دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه در سطح کشور بالغ‌ بر دو میلیون و 808 هزار معتاد وجود دارد، گفت: دشمن از فروپاشی نظام سیاسی ایران کاملاً ناامید شده و جهت پیشبرد اهداف خود بر روی بنیان خانواده‌ دست گذاشته‌ است.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، محمدحسین شاهکویی ظهر امروز در همایش پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و پیشگیری اولیه از اعتیاد در سالن اجتماعات بخشداری خمام اظهار کرد: مواد مخدر در دنیای کنونی به عنوان چهارمین بحران جامعه جهانی و بشر را تحت تأثیر قرار داده است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه حدود 39 سال از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد و از ابتدای انقلاب بیانیه انقلاب اسلامی مبارزه با فساد، قاچاق و مواد مخدر بوده است، تصریح کرد: تاکنون بیش از سه هزار و 700 شهید به‌صورت مستقیم در امر مبارزه با مواد مخدر تقدیم انقلاب شده است.

وی با اشاره به اینکه مواد مخدر در عصر کنونی یک سیستم بسیار هوشمند و پویا دارد، خاطرنشان کرد: هر روز یک نوع مواد صنعتی و شیمیایی با ترکیبات جدید تولید و با هدف کسب سود بیشتر برای سوداگران مرگ و نابودی نسل نوجوان و جوان به بازار فروش عرضه می‌شود.

شاهکویی با تصریح براینکه نوجوانان و جوانان به دلیل حس کنجکاوی، لذت طلبی، عافیت‌طلبی و ریسک‌پذیری بالا به سمت گرایش‌های کاذب روی می‌آورند، بیان کرد: وسعت و افزایش رسانه‌های مجازی و عدم کنترل آن در تبدیل فرصت ها به تهدیدات و آسیب های اجتماعی نقش دارد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر با اذعان به اینکه از زمان روی کار آمدن دولت تدبیر و امید اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر در دستور کار دولت قرار گرفت، گفت: ستاد مبارزه با مواد مخدر به ریاست شخص رئیس‌جمهور مسئولیت نظارت، کنترل و برنامه‌ریزی بر امور مرتبط با مواد مخدر را بر عهده دارد.

وی با اشاره به اینکه اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر یعنی همه آحاد جامعه با مضرات مواد مخدر آشنا شوند، افزود: عمده مشکلی که در جامعه وجود دارد عدم آشنایی خانواده‌ها با مضرات مواد مخدر به‌ویژه مواد مخدر صنعتی بوده و باید سطح هوشیاری خانواده‌ها را در جامعه نسبت به این موضوع افزایش داد.

شاهکویی با بیان اینکه در سطح کشور بر اساس آمار رسمی بالغ‌بر دومیلیون و 808 هزار معتاد وجود دارد که 64 درصد آن را متأهلین تشکیل می‌دهند، خاطرنشان کرد: بر اساس آمار مذکور حدود هفت میلیون نفر از مردم ایران به‌صورت مستقیم با امر اعتیاد و مشکلات ناشی از آن درگیر هستند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه در مدت‌زمان 10 سال گذشته، نرخ بروز و شیوع اعتیاد در کشور 15 درصد افزایش داشته است، تصریح کرد: مقام معظم رهبری حدود 11 سال پیش سیاست‌های کلی مبارزه با مواد مخدر به سران سه قوه ابلاغ کرده است.

وی به ارتباط گروه‌های تروریستی با جرائم سازمان‌یافته اشاره کرد و افزود: در عرصه‌های بین‌المللی بین تروریسم، جرائم سازمان‌یافته و قاچاق مواد مخدر پیوند ایجاد شده و بسیاری از گروه‌های تروریستی منابع مالی خود را از محل قاچاق مواد مخدر به دست می‌آورند.

شاهکویی با اشاره به اینکه مواد مخدر یک آسیب جدی بوده و هیچ‌یک از اقشار جامعه از آسیب‌های آن در امان نیستند، گفت: آموزش‌وپرورش در کتب درسی برای دانش‌آموزان آموزش پیشگیری اولیه از اعتیاد را قرار داده و سازمان بهزیستی بالغ‌بر پنج‌هزار طرح سی بی را در محلات کشور اجرا می‌کند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر با تأکید براینکه دشمن از فروپاشی نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران کاملاً ناامید شده و جهت پیشبرد اهداف شوم خود بر روی بنیان خانواده‌ها و نظام اجتماعی دست گذاشته‌ است، افزود: محور جامعه سالم و توسعه‌یافته، داشتن انسانی سالم است.

وی با اشاره به اینکه بیش از 750 نوع مواد مخدر صنعتی و شیمیایی در جهان پس از تولید در قالب آدامس، شکلات و شیره به اقشار مختلف جامعه عرضه می‌شود، خاطرنشان کرد: به خانواده‌ها توصیه می‌شود از خرید تنقلات خارجی نظیر شکلات، بیسکویت و آدامس خارجی خودداری کنند.

شاهکویی با تأکید براینکه پیشگیری از درمان آسان‌تر و راحت‌تر بوده و یک‌سوم درمان هزینه دارد، تصریح کرد: اگر پیشگیری به‌درستی انجام شود افراد کمتری به سمت ناهنجاری‌های اجتماعی می‌روند و در نتیجه بنیان خانواده‌ها از خطر مواد مخدر و مشکلات ناشی از آن در امان می‌مانند.

نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.