
از طرفی شاید تصور کنید که می توانید فرد معتاد را زندانی کنید و به عنوان مثال یک هفته او را نگه دارید تا اعتیاد به مواد مخدر را ترک کند، ولی چیزی که فراموش کرده اید این است که فردی که زندانی کرده اید بعد از اینکه لحظه ای آزاد شد بلافاصله به دنبال مصرف دوباره مواد مخدر خواهد رفت.
به عنوان مثال تریاک يکی از مفردات دارويی است که مصرف آن به عنوان ماده دارويی سابقه ديرينه دارد. در طب سنتی ايران، روشهای درمانی مختلفی برای ترک تریاک به روش سنتی مطرح است. با استفاده از راهكارها و تجربيات مطرح شده از سوی دانشمندان طب سنتی ايران برای ترک تریاک به روش سنتی و انجام تحقيقات پايه و كاربردی مناسب بتوانند جايگزين های مناسب و خوبی برای جلوگيری از علايم قطع مصرف در دوران ترک تریاک بيابند. 
بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد همواره ترک اصولی و تحت نظر پزشک متخصص است، ما در کلینیک ترک اعتیاد نگین در تمامی مراحل ترک همراه شما هستیم.

عسل برای ترک اعتیاد

عسل برای ترک اعتیاد یکی دیگر از روش های سنتی است که افراد آن را با سیاه دانه ترکیب کرده و می خورند . از خاصیت دارویی معجزه آسا عسل نمی توان چشم پوشی کرد. ترکیب عسل و سیاه دانه ماده ای به نام تیموکینون دارد که سبب رفع بیماری های مضمن همچون اعتیاد می گردد و البته خاصیت ضد تشنج دارد. 

ترک اعتیاد به روش طب سنتی

ترک اعتیاد به روش طب سنتی بسیار مورد طرفداراست. تا الان بار ها در مطالب قبلی گفته ایم که اعتیاد یک بیماری است، از طرفی از دیدگاه طب سنتی بیشتر بیماری ها دارای طبع سرد و خشک هستند و بیماری اعتیاد هم در این دسته بندی قرار می گیرد.از طرفی افراد مصرف کننده مواد مخدر، در زمان نشئگی طبع گرمی دارند (شما می توانید این موضوع را از روی رفتار فرد در زمان نشئگی نیز مشاهده کنید.) اما در زمانی که اثر مواد مخدر در بدن فرد کم می شود و فرد وارد مرحله خماری می شود طبع سردی پیدا می کند.
زمانی که صحبت از طب سنتی می شود ذهن همه افراد به سراغ عطاری های می رود، همچنین امروزه تبلیغات زیادی در خصوص ترک اعتیاد صدرصد گیاهی و تضمینی می بینید. ولی متاسفانه این دارو ها حاوی متادون هستند که اعتیاد آور است و برای شما عوارض زیادی به همراه دارد و استفاده از آنها از چاله در آمدن و به چاه افتادن است. این در صورتی است که طب سنتی واقعی ایران راهکار هایی واقعی و درست برای ترک اعتیاد شما خواهد داشت. که در ادامه این موضوع را با هم بررسی خواهیم کرد.

 ترک اعتیاد به روش طب سنتی

راهکار های درمانی برای ترک اعتیاد در طب سنتی

اولین موضوعی که برای ترک اعتیاد به هر روشی باید در نظر داشته باشید این است که اراده شخصی که در حال ترک اعتیاد است مهم ترین و تاثیر گذارترین فاکتور در روند ترک اعتیاد می باشد.
زمانی که شما تصمیم قطعی برای ترک اعتیاد مواد مخدر را میگیرد، وارد مرحله قطع مصرف خواهید شد، از آنجایی که روند مصرف مواد مخدر افراد روی برنامه زمانی خاصی انجام می شود شما می توانید با بهم زدن این برنامه قطع مصرف مواد مخدر را برای خود ساده تر کنید.
بعد از قطع مصرف مواد مخدر اولین کاری که می کنید این است که سم زدایی را شروع می کنید پس بهترین دارو ها در چنین شرایطی، دارو هایی هستند که بتواند مواد کثیف و فاسد را از عمق بدن بیرون بکشند به همین دلیل از دارو های مسهل استفاده می کنند تا پس ماند های فاسد از بدن را بیرون بکشند. در ادامه مواردی که می توانید در زمان درمان از آنها استفاده کنید را با هم بررسی می کنیم، دارو هایی که در ادامه برای شما می گوییم می تواند در زمینه درمان بیماری اعتیاد می توانند بسیار موثر باشند ولی حتما باید اصول مربوط به استفاده آنها را رعایت کنید:

