مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه 50 درصد والدین سه تا پنج سال بعد از اعتیاد فرزندشان مطلع می‌شوند که نشان می‌دهد از عوارض مواد و نشانه‌های آن آگاه نیستند گفت: در صورتی که باید والدین انواع مواد و عوارض و نشانه‌های آن را بدانند و بحث فرزندپروری را جدی بگیرند. متاسفانه والدین با نحوه برخورد با فرزندشان آشنا نیستند.

عارف وهاب‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، به مرور اقدامات پیشگیرانه از اعتیاد در جمعیت دانشجویی و جمعیت زنان پرداخت و اظهار کرد: در بعد دانشجویی طرح همیار سلامت روان را راه اندازی کردیم. یکی از سختی‌های کار در این حوزه این است که نمی‌توانیم براحتی به دانشجو بگوییم در کارگاه پیشگیری از اعتیاد بنشیند و به توصیه‌ها گوش دهد، باید برای دانشجوها برنامه‌هایی از جنس خودشان ترتیب داد. به همین علت طرح همیار سلامت را دایر کردیم و اکنون بیش از 6000 نفر تحت پوشش این طرح قرار دارند.

وی افزود: البته عنوان کارگاه‌هایی آموزشی در دانشگاه‌ها، "مهارت آموزی" است و برچسب اعتیاد به آن نمی‌خورد.

مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با موادمخدر  با اشاره به ایجاد دو واحد درس اختیاری مهارت‌های زندگی در مقاطع کاردانی و کارشناسی پس از 21 سال اظهار کرد: البته برخی دانشگاه‌ها خودشان این دو داحد را اجباری کرده اند که یک قدم بسیار مثبت است و اگر در تمام دانشگاه‌ها اجباری شود قطعا می‌تواند به تقویت بعد مهارت‌های زندگی کمک کند.

وهاب‌زاده همچنین با اشاره به نتایج آخرین شیوع شناسی اعتیاد در محیط‌های کارگری و نرخ اعتیاد حدود 22 درصدی کارگران گفت:  برنامه «کاج» ویژه محیط‌های کاری برنامه ریزی شده است. این برنامه از سال گذشته در محیط‌های صنعتی با جمعیت  50 تا 500 نفری شروع شد و همزمان بعد پیشگیری و درمان را پوشش داد.

وی افزود: امسال اجرای برنامه همیار کارکنان را هم در دستورکار داشتیم که یک برنامه جهانی است و علاوه بر پوشش خود کارگر، به خانواده وی نیز توجه دارد و خدمات درمانی را هم ارائه می‌کند و به نوعی یک پکیج کامل است. این طرح در مقیاس کوچکتر اجرا و نتایج پایلوت مثبت بود و اکنون در حال تعمیم آن هستیم. ما کارفرما و پیمانکار را آموزش می‌دهیم و بخشنامه‌ای از سوی وزیر کار ابلاغ می‌شود که روند ارائه خدمات حمایتی درمانی برای کارگران تسهیل شود.

مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با موادمخدر درباره آموزش پیشگیری از اعتیاد به زنان نیز گفت: تا کنون بیش از 500 هزار نفر از والدین دانش آموزان دوم متوسطه آموزش دیده‌اند و  برنامه جداگانه‌ای نیز  برای کل مقاطع تحصیلی در حال انجام است. در بعد دانشجویی نیز پکیج خانواده را داریم و فیلم "فرزندپروری" تهیه شده است که برای همه مردم قابل استفاده است و سعی می‌کنیم آن را در اختیار تمام کانون‌ها، دستگاه‌ها و ان. جی. او ها قرار دهیم.

وهاب زاده ادامه داد: 50 درصد والدین سه تا پنج سال بعد از اعتیاد فرزندشان از آن مطلع می‌شوند که نشان می‌دهد از عوارض مواد و نشانه‌های آن آگاه نیستند. در صورتی که باید والدین انواع مواد و عوارض و نشانه‌های آن را  بدانند و بحث فرزندپروری را جدی بگیرند، متاسفانه والدین با نحو ه برخورد فرزندشان آشنا نیستند.

وی همچنین از اجرای بسته ویژه همسران  مصرف کنندگان مواد پرخطر در سطح زندان‌ها و کسانی که به نوعی در کلینیک های ترک اعتیاد درگیر هستند، خبر داد.

 

منبع: ایسنا 96.11.06

 

نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.