رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ، رفتار اطرافیان را در روند ترک معتادان بسیار موثر خواند و گفت: یکی از علل بازگشت معتادان به مصرف موادمخدر بازخوردها و رفتاری است که از اطرافیان به ویژه بستگان نزدیکشان می‌بینند كه در نهايت منجر به شکست در ترک می‌شود.


دکتر سیدحسن موسوی چلک در گفت‌وگو با روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره رابطه بین "اعتیاد و خشونت" در افراد گفت: ما با پدیده‌ای به نام اعتیاد مواجه هستیم که پيامدهاي متعددی در جامعه دارد و خشونت، طلاق، همسر آزاری و کودک آزاری از جمله اين پیامدها هستند.


وي با بيان اينكه خشونت تنها آزار جسمی نیست، گفت: اعتیاد پدر یا مادر مي‌تواند باعث تحقیر فرزند شود مثلا فرزند خجالت می‌کشد كه پدر معتادش را دوستان و مربیانش در مدرسه ببیند یا وقتي پدر نسبت به خواسته‌های منطقی فرزند و همسر بی‌تفاوت می‌شود كه همه نمونه‌اي از خشونت‌هايي هستند كه معمولا کمتر به آنها توجه مي‌شود.


رئیس انجمن مددکاران اجتماعی افزود: وقتی به مهمانی می‌رویم و حاضر نیستیم پدر یا مادر یا بستگان معتاد خود را به همراه ببریم و یا اینکه فرد معتاد را در یک جاهایی به عنوان نقطه ضعف خود قلمداد می‌کنیم همه و همه از عوامل آزار افراد می‌باشند.


به گفته موسوي در اکثر پژوهش‌هایی که انجام شده است، نشانه‌هايي از رابطه مستقیم "اعتیاد با طلاق، همسرآزاری و کودک آزاری" وجود دارد.


وي ادامه داد: معمولا بخشی از رفتار خشونت‌آمیز فرد معتاد به رفتار اطرافیان بستگی دارد اما بیشتر این خشونت بستگی به رفتار خود فرد معتاد دارد، این خشونت‌ها جزو عوامل اجتناب‌ناپذیر اعتیاد است، در اکثر مواقع در اثر دیر رسیدن مواد مخدر به فرد معتاد، وي کنترل رفتاری و گفتاری خود را از دست می‌دهد و به رفتار خشونت‌آمیز دست می‌زند.


رئیس انجمن مددکاران اجتماعی با تاكيد بر اينكه رفتار اطرافیان در روند ترک معتادان بسیار موثر است، گفت: نکته مهمی که در رابطه با رفتار اطرافيان با معتادان وجود دارد این است که بسياري از معتادان بارها به سمت ترک می‌روند اما دوباره به سمت مخدر کشیده می‌شوند، درواقع بازخوردها و رفتار غلط اطرافيان منجر به شکست در ترک فرد معتاد شده است.


موسوی چلک با تاکید بر اهمیت آموزش سلامت روان در جامعه گفت: خانواده‌های معتادان به ویژه همسر، مادر، پدر باید اعتیاد را بشناسند و با عوارض آن آشنا شوند، کنترل خشم را یاد بگیرند و رابطه‌های بین فردی را بیاموزند، مهارت‌های مقابله با مشکلات را ياد بگيرند، این موارد کمک می‌کند خانواده بتواند رفتار بهتری با معتاد داشته باشد و راه‌های بازگشت به زندگی دوباره برای فرد معتاد بیشتر مهیا شود، همچنین خانواده با درک شرایط فرد معتاد در تصمیم‌گیری‌ها بهتر عمل کند.


وی بیان داشت: خیلی خوبه خانواده‌هایی که مصرف‌کننده موادمخدر دارند با گروه‌هایی که به طور جمعی برای مقابله با اعتیاد کار می‌کنند آشنا شوند و از طریق آنها اطلاعات کسب کنند و با کمک آنها برای بهبود فرد معتادشان تلاش کنند و بدانند فقط خودشان درگیر این آسیب نیستند و خانواده‌های دیگری هم مانند آنان گریباگیر این آسیب بوده‌اند اما توانستند با آن مقابله کنند.


موسوي‌چلك گفت: خانواده‌ها با صحبت کردن با این افراد می‌توانند تخلیه روانی شوند واز تجارب آنان برای بهبود این آسیب استفاده کنند و احساس بهتری به زندگی داشته باشند.

 

منبع: روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر96.11.18

 

نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.