ترک اعتیاد کلونازپام

بسیاری از افرادی که اقدام به ترک اعتیاد می کنند، به خاطر درد ناشی از این کار مجبورند داروهای کمکی مصرف کنند. برخی از این داروها ممکن است آنها را وابسته کند.
کلونازپام یکی از این داروها است که جزو قرص های خواب آور محسوب شده و در مواقع ترک هروئین به بیماران تجویز می شود. اما مصرف بیش از اندازه این قرص می تواند فرد را معتاد کند.

آیا کلونازپام اعتیاد آور است؟

مصرف کلونازپام برای 1 الی 2 بار منعی ندارد. اما متاسفانه معتادان به هروئین برای جایگزین کردن هروئین از این قرص استفاده می کنند.
این قرص با تاثیر مستقیمی که روی سیستم عصبی مرکزی افراد می گذارد موجب اختلالات شدید در فرد شده و عوارض شدیدی را به همراه دارد. از مهمترین عوارض مصرف این قرص می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عوارض مصرف کلونازپام 

 • درد عضلانی
 • حساسیت های پوستی
 • اختلالات تنفسی
 • اختلالات دیداری
 • سرگیجه
 • تکرر ادرار و ...

در صورت تداوم مصرف کلونازپام فرد دچار خواب آلودگی شدید شده و به فراموشی مبتلا می شود.

راه های ترک کلونازپام

روش های زیادی برای ترک کلونازپام وجود ندارد. تنها راه این است که فرد مصرف آن را به طور دائم قطع کند. از آنجایی که اعتیاد به کلونازپام شباهت زیادی به اعتیاد به هروئین دارد، بهتر است فرد فرایند درمان را در کلینیک و تحت نظر پزشک انجام دهد.
معمولا 10 الی 14 روز طول می کشد تا تاثیرات این قرص از بدن فرد خارج شود. اما عوارض مصرف آن ممکن است تا ماه ها در بدن بیمار باقی بماند.

ترک کلونازپام در خانه

متاسفانه معضل خوددرمانی در جامعه ما رواج پیدا کرده است. به گونه ای که بسیاری از افراد هر درد یا بیماری‌ را یک مشکل کوچک پنداشته و اقدام به خود درمانی می کند.
باید گفت که اعتیاد چیزی نیست که در خانه درمان شود. در طول ترک اعتیاد ممکن است فرد دچار توهم و تشنج شود. از این رو فرایند ترک اعتیاد چه به مواد مخدر چه به قرص باید در کلینک و زیر نظر پزشک صورت گیرد.
کلینیک های مختلفی برای ترک اعتیاد وجود دارند که تنها باید به مواردی اعتماد کرد که پروانه مجاز از وزارت بهداشت داشته باشند. متاسفانه برخی از مراکز ترک اعتیاد به دلیل نداشتن استانداردهای لازم برای بیماران مشکلاتی را فراهم می کنند.

جایگزین قرص کلونازپام

گفتنی است که در حال حاضر هیچ جایگزینی برای قرص کلونازپام وجود ندارد. بنابراین تمام تجویزهایی که برای این دارو صورت می گیرد صحت نداشته و نباید گول هیچ کدام را خورد.
برخی از افراد سودجو قصد دارند تا با تجویز داروهایی نظیر دیازپام و لورازپام آنها را جایگزین قرص کلونازپام جا بزنند. این کار تنها یک راه درآمدزایی بوده و نباید به آن اعتنا کرد.

عوارض ترک ناگهانی قرص کلونازپام

پس از بررسی های انجام شده مشخص شده است که ترک ناگهانی قرص کلونازپام باعث بروز عوارض زیر می شود:

 • اضطراب و نگرانی شدید
 • تشنج و رعشه
 • بی خوابی
 • حملات پنیک
 • لرزش دست و گرفتگی های عضلات شکم و معده
 • تحریک پذیری شدید
 • آلرژی
 • مشکلات اعصاب و روانی زیاد
دیدگاه‌ها  
من با کلونازپام مصرف هروئینم کم شده ولی قطع نشده روزی چندتا هم قرص میخورم الان باید چجوری ادامه بدم؟
-2
شوهرم هرچی کلونارپامو ترک کرده بازم برمیگرده میگه این قرصه عوارض و اعتیاد نداره باید چجوری راضیش کنم کامل بذاره کنار؟
شوهر من این قرصو توی آبش حل میکنه و میخوره میگه اینجوری اعتیاد نمیاره راست میگه؟
اینکه کلونازپام 1میلی گرم بخوریم یا 2 میلی گرم فرقی میکنه؟
موسسه شما برای کلونازپامم بستری میکنه؟ میخوام پسرمو بیارم
من بخاطر اضطراب چند ساله کلونازپام میخورم؟ یعنی منم بهش معتاد شدم؟؟؟؟؟؟ دکتر برام تجویز کرده بود
+2
سلام واقعا خنده آور است چرا قرصی را در کشور تجویز می کنند که اینقدر عوارض دارد و بعد بیماران برای ترکش کلی مکافات بکشند
نوشتن دیدگاه

سوالات متداول - ترک اعتیاد کلونازپام

علائم ترک کلونازپام چیست؟

- گرفتگی عضلات شکم

- ترس از موقعیت های که فرار از آن دشوار است

- اضطراب

- تنش عضلانی

- سفت شدن سینه ها

-ضربان قلب سریع

- عرق کردن

- لرزش دست ها

- تاری دید

- مشکلات تمرکز

- سرگیجه

- درد صورت و گردن

آیا ترک کلونازپام می‌تواند باعث آسیب جدی شود؟

آثار ترک کلونازپام می‌تواند در عرض یک هفته پس از قطع دارو شروع شود و تا چند ماه طول بکشد و از جمله آسیب های جدی آن سردرگمی ذهنی و احساسی است. برای ترک بی خطر این دارو باید از پزشک متخصص کمک بگیرید.

چه افرادی به کلونازپام اعتیاد دارند؟

به کلونازپام نباید مدت طولانی اعتماد کرد. زمانی که از این دارو در مدت کوتاهی مثلا کمتر از دو هفته استفاده می‌شود، ایمن ترین است. اگر افراد برای مدت طولانی تری از این دارو مصرف کنند و یا سوء مصرف داشته باشند و برخی از علائم اعتیاد را نشان دهند، احتمالا به آن وابسته شده اند.

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.