معاون پیشگیری سازمان بهزیستی استان اصفهان گفت: برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی فعالیت‌های اجتماع محور در نظر گرفته‌ایم، این گروه‌ها سازمان‌های مردم نهادی هستند که آسیب‌های محله خود را رصد می‌کنند.

مجتبی ناجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان، با اشاره به 5 اولویت اصلی معاونت پیشگیری سازمان بهزیستی استان اصفهان اظهار داشت: این 5 اولویت شامل طلاق، فساد و فحشا، اعتیاد، حاشیه‌نشینی و بیکاری است.

وی با بیان اینکه آسیب‌های اجتماعی شامل 19 مورد است، افزود: این 19 مورد در  برنامه تقسیم کار ملی رصد شده و باید مورد مطالعه قرار گیرد، که در این میان اعتیاد، طلاق، حاشینه‌نشینی، بیکاری و فساد و فحشا از اولویت برخوردارند.

معاون پیشگیری سازمان بهزیستی استان اصفهان با اشاره به اینکه این موارد می‌توانند با هم ارتباط داشته باشند، بیان کرد: آسیب‌های دیگری نیز داریم که اولویت‌های بعدی ما را تشکیل می‌دهند مانند کودکان کار و زنان بی سرپرست که این موارد همگی از سوی شورای اجتماعی وزارت کشور تبیین می‌شود.

 وی پیرامون بر هم زدن معادلات کشوری در استان اصفهان گفت: برای شهر ما این 5 مورد در اولویت‌های اصلی قرار نمی‌گیرند، زیرا برای مثال در بحث طلاق در بین استان‌ها رتبه 18 را داریم یا در زمینه اعتیاد رتبه 23 را داریم.

ناجی با بیان اینکه آمار اعتیاد ما 1.9 دهم درصد است خاطرنشان کرد: در سال 95 در زمینه اعتیاد رتبه 19 داشتیم و اکنون در رتبه 23 هستیم و این نشان‌دهنده موثر بودن برنامه‌های این سازمان است.

معاون پیشگیری سازمان بهزیستی اصفهان پیرامون اقدامات سازمان بهزیستی برای پیشگیری در امور اجتماعی گفت: برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی فعالیت‌های اجتماع محوری را در مورد تیم‌هایی برای فعالیت در این زمینه در نظر گرفته‌ایم، این  تیم‌ها در اکثر موارد فعالیت می‌کنند و بیشتر اعضای آن را خانم‌ها تشکیل می‌دهند.

وی با بیان اینکه هدف اصلی ما از تشکیل این گروه‌ها توانا سازی و ایجاد مطالبه‌گری برای مردم است، بیان کرد: این گروه‌ها سازمان‌های مردم نهادی هستند که آسیب‌های محله خود را رصد می‌کنند و این رویکردی نوین است.

ناجی افزود: ما به جای اطلاع‌رسانی مطلق دست به این اقدام زده‌ایم و یک فرد را به عنوان تسهیل‌گر می‌فرستیم و موضوعات مورد مطالبه مردم توسط آن فرد به ما اطلاع داده می‌شود و ما پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهیم.

منبع: تسنیم 96.06.03

 

نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.