استاد دانشگاه روانپزشکی علوم پزشکی تهران در رابطه با بحث اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر گفت: به بیشترین مصرف‌کنندگان مواد مخدر صنعتی و شیمیایی نوجوانان و جوانان هستند که از روی ناآگاهی اين مواد را استعمال می‌کنند در حالیکه باید بدانند این مواد به شدت اعتیادآور و مخرب مغز هستند.


نادر خیره در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: متاسفانه در مورد عوارض مخرب مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی کمتر صحبت می شود و بسیاری از افراد آگاهی کامل در رابطه با این مواد ندارد.


 وی با تشریح عوارض مخرب مواد مخدر صنعتی و شیمیایی افزود: مصرف این مواد باعث ایجاد احساس شادی موقت و خیال انگیز می شود ولی کم کم شل شدن عضلات، ضعیف شدن تنفس،کاهش اشتها، یبوست، تهوع و استفراغ و غیره از تاثیرات این مواد بر بدن انسان است.


این روانپزشک با بیان اینکه مصرف مخدرهای صنعتی وشیمیایی منجر به مرگ نیز می‌شود، اظهار کرد: این مواد روی مناطقی از مغز اثرات بدی می گذارند و وابستگی به مصرف آنها در بدن ایجاد می‌شود.


 خیره با بیان اینکه اختلالات جنسی نیز از عوارض مصرف مخدرهای صنعتی و شیمایی است، تصریح کرد:  قدرت باروری کاهش می یابد و رنگ پوست افراد معتاد به مواد مخدر باعث تغییرات ظاهری نامناسب می‌شود.


به گفته وی به علت سوء تغذیه ناشی از کاهش اشتها، فرد مصرف کننده مواد مخدر صنعتی و شیمیایی لب‌هایش کدر و تیره می شود.


 این استاد دانشگاه ،افسردگی، شیدایی و اختلالات روانی ، انبساط خلق و خوی ، اختلالات خواب را از دیگر عوارض مصرف موادد مخدر صنعتی وشیمیایی بیان کرد.


 خیره افزود: متاسفانه دسترسی آسان همه به ویژه نوجوانان و جوانان به اینترنت و فضای مجازی باعث شده تا تبلیغات فریبنده و کاذب نیز در مورد اثرات خوب مواد مخدر صنعتی و شیمیایی که بسیار توهم زا هستند، افزایش یابد و آنان نیز به دلیل ناآگاهی از عوارض این مواد، با خیالی آسوده ولی اشتباه مصرف آنها را تجربه می کنند.


 این روانپزشک با تاکید بر اینکه نوجوانان و جوانان در معرض خطر هستند، گفت: فقط با آگاهی ، اطلاع رسانی و آموزش می توان از هجمه تبلیغات کاذب و فریبنده موادمخدر صنعتی و شیمیایی پیشگیری کرد، باید افراد را با مهارت های اجتماعی و زندگی در برابر این معضل ایمن کرد.


خیره تصریح کرد: لازم است افراد از دوران کودکی در مدارس و مهدکودکها با مهارت مقاومت در برابر همسالان را آموزش ببینند تا بتوانند در برابر رویارویی با استعمال مواد مخدر صنعتی و شیمیایی به راحتی نه بگویند.

 

منبع: روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر96.11.21

 

نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.