ترک اعتیاد حشیش

اعتیاد به حشیش بیشتر از اینکه یک بیماری جسمی باشد، یک بیماری روانی است. این بدان معنی است که مصرف حشیش بیشتر روی مغز و روان افراد تاثیر می گذارد بنابراین ترک اعتیاد حشیش ضروری است. مصرف طولانی مدت این ماده مخدر روانگردان باعث ضرر های جبران ناپذیری می شود. ولی ما امروز قصد نداریم در مورد مضرات حشیش که با نام های سیگاری و گاها جرس نیز آنرا می شناسند حرف بزنیم؛ ما امروز می خواهیم به شما کمک کنیم که این ماده ی مخدر را ترک کنید و حرف زدن در این خصوص را کنار بگذارید. چون گفتن این که امروز آخرین روزی است که میکشم و این دفعه آخرین دفعه است یعنی مصرف دوباره در فردای آن روز.

حشیش چیست؟

"حش" ، که مخفف حشیش است ، نوع قوی تری از گیاه کانابیس (شاهدانه) است که برای تهیه ماری جوانا نیز استفاده می شود. حشیش از صمغ گیاه شاهدانه بدست می آید (ماری جوانا یا گل از برگ های گیاه کانابیس بدست می آید). این گیاه حاوی ماده شیمیایی دلتا -9-تتراهیدروکانابینول (THC) و سایر مواد شیمیایی است که باعث تغییر در ذهن افراد می شود. حشیش را می توان در غذا ریخت، بخار کرد یا مثل سیگار کشید.

حشیش چیست؟

ترک حشیش چه عوارضی دارد

همانطور که هنگام مصرف حشیش شما علائم مصرف حشیش را در افراد مشاهده خواهید کرد هنگام ترک یک ماده مخدر نیز علائمی را خواهید دید. ترک حشیش موجب بروز عوارضی در وضعیت جسمانی و روحی فرد می گردد که در این بخشبه آن ها اشاره کرده و به صورت مفصل صحبت می کنیم.

1- نشانه های فیزیکی بعد از ترک حشیش

به طور متوسط بین 6 تا 12 هفته طول می کشد که بدن فرد مصرف کننده سم زدایی شود. یکی از حیاتی ترین قسمت های ترک حشیش 12 روز اول است؛ چرا که احتمال بازگشت به اعتیاد برای افرادی که ترک کردند بالاست. که معمولا دلیل بازگشت به اعتیاد تحمل نکردن عوارض مصرف است، اما نگران نباشید، این علائم گذرا است و تمام می شود.از جمله عوارض جسمی ترک حشیش در روز های اول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عرق سرد
 • درد گرفتن عضلات و مفصل ها
 • سردرد
 • اختلال در خواب و کم خوابی
 • کاهش اشتها و غذا نخوردن
 • کلافه بودن و بی قرار بودن
 • اضطراب
 • ولع مصرف مواد مخدر
 • تحریک پذیری
 • درد شکم
 • لرزش
 • تعریق
 • تب

در این بازه زمانی میزان بازده فردی که ترک کرده کاهش پیدا می کند، دلیل آنهم این است که آن شخص همیشه در فکر مصرف دوباره است، بهترین پیشنهاد در چنین شرایطی فکر کردن به افراد و چیز هایی است که دوست دارید و به شما انگیزه می دهند تا پاک بمانید. درد جسمانی ناشی از ترک حشیش تقریبا 12 روز ماندگاری دارد و بعد از بین می رود. 

2- اثرات روانی بعد از ترک حشیش

بعد 12 روز، تأثیرات روانی به دلیل ترک اعتیاد به حشیش کم کم شروع می شود، در این حالات شخص به خودش احساسات منفی دارد، به عنوان مثال می توان از ناتوانی در انجام کارها، ناراحتی و عصبانی شدن نام برد. در این مدت که حدودا سه هفته طول می کشد شخص ترک کننده از شخصیت واقعی خود دور می شود. نکاتی که فرد در این مرحله باید بداند این است که:

ممکن است دارای متعادل نبودن احساسات، هجوم افکار خوب و بد و تغییر فاز ناگهانی باشد

در انجام امور روزمره مشکل داشته باشد (ولی باید در نظر داشته باشید که این مشکلات کم کم رو به بهبودی می روند، که البته این مورد هم به تلاش شما بستگی دارد.)

