معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: بروز سرطان دهان، لثه و مجاری تنفسی فوقانی از مهمترین خطرات استفاده از پان است.

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا مبارکی در این رابطه افزود: مصرف کنندگان این ماده مخدر علاوه بر خطر ابتلاء به سرطان‌های دستگاه تنفسی دهان و لثه، در معرض بیماری‌های قلبی و عروقی قرار دارند و مصرف مستمر این ماده سمی منجر به ایجاد عوارضی همچون آسیب‌های برگشت‌ناپذیر مغزی و از دست دادن تعادل رفتاری و حرکتی می‌شود.

وی ادامه داد: این پودرهایی که توسط قاچاقچیان وارد کشور می‌شود در بسته‌بندی‌های شکیل به بازار مصرف می‌رسد و حاوی مواد خطرناکی همچون سموم آرسنیک و سرب است.

به گفته وی ساده‌ترین شکل ماده سمی پراگ همان ناس یا نسوار است که علاوه بر نیکوتین حاوی پودر آهک است که با خوردگی شدید بافت‌های لثه و دهان باعث افزایش ورود نیکوتین به جریان خون فرد مصرف کننده می‌شود.

مبارکی با اشاره به سود هنگفتی که به واسطه فروش مواد مخدر نصیب سوداگران مرگ می‌شود، گفت: قاچاقچیان برای کسب سود بیشتر، در تلاشند تا مواد مخدر را به اشکال و بسته‌بندی‌های جدید روانه بازار مصرف کنند.

وی با تاکید بر اهمیت آشنائی جوانان و خانواده‌ها با مواد مخدر نوپدید که در اشکال مختلفی همچون قرص‌های روان‌گردان و یا حتی آدامس‌ها و پودرهای خوشبوکننده دهان در بازار غیر رسمی و توسط قاچاقچیان به فروش می‌رسد، گفت: ماده سمی پان، در بسته‌بندی‌های شکیل و به نام‌های همچون پان، پان پراگ، ملوان زبل، تایتانیک و غیره به فروش می‌رسد و علاوه بر آسیب‌های جدی پوستی، سرطان و بیماری‌های غیرقابل درمان مغزی را در مصرف کنندگان ایجاد می‌کند.منبع خبر: ایسنا

 

نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.