 • از مخلوط ژل برگ آلوئه ورا، عسل و شیره انگور استفاده کرده و ماده به دست آمده را هر 8 ساعت به اندازه یک قاشق مربا خوری استفاده کنید.
 • برای سم زدایی شما می توانید 2 قاشق مربا خوری از پودر افتیمون را با آب پنیر مخلوط کنید. استفاده از این ترکیب یکی از بهترین راهکار ها برای پاکسازی عمق بافت ها در دستگاه گوارش است، البته بعد از مصرف این دارو دچار اسهال خواهید شد که کاملا طبیعی می باشد.
 • استفاده از حجامت برای قسمت های عمومی و حجامت تخصصی برای ساق پاها می تواند به سم زدایی بدن شما تا حد خیلی زیادی کمک کند. به خصوص اگر حجامت را در فاصله زمانی های مشخص مانند هر 5 هفته یک بار انجام دهید نتیجه بهتری خواهید گرفت
 • شما می توانید برای بالا بردن گردش خون در بدن از 14 تا 19 جلسه ماساژ همراه با بادکش کردن بوسیله روغن بادام و روغن سیاهدانه و زنجبیل استفاده کنید.
 • دمنوش های گیاهی مانند دمنوش مریم گلی، دمنوش آویشن و عناب، دمنوش میوه قره قات، دمنوش گل بابونه، دمنوش بذرالبنج و دمنوش گل شقایق نعمانی استفاده کنیدو در ضمن مصرف عسل و آبلیمو همراه با این دمنوش ها می تواند برای شما بسیار مفید باشد.

ترک اعتیاد با اسفند

ترک اعتیاد با اسفند یکی از روش های سنتی ترک اعتیاد است که می توانید با استفاده از آن خماری را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید. باید توجه داشته باشید که ترک اعتیاد یک مسئله پیچیده و جدی است و نباید به تنهایی به دست‌کمک‌های سنتی اعتماد کرد. بهتر است که با یک تیم درمانی متخصص و پزشک مشور کنید تا برنامه ترک اعتیاد مناسبی برای شما تعیین کنند. استفاده از اسپند (اسفند) به عنوان یکی از عناصر در ترک اعتیاد به مواد مخدر معمولا در شکل مخلوط با عسل یا در چای و یا به صورت عرق‌های گیاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اسپند خواص آرامش‌بخش و ضد اضطرابی دارد و ممکن است به کاهش بی‌قراری و اضطراب مرتبط با ترک اعتیاد کمک کند. عسل نیز دارای ویژگی‌های مفیدی برای سلامتی است و ممکن است به تقویت اثرات اسپند کمک کند. در هر صورت، اگر قصد دارید از اسپند (اسفند) برای ترک اعتیاد استفاده کنید، بهترین روش این است که با پزشک یا متخصص درمانی مشورت کنید تا برنامه مناسبی برای شما تعیین کنند. اعتیاد به مواد مخدر یک بحران جدی است و نیاز به توجه حرفه‌ای دارد. بیماران ممکن است نیاز به ترکیبی از روش‌های روان‌شناختی، پزشکی، و حمایت اجتماعی داشته باشند تا به ترک اعتیاد برسند و به طور موفق به بهبودی برسند.

ترک اعتیاد با اسفند

اسفند در ترک اعتیاد

اسفند در ترک اعتیاد می تواند به همان اندازه که شفا بخش است مضر نیز باشد. نکته ای که در روش اسفند در ترک اعتیاد باید به یاد داشته باشید این است که اصلا دانه های اسپند را پودر نکنید، چون سمی می شود و امکان مسمومیت شما وجود دارد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های اسفند، توانایی کمک به کاهش اضطراب و بی‌قراری است. این اثرات آرامش‌بخش اسفند می‌تواند به افراد کمک کند تا علائم ناخوشایندی که معمولا پس از ترک مواد مخدر یا سیگار رخ می‌دهد را کاهش دهند، همچنین اسفند دارای ویژگی‌های مفیدی برای رفع مشکلات خواب و بهبود کیفیت خواب است. به هر حال استفاده از اسفند به تنهایی نباید به عنوان راهکار اصلی درمانی در نظر گرفته شود. ترک اعتیاد به مواد مخدر یا سیگار نیاز به ترکیبی از روش‌های روان‌شناختی، پزشکی و حمایت اجتماعی دارد تا به بهبودی برسد. تصمیم‌گیری در مورد استفاده از اسفند یا هر عنصر دیگری باید تحت نظر متخصصین درمانی باشد. اسفند می‌تواند به عنوان یکی از عناصر تکمیلی در ترک اعتیاد مورد استفاده قرار گیرد، اما همچنان نیاز به یک برنامه جامع درمانی دارید.

