معاون پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی گفت: براساس آخرین طرح شیوع شناسی اعتیاد، الگوی مصرف موادمخدر از شیشه به سمت حشیش یا گُل تغییر کرده و حتی با پدیده چند مصرفی موادمخدر هم روبه‌رو هستیم.


به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، فرید براتی سده گفت: براساس آخرین طرح شیوع شناسی اعتیاد که در کشور انجام شده الگوی مصرف موادمخدر از شیشه به سمت حشیش یا گل تغییر کرده است.

وی ادامه داد: آنچه باعث شده مصرف خانواده حشیش و ماری‌جوآنا بیشتر گزارش شود، این نیست که شیشه از مصرف افراد حذف شده است، بلکه حشیش نیز به مواد مصرفی قبلی آن‌ها اضافه شده است و در حال حاضر با پدیده چند مصرفی روبه‌رو هستیم.

براتی گفت: در میان مصرف کنندگان گل طبق آخرین شیوع شناسی 85 درصد مرد و اغلب مجرد هستند و تحصیلات آن‌ها کمتر از دیپلم و یا دیپلم است و حدود 30 درصد آن‌ها هم بیکار هستند.

وی ادامه داد: 14.8 درصد از کسانی که گل مصرف می‌کردند دانشجو هستند و 3.7 درصد از مصرف کنندگان گل نیز دانش‌آموزان در حال تحصیل هستند.

معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: 51.9 درصد از مصرف کنندگان گل بین سن 15 تا 29 سال قرار دارند.

به گفته وی متاسفانه مصرف کنندگان گل همزمان مصرف قلیان، سیگار، مواد محرک و مشروبات الکلی را نیز تجربه می‌کنند؛ به طوری که 80 درصد مصرف کنندگان گل مصرف همزمان مشروبات الکلی نیز داشته‌اند.

معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور افزود: مصرف مواد محرک مانند گل، رفتارهای پرخطر جنسی محافظت نشده را نیز بیشتر می‌کند؛ به طوری که مصرف گل به همراه تزریق یک ماده مخدر دیگر 34.9 درصد گزارش شده است.

براتی درخصوص انگیزه مصرف مواد از سوی افراد ادامه داد: درصد بسیار زیادی از افراد مصرف کننده گل عدم تفریح و تفنن را علت مصرف خود اعلام کرده‌اند که 33.8 درصد را تشکیل می‌دهند. این در حالی است که 19 درصد از مصرف کنندگان گل نیز به خاطر جلب توجه و 17 درصد نیز به خاطر مواجهه با مشکلات زندگی اقدام به مصرف این مواد کرده‌اند.

وی گفت: 84.6 درصد از مصرف کنندگان گل مردان و 15.4 درصد از مصرف کنندگان آن زنان هستند.

 

 

نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.