به دلیل فشار روانی و اختلالات ایجاد شده در احساسات فرد، در این مرحله نیز امکان بازگشت به مصرف وجود دارد (راه حل این مشکل این است که با متخصصان و روانشناس هاست، صحبت با چنین افرادی به شما آگاه لازم برای مقابله با مشکلات و سختی های این دوره و به کارگیری راهکار های ارائه شده توسط آنهاست) 

3- علائم روانی و اجتماعی بعد از ترک حشیش (بلوغ)

از آنجایی که در قدم قبل اعلام کردیم که یکی از علائم ترک حشیشی ایجاد شدن یک شخصیت دروغی در فرد است، در این مرحله بعد از تقریبا 3 هفته نشانه های این شخصیت دروغی کم کم ناپدید شده و فرد باید به دنبال شخصیت حقیقی خود بگردد. راهکارهای زیر می تواند در گذراندن این مرحله مفید و موثر باشد:

 • افکار خود را در زمان حال با زمانی که اعتیاد داشته اید مقایسه کنید.
 • هدف داشته باشید، به یاد داشته باشید که یک تیر بدون هدف در میان راه سقوط خواهد کرد و یا به نقطه مطلوبی نخواهد رسید؛ پس هدفمند باشید.
 • از حل مشکلات به روش های قدیمی پرهیز کنید و با استفاده از خلاقیت خود راه های جدید خلق کنید
 • به یاد داشته باشید که دنیا هنوز هدایای خود را پیشکش شما نکرده است، یا حق و حقوقی دارید که باید از روزگار پس بگیرید.

عوامل که در این مرحله ممکن است شما را به سمت مصرف دوباره ببرد:

 • ناامیدی از روند درمان
 • با خام بودن خود روبرو شدن
 • به اشتباه فکر کنید که تنها راه حل مشکلاتتان مصرف دوباره است. 

 

چطور دوباره به مصرف حشیش برنگردیم؟

در موارد بالا عواملی که باعث بازگشت فرد به اعتیاد می شوند را توضیح دادیم. این موارد دقیقا همان مواردی هستند که شما وسوسه می کنند و در اصطلاح باعث لغزش شما می شوند. باید برای تغییر سبک زندگی خود بکوشید و سعی کنید که اختیار افکار خود را به دست بگیرید. صد البته کمک گرفتنن از یک مشاور می تواند در این مراحل بسیار موثر باشد و روند درمان شما را برایتان راحت تر کند.

نکاتی برای ترک دائمی حشیش

نکاتی برای ترک دائمی حشیش

 1. پاک شدن، قدم برداشتن به سمت خوشبختی و پاک ماندن ماندگاری در دایره ی خوشبختی است.
 2. با نظم دادن به زندگی خود شرایط را تحت کنترل بگیرید و تسلط خود را نسبت به مشکلات بالاببرید.
 3. دوستان جدیدی پیدا کنید که قبلا این را را با موفقیت پیموده اند.
 4. با افرادی که در گذشته با آنها مواد مصرف می کردید روابط خود را قطع کرده یا تا حد امکان محدود کنید.
 5. از موقعیت ها و مکان هایی که شما برای مصرف دوباره وسوسه می کند دوری کنید.
 6. در زمان برخورد با مشکلات و بالا رفتن استرس راه دیگری به جز مصرف مواد مخدر پیدا کنید.
 7. اگر ناگهان تمایل زیادی به مصرف دوباره پیدا کردید، ریشه این موضوع را بیابید و این مشکل را حل کنید.
 8. به خودتان یادآوری کنید که دلایل ترک کردنتان در روز های اول چه بوده است.
 9. تمام مواردی که مربوط به مصرف مواد و یادگار آن دوران بوده است را دور بریزید.
 10. از مشورت کردن با افراد متخصص غافل نشوید.
 11. هیچ گاه برای خاموش کردن آتش به سراغ نفت نروید؛ در این مورد می توان گفت آتش اعتیاد به حشیش را با الکل خاموش نکنید، شعله ورتر می شود.

به عنوان حرف آخر؛ استعمال حشیش مغز شما، این موهبت که فقط و فقط مخصوص انسان ها بوده است را از بین می برد. پس برای انسانیت خود ارزش قائل باشید و امروز و فردا کردن را کنار گذاشته و از همین الان قدم مثبت رو به جلو را بردارید. اگر دلیل خاصی نمی بینید، کمی با دقت به اطرافتان نگاه کنید، به ندای قلب خود گوش دهید و به عزیزانتان فکر کنید. سپس با مرکز بستری ترک اعتیاد نگین تماس بگیرید و با کارشناسان مشورت نمایید.

نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.