طرز تهیه اسپند و عسل برای ترک اعتیاد

 استفاده از اسپند و عسل به عنوان یکی از روش‌های سنتی ممکن است به کاهش علائم ترک اعتیاد و افزایش سلامت روانی و جسمی کمک کند. اسپند و عسل هر دو دارای ویژگی‌های مفیدی برای بهبود وضعیت افراد مبتلا به اعتیاد هستند. البته مهم است توجه داشته باشید که این روش تنها به عنوان یکی از عناصر در ترک اعتیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد و نباید به تنهایی به عنوان راهکار اصلی درمانی در نظر گرفته شود. اگر شما یا کسی که می‌شناسید به ترک اعتیاد نیاز دارید، بهتر است از منابع حرفه‌ای و متخصصان در این زمینه بهره ببرید.

در هر صورت، اینجا یک روش ساده برای تهیه مخلوط اسپند و عسل آورده شده است:

مواد مورد نیاز:

 • یک قاشق چایخوری اسپند 
 • دو قاشق چایخوری عسل طبیعی
 • آب گرم

مراحل تهیه:

 • ابتدا اسپند (آسیاب) را خرد کرده یا آسیاب کنید تا به یک پودر نرم تبدیل شود.

 • دو قاشق چایخوری از پودر اسپند را در یک لیوان آماده کنید.

 • سپس دو قاشق چایخوری عسل را به پودر اسپند اضافه کرده و مخلوط کنید.

 • برای آب‌گیری از این مخلوط، آب گرم را به لیوان اضافه کنید و مخلوط کنید تا یک نوشیدنی مخلوط شود.

 • نوشیدنی حاصله را در صبح خالی معده و در شب‌ها قبل از خواب مصرف کنید.

مخلوط اسپند و عسل می‌تواند به کاهش علائم ناخوشایندی مانند اضطراب، بی‌قراری و احساس بی‌راهی کمک کند، همچنین عسل دارای ویژگی‌های ضد‌التهابی و آرامش‌بخش است و اسپند نیز به عنوان یک گیاه طبیعی با اثرات مشابه شناخته می‌شود، اما به هیچ عنوان از مشاوره پزشکی و حرفه‌ای درمانی عاری نشوید و از این روش به عنوان تنها راهکار درمانی استفاده نکنید.

طرز تهیه اسپند و عسل برای ترک اعتیاد

دارچین و ترک اعتیاد

دارچین به دلیل ویژگی‌هایی که دارد، ممکن است در ترک اعتیاد مواد مخدر مفید باشد:

 • کاهش اضطراب: دارچین دارای خواص ضد اضطرابی است و مصرف آن ممکن است به کاهش اضطراب و احساس بی‌قراری کمک کند. این ویژگی می‌تواند به افراد کمک کند تا اعتماد به نفس بیشتری در مواجهه با فرآیند ترک اعتیاد داشته باشند.

 • کاهش شوق برای مصرف مواد مخدر: برخی مطالعات نشان داده‌اند که مصرف دارچین ممکن است به کاهش شوق برای مصرف مواد مخدر کمک کند.

 • کاهش التهاب: دارچین دارای ویژگی‌های ضد التهابی است که می‌تواند به کاهش علائم ناخوشایندی مرتبط با ترک اعتیاد کمک کند.

با این حال، استفاده از دارچین برای ترک اعتیاد باید تحت نظر متخصصان درمانی و پزشکی باشد. همچنین، باید توجه داشت که دارچین نباید به میزان زیاد مصرف شود زیرا ممکن است در مقادیر زیاد سمی باشد. این ماده به عنوان یکی از عناصر تکمیلی و تازه پس از مشوره با متخصصان درمانی و پزشک تجویز شود

 
دیدگاه‌ها  
با درود قطع اعتیاد و نرسیدن مواد مخدر مثل تریاک و شیره و هروئین خود باعث ایجاد اسهال میشود اراتمند
نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.