بهرین روش ترک اعتیاد مواد مخدر

همه ی افرادی که به مواد مخدر اعتیاد دارند همیشه به فکر ترک اعتیاد هستند، همین موضوع باعث می شود که راه های مختلف را برای ترک اعتیاد امتحان کنند ولی متاسفانه باز هم موفق نمی شوند که مصرف مواد مخدر را کنار بگذارند. در ادامه ما راهی را پیشنهاد می دهیم که با توجه به تجربه ما در این زمینه یکی از بهترین راهها برای ترک اعتیاد به مواد مخدر است. این مطلب نه تنها به افراد معتاد که قصد ترک دارند کمک می کند، بلکه به افرادی که دوست دارند نزدیکانشان از دام اعتیاد رها شوند نیز کمک می کند تا راه درستی را پیش پای آنها بگذارند.

بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد

بهترین روش ترک اعتیاد

بهترین روش ترک اعتیاد از جمله سوال هایی است که افراد آن را جستجو می کنند. برای آن که جواب خود را بدست آوردی بهتر است تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید. بهترین روش ترک اعتیاد بستری شدن در مراکز درمانی معتبر ترک اعتیاد است.

بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد بسته به افراد مختلف و نوع مواد مخدری که استفاده می کنند متفاوت است. روش های رایج برای ترک اعتیاد را می توانید بسیار زیاد است ک در ادامه آنها را بررسی خواهیم کرد.


روشهای رایج برای ترک اعتیاد چیست؟

در کل دو راه معمول و رایج برای ترک اعتیاد وجود دارد:

  • پرهیز کامل از مواد مخدر: که کاملا بدون مقدمه و ناگهانی انجام می شود و با سم زدایی و مشاوره ادامه پیدا می کند.
  • درمان به روش کاهش آسیب: این روش باید طبق برنامه ریزی و گام به گام با پزشک متخصص پیش برود و در تمامی مراحل یک مشاور متخصص روی فرآیند ترک اعتیاد نظارت دارد و به شما کمک می کند. روند درمان در این روش بیشتر طول می کشد ولی پایداری بیشتری دارد

مشاوره و روان درمانی در ترک اعتیاد چه ویژگی هایی دارند؟

مشاوره و روان درمانی در روند ترک اعتیاد به دو صورت فردی و گروهی انجام می شود، در روان درمانی و مشاوره گروهی عده ای در مورد مشکلاتشان در مسیر ترک اعتیاد با هم حرف می زنند، این صحبت کردن به آنها کمک می کند مشکلات و راه حل ها را بهتر بشناسند و از تجربیات دیگران که این مشکل را داشته اند باخبر شوند و باور کنند که این مشکل به خاطر شخصیت آن ها نیست، بلکه این بیماری اعتیاد است که باعث شده این مشکلات در زندگی آنها بوجود بیاید. همچنین مشاوره گروهی باعث می شود که اعتماد به نفس فرد بیشتر می شود، چون افرادی را می بیند که مثل او با این بیماری جنگیده اند.
در جلسات مشاوره انفرادی یک مشاور یا روانشناس به فردی که در حال ترک اعتیاد است راهکار هایی ارائه می دهد تا از بروز مشکلاتی که باعث برگشت فرد به مصرف مواد می شود جلوگیری کند و شخص در حال درمان، مشکلاتی را که در جمع نمی تواند برای همه بازگو کند را در جلسات مشاوره فردی برای مشاور خود می گوید.

مشاوره و روان درمانی در ترک اعتیاد چه ویژگی هایی دارند؟


در مشاوره فردی چه نکته هایی باید رعایت شود؟

یکی از موارد بسیار مهم در جلسات مشاوره رابطه بیمار و مشاور است. بیمار و مشاور باید با یک باهم راحت باشند و بدون هیچ ترسی به راحتی از مشکلات خود حرف بزنند. در غیر این صورت ممکن است موضوعی که بیمار نمی تواند به مشاور بیان کند، به صورت یک زخم سر بسته باقی بماند و باعث شود که فرد را کم کم به سمت بازگشت به اعتیاد بکشاند.


چه کسانی ممکن است دوباره به سمت اعتیاد برگردند؟

بیمارانی که مصرف سنگین مواد مخدر (مثلا مصرف تریاک و شیره به مقدار زیاد) داشته اند و یا افرادی که از مواد مخدر سنگین و قوی مانند کراک استفاده می کردند، ممکن است دوباره به سمت اعتیاد بازگردند. همچینین ممکن است مسائل شخصی، خانوادگی و اجتماعی فرد را برای مصرف دوباره تحریک کنند.

