رئیس اداره پیشگیری و درمان سوءمصرف مواد وزارت بهداشت، مهم‌ترین چالش در درمان اعتیاد ناشی از مصرف مخدرهای صنعتی و روانگردان‌ها را، درمان روانشناختی طولانی مدت و همچنین پرهزینه بودن آن اعلام کرد.

حمیدرضا فتحی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص چالش‌های ترک اعتیاد ناشی از مصرف مخدرهای صنعتی و روانگردان‌ها در کشور، گفت: چالش ما در مورد محرک‌ها، مداخلات روانشناختی طولانی مدتی است که برای خانواده‌ها نیز هزینه بالایی در بر دارد. برنامه‌هایی در این خصوص در وزارت بهداشت در دست تدوین است، اما در حال حاضر در تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی، مدرس و درمانگر، تربیت شده‌ و آموزش‌ها به صورت آبشاری به افراد منتقل می‌شود.

وی در ادامه بیان کرد: درمان طبی این نوع از مواد اعتیادآور مانند مخدرها به صورت مستند و مدون وجود دارد و در عین حال پیچیدگی زیادی نیز ندارد. علایم آن پرسر و صدا است و به راحتی با بعضی درمان‌های طبی قابل کنترل است.

فتحی، مهم‌ترین مشکل درمان این حوزه را ولع مصرف و عود آن در فرد عنوان کرد و گفت: بهبود این وضعیت، نیاز به برخی مداخلات روانشناسی طولانی مدت دارد؛ به این معنی که شاید نیاز به خدمات درمانی طبی، مانند مخدرها برجسته نباشد ولی درمان روانشناختی در آن، نیاز به مداخله بیشتر و طولانی مدت دارد.

به گفته رئیس اداره پیشگیری و درمان سوءمصرف مواد وزارت بهداشت، در حال حاضر درمان این نوع از مخدرها و مواد روانگردان، با توجه به روش‌های موجود در دنیا، ایرانیزه شده‌ است و وزارت بهداشت نیز درمانگران زیادی را در تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تربیت کرده‌ است.

 

 

 

نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.