ترک اعتیاد الکل

شاید اعتیاد به الکل از نظر خیلی از افراد به بدی اعتیاد به تریاک، اعتیاد به هروئین و دیگر مواد مخدر به نظر نیاید، اما حقیقت این است که الکل یک ماده بسیار اعتیاد آور است و به دلیل اینکه بسیاری از افراد آن را بی خطر حساب می کنند امکان اعتیاد به این ماده بسیار بالاست. در ادامه ما شما را در راه ترک اعتیاد این نوشیدنی به ظاهر بی خطر راهنمایی خواهیم کرد. 

دسته بندی افراد جهت ترک اعتیاد الکل

برای ترک اعتیاد الکل ابتدا باید با افراد الکی یا معتاد به الکل آشنا شویم. افراد مصرف کننده الکل یا همان افراد الکلی به سه دسته تقسیم می شوند:

 • افرادی که در مراحل ابتدایی هستند یا همان افرادی که به قول خودشان به صورت تفریحی از مشروبات الکلی استفاده می کنند.
 • افرادی که در مراحل میانی هستند بیشتر از گاهی برای تفریح مشروبات الکلی می نوشند.
 • دسته ی آخر افرادی می باشند که به صورت مزمن به الکل اعتیاد دارند و باید به صورت مداوم و مرتب الکل مصرف کنند.

ترک اعتیاد الکل در افرادی که در دسته ی اول و دوم قرار دارند کار سختی نیست و به راحتی می توانند این کار را انجام دهند (البته اگر واقعا بخواهند مصرف الکل را ترک کنند). ترک اعتیاد الکل برای دسته سوم سخت تر از دو دسته ی اول است ولی نباید با شنیدن این حرف خود را ببازید و ناامید شوید، چرا که با استفاده از خدمات مرکز بستری ترک اعتیاد نگین ترک اعتیاد الکل به صورت حضوری و غیر حضوری برای شما امکان پذیر است.

الکلی کیست؟

یک فرد الکلی کیست؟ سوال بسیاری از افراد جامعه است. الکل نیز همانند سایر مواد مخدر بوده و مستقیما وارد خون می شود. الکلی به فردی گفته می شود که خون آنها به الکل و اتانول موجود در آن وابسته هستند. اتانول موجود در الکل احساس سرخوشی مقطعی را برای فرد الکلی به وجود می آورد. متأسفانه در ایران آنقدر که اعتیادها به دیگر مواد مخدر تحت نظر قرار گرفته می شود، میزان آمار اعتیاد به الکل مطرح نمی گردد. از این رو پروسه درمان و داروهای درمانی مناسب افراد الکلی نیز همچنان ناشناخته نگاه داشته می شود.
الکلی کیست از این رو مورد پرسش همه گان است که در ایران این مسئله به کل انکار می شود و هیچگونه آگاه سازی در این زمینه انجام نشده و به جای شفاف سازی صورت مسئله پاک شده است.

خصوصیات افراد الکلی

خصوصیات افراد الکلی شاید در ابتدای مصرف شاخصه های بارزی نداشته باشد اما پس از مدتی ویژگی هایی را از خود بروز می دهد که در ادامه به بیان آنها می پردازیم:

 • آستانه تحمل پائین و عصبانیت سریع
 • اختلال در خواب
 • زخم معده
 • مشکلات کبدی
 • فشارخون بالا
 • توهم در شنیدار
 • فراموشی
 • سکته قلبی و مغزی
 • ناتوانی جنسی
 • گوشه گیر شدن
 • اختلال در حرکات تعادلی

ترک الکل چند روز طول می کشد؟

ترک الکل چند روز طول می کشد سؤالی است که همواره افراد از ما جویا می شوند. باید گفت ترک الکل به میزان آلوده شدن افراد به آن بستگی دارد ولی به طور میانگین لازم است افراد الکلی بین 3 الی 5 روز بستری می شوند. لازم است ترک الکل حتما در مرکز درمانی صورت گیرد چرا که احتمال تشنج در روز های اولیه ترک وجود دارد و لازم است حتما فرد تحت نظر باشد و مراقبت های لازم صورت گیرد.  افراد در هنگام ترک مواد مخدر باید از مواد غذایی مفید و مغذی استفاده کنند. استفاده از لبنیات و شیر برای ترک اعتیاد به همراه سبزیجات و میوه جات در کنار مغزیجات می تواند انرژی از دست رفته فرد معتاد را تامین نماید.

ترک الکل چند روز طول میکشد

افراد الکلی مزمن یا پیشرفته چه خصوصیاتی دارند؟

این افراد باید دائم از نوشیدنی های الکلی استفاده کنند و در غیر این صورت دچار افسردگی و فروپاشی عصبی می شوند و به همه شک دارند و در یک کلام نمی توانند بدون الکل زندگی کنند، اگر احساس می کنید که به این مرحله رسیده اید شما باید بی برو برگرد سریعا برای ترک اعتیاد الکل اقدام کنید، چرا که در این مرحله شما به خودتان ودیگران آسیب می زنید و استرس زیادی به