این افراد باید از درمان جایگزین استفاده کنند، چون باید مشکل آنها به صورت دقیق و ریشه ای حل شود.

 

ترک اعتیاد هایی که ناموفق بوده و به سر انجام نرسیده، چه تاثیری در در روند ترک دارند؟

این مورد به فرد دچار اعتیاد بستگی دارد. نوع مواد مصرفی و نحوه ی مصرف، بیماری های جسمی و مشکلات روحی می توانند در روند ترک مشکل ایجاد کنند، همچنین ترک های ناموفق دوز مواد مخدر افراد معتاد را بالا برده و تجربه ی این عدم موفقیت باعث کاهش اعتماد به نفس آنها می شود.
به عناون مثال افرادی که تزریق می کرده اند یا کراک و هروئین زیادی می کشیدند روند ترک هروئین در آن ها سخت تر است و احتمال بازگشت به اعتیاد بیشتری دارند.

بهرین روش ترک اعتیاد مواد مخدر


درمان کاهش آسیب چطور است و برای کدام بیماران استفاده می شود؟

در این روش فرد به جای اینکه مستقیم به سراغ ترک مواد برود، آنرا با داروهای جایگزین مانند متادون و بوپرنورفین استفاده می کنند تا عوارض جانبی مصرف مستقیم مواد مخدر را کم کنند( مثل بیماری های خطرناک مانند هپاتیت و ایدز) این دارو ها فرد را از مصرف مواد مخدر جدا می کنند و نیاز او را به این مواد برطرف می سازند.


درمان کاهش آسیب نسبت به سم زدایی چه مزایا و محاسنی دارد؟

استفاده از این داروهای جایگزین باعث می شود که فرد کنترل بهتری روی مصرف مواد داشته باشد (که البته این هم بستگی به آن "فرد" دارد) و کم کم مصرف این دارو ها را کم کند و یا حتی قطع کند. در این دوره فرد می تواند مانند بقیه افراد و بر خلاف افراد معتاد به سر کار برود و بدون محدودیت کار های روزمره ی خود را انجام دهد. تنها محدودیتی که دارد این است که باید مرتب داروی جایگزین استفاده کند.
شاید بپرسید که مصرف این دارو ها تا چه زمانی باید ادامه پیدا کند؟ جواب این سوال بسیار راحت است: "تا زمانی که خودتان بخواهید که دیگر این داروها را مصرف نکنید".

 درمان کاهش آسیب نسبت به سم زدایی چه مزایا و محاسنی دارد؟

این روش درمانی چه تاثیرات روانی خواهد داشت؟

مصرف این داروها تنها تاثیری که روی شما می گذارد این است که نیاز شما به مصرف (کشیدن یا تزریق) مواد مخدر را به طور کامل از بین می برد. یعنی نه خماری در اثر نبود مواد مخدر و احساس سرخوشی بعد از مصرف مواد را نخواهید داشت و تاثیر روانی دیگری ندارد.


در ترک با این روش تا چه حد احتمال بازگشت وجود دارد؟

از آنجایی که عملکرد این دارو ها به صورتی است که گیرنده های مواد مخدر را در بدن شما پر می کند، مصرف دوباره مواد مخدر نه تنها باعث سرخوشی شما نمی شود، بلکه ممکن است عوارض بسیار خطرناکی داشته باشد. البته به یاد داشته باشید که مصرف این دارو ها باید زیر نظر پزشک باشد تا یک متخصص روی میزان و تعداد دفعات مصرف دارو نظارت کند.

در پایان به یاد داشته باشید که روند ترک اعتیاد باید از شروع زیر نظر یک متخصص باشد، این موضوع به شما کمک می کند تا روند ترک اعتیاد سالم تر، راحتتر، و پایدارتری داشته باشید.

همچنین می توانید مطالب زیر را مطالعه کنید تا در مورد داروهای ترک اعتیاد اطلاعات بیشتری به دست آورید:

بوپرنورفین مسکن قوی برای ترک اعتیاد

جدیدترین داروی ترک اعتیاد سابوکسون

 در ترک با این روش تا چه حد احتمال بازگشت وجود دارد؟

راه های ترک اعتیاد

ترک اعتیاد راه‌ های مختلفی دارد. روش های ترک اعتیاد باید اصولی و تحت نظر پزشک باشد تا به سلامت جسمی و روحی فرد صدمه بیشتری وارد نشود. با توجه به نوع مصرفی که افراد دارند، وضعیت جسمانی، وضعیت روح و ... راه های ترک اعتیاد آن ها باهم متفاوت است که تحت نظر پزشک متخصص تشخیص داده می شود. در ادامه مطلب بهترین و پرکاربرد‌ترین راه های ترک اعتیاد را شرح می دهیم:

  • روش سقوط آزاد: روش سقوط آزاد یکی از راه های ترک اعتیاد است که در برخی کمپ ها و خانواده ها از این روش استفاده می شد. ترک اعتیاد به روش سقوط آزاد این گونه است که با بستن فرد به تخت فرد را ترک می دهند. این روش معایب زیادی دارد. صدمه زدن به روحیه و جسم فرد از بدترین عیب این روش است. در این روش علت اصلی اعتیاد فرد توجه نمی‌شود. هر خانواده ای باید بداند که فرد معتاد ابتدا باید بخواهد و اراده کند تا ترک کند. این افراد تا زمانی که مشکلش برطرف نشود، نمی‌تواند اعتیاد را ترک کند، پس باید علت اصلی روی آوردن فرد به مواد کشف شود و سپس از یک روش درست برای ترک استفاده شود. روش سقوط آزاد روش مناسبی برای ترک نیست.
  • استفاده از داروی ترک: داروهای ترک اعتیاد شدت علائم ترک و احتمال بروز نشانه های ترک را کاهش می دهند. امروزه داروهای زیادی برای ترک اعتیاد و عوارض ناشی از آن وجود دارد، اما مصرف خودسرانه آن باعث خطرات جبران ناپذیری برای افراد می شود، داروی ترک اعتیاد را تحت نظر پزشک متخصص مصرف کنید، زیرا هر دارویی با توجه به مصرف شما متفاوت است و در دوز مصرفی مشخصی باید مصرف شود. برای بازدهی بیشتر این روش در کنار دارو باید تحت نظر روانشناس و مشاوره ترک اعتیاد باشید.
  • روش ترک تدریجی: این روش در مقابل روش سقوط آزاد و قطع یکباره مواد، روش بهتری است. پزشکان متخصص این روش را تایید می کنند. در روش ترک تدریجی، کاهش دوز مصرفی فرد باید تحت نظر پزشک متخصص ترک باشد. در این روش اگر عوامل روانی فرد در نظر گرفته نشود، احتمال بازگشت فرد به مواد زیاد است. برای این که فرد به سمت مواد برنگردد باید تحت نظر مشاوران و روانشناسان متخصص باشد.
  • روش ماتریکس: در روش ماتریکس از روش های درمانی مختلفی چون درمان‌های انگیزشی، شناختی، رفتاری، گروه درمانی، خانواده درمانی و ... استفاده می شود. این روش نیاز به حضور چند روز و چند ساعت فرد در کلینیک ترک اعتیاد تحت نظر مشاوره ترک اعتیاد است. ترک اعتیاد با این روش حدود شانزده هفته پیش بینی شده است، ولی با توجه به وضعیت فرد و نوع موادی که مصرف می کند، ممکن است بیشتر طول بکشد.
  • روش ترک با روان درمانی: ترک کردن مواد همراه با یک مشاور و روانشناس متخصص می‌تواند سپری کردن دوره ترک را برای شما راحت تر کند و از وسوسه های فکری و تمایل شما به مصرف دوباره مواد جلوگیری کند. حضور یک روانشناس ترک اعتیاد می تواند احتمال شکست درمان را به صفر برساند.
  • ترک اعتیاد به روش ابن سینا: این روش ترک اعتیاد متمرکز به تغییرات عادت های بد زندگی و به طور کلی عوض کردن سبک زندگی است.

امروزه روش های متعددی برای ترک اعتیاد وجود دارد. کلینیک ترک اعتیاد نگین با داشتن پزشکان و روانشناسان متخصص از به روز‌ترین راه های ترک اعتیاد استفاده می کند تا شما به راحتی از این بلای خانمان سوز رها شوید.

 

 

 

 

دیدگاه‌ها  
سلام سریعترین راه برای ترک تریاک چیه؟
به نقل از صادق پاکباز:
سلام بهترین راه برای ترک تریاک چیه؟

سلام دوست عزیز، بهترین راه برای ترک اعتیاد به اکثر مواد مخدر، ترک اصولی تحت نظر پزشک است که البته برای ماندگاری ترک اعتیاد بهتر است جلسات مشاوره همزمان و پس از ترک ادامه داشته باشد. دقت داشته باشید همیشه سریع ترین راه بهترین راه نیست.
نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.