رئیس مرکز تحقیقات پلیس مبارزه با مواد مخدر گفت: در بسیاری از این موارد که مخدر در قالب داروهای لاغری، افزایش تمرکز و حافظه و نیروزایی عرضه می شود، قاچاقچیان اقدام به چاپ بروشور کرده و در بروشورهای خود بر بدون عارضه بودن دارو و نتایج مثبت مصرف آن تاکید می کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیشگیری نوین از تسنیم، زنگ خطر مصرف مواد مخدر صنعتی و محرک‌ها در دانشگاه‌ها و باشگاه‌های ورزشی به صدا درآمده است؛ مواد مخدری که قاچاقچیان برای ترویج آنها در جامعه به ویژه در بین جوانان و نوجوانان از هیچ ترفندی غافل نمی‌شوند و این روزها علاوه بر تبلیغات رو در رو، دست به دامان تبلیغات ماهواره‌ای و شبکه‌های اجتماعی برای ترغیب جوانان به این مواد نیز شده اند.

دکتر تهمینه باهری درباره تنوع بخشی قاچاقچیان و تولید کنندگان مواد مخدر به مواد مخدر صنعتی و محرک هایی هشدار داده و می گوید: پس از هر بار کشف مواد مخدر جدید توسط پلیس و انجام اطلاع رسانی در مورد مضرات آن، تولید کنندگان اقدام به تغییر در بخش کوچکی از ساختار شیمیایی آن کرده و ماده جدیدی را با نام و شکل و شمایل جدید به بازار عرضه می کنند.

باهری افزود: در حال حاضر بیش از هزار نوع ماده محرک و روانگردان در دنیا وجود دارد که خوشبختانه موارد جدیدی از این مواد که دنیا با آن در چالش است، هنوز وارد ایران نشده اند.

وی با تاکید بر اینکه بسیاری از این مواد در قالب داروهای آرام بخش، بالابرنده تمرکز، نیروزا و لاغری در بین مردم تبلیغ و عرضه می شوند، می گوید: تنوع مواد مخدر صنعتی و سرعت تغییرات اعمال شده در ساختار آنها به حدی زیاد است که نمی توان با نام بردن از ماده خاصی، نسبت به مصرف آن توسط مردم هشدار داد، بلکه باید به نوعی فرهنگسازی شود که مردم بدون آگاهی و نسخه پزشک هیچ دارویی را حتی اگر پزشک برای اطرافیانشان تجویز کرده است را مصرف نکنند.

دکتر باهری با اشاره به اینکه مردم حتی داروی تجویزی توسط پزشک را نیز با آگاهی کامل و مطالعه بروشورهای دارو برای آگاهی از عوارض احتمالی آن مصرف می کنند، می گوید: متاسفانه در بعضی موارد افراد به تبعیت از تبلیغات ماهواره ای یا اطرافیان خود بدون بررسی عوارض داروهای تبلیغ شده نسبت به تهیه و مصرفشان اقدام می کنند.

هشدار درباره شیوه های جدید تبلیغ مواد مخدر

رئیس مرکز تحقیقات پلیس مبارزه با مواد مخدر از ترفند برخی قاچاقچیان برای به دام کشیدن جوانان پرده بر می دارد و می گوید: دام اعتیاد در بسیاری از موارد از همان ابتدا با مصرف مواد مخدر پهن نمی شود بلکه در بسیاری از موارد مصرف بدون نسخه پزشک و غیر اصولی برخی داروها، زمینه را برای اعتیاد جوانان به مواد مخدر فراهم می کند.

به عنوان مثال می توان از ریتالین نام برد که در حال حاضر با تبلیغات گسترده ای که بین دانشجویان صورت می گیرد از آن به عنوان داروی بالا برنده تمرکز در ایام امتحانات استفاده می شود، غافل از اینکه ریتالین علاوه بر اعتیاد آور بودن می تواند باعث کشش مصرف کننده به مصرف مواد مخدر قویتری مانند کوکائین و متاآمفتامین ها شود.

این مقام مسئول در پلیس مبارزه با مواد مخدر در خصوص احتمال تبلیغ و عرضه مواد مخدر صنعتی در آرایشگاه‌های زنانه نیز می گوید: بر خلاف آنچه برخی مسئولان عنوان می کنند، گزارش جدی از عرضه و تبلیغ مواد مخدر در آرایشگاههای زنانه نداریم و آنچه نگران کننده است افزایش مصرف دربین دانشجوها و جوانانی است که بعضا در پارتی های شبانه هم شرکت می کنند.

هشدار درباره بی اطلاعی آقایان بدنساز

رئیس مرکز تحقیقات پلیس مبارزه با مواد مخدر هشداری جدی نیز به مردانی می دهد که می خواهند با توصیه مربیان خود، به سرعت تغییر کنند.

به گفته باهری، برخی موادی که در باشگاه ها به عنوان عضله ساز و نیروزا به ورزشکاران پیشنهاد می شود، اگر چه خودشان مخدر و اعتیاد آور نیستند اما بستری برای کشش افراد به مواد مخدر صنعتی به ویژه شیشه فراهم می آورند که متاسفانه اطلاع رسانی درستی نیز در این مورد خاص انجام نشده است.

در مورد مصرف ترامادول نیز هشدار داده و می گوید: داخل بسیاری از داروهایی که تحت عنوان داروهای ترک اعتیاد در عطاری ها توزیع می‌شوند، ترامادول وجود دارد و با مصرف آنها حسی درست شبیه مصرف مواد مخدر به فرد دست می‌دهد. لذا این داروها که بعضا در عطاری‌ها به فروش می‌رسند و تبلیغات گسترده‌ای نیز در شبکه‌های ماهواره‌ای دارند نه تنها درمانگر اعتیاد نیستند بلکه زمینه‌ساز مصرف مواد مخدر قویتر نیز هستند.

جولان مبلغان فروش مواد در شبکه های اجتماعی

این مقام مسئول در پلیس مبارزه با مواد مخدر از نحوه تبلیغ قاچاقچیان برای فروش مواد مخدر خود می‌گوید و اینکه در بسیاری از این موارد که مخدر در قالب داروهای لاغری، افزایش تمرکز و حافظه و نیز نیروزایی عرضه می‌شود، قاچاقچیان اقدام به چاپ بروشور نیز می‌کنند و در بروشورهای خود بر بدون عارضه بودن دارو و نتایج مثبت مصرف آن تاکید می‌کنند.

وی همچنین تبلیغات نفر به نفر و استفاده از ظرفیت شبکه‌های ماهواره‌ای و جدیدا شبکه‌های اجتماعی را مهمترین روش این افراد برای تبلیغ محصولات خود می‌داند.

باهری در پایان این گفتگو از جوانان به ویژه قشر دانش آموز و دانشجو خواست نسبت به داروهایی که همسالانشان برای بالا بردن تمرکز و حافظه به آنها پیشنهاد می‌دهند با حساسیت بیشتری برخورد کنند چراکه یکی از راه‌های جذب جوانان به مخدر شیشه معرفی آن به عنوان دارویی برای تقویت حافظه کوتاه مدت است و فرد پس از به دام افتادن تازه متوجه اعتیاد خود به مخدر شیشه می‌شود.

 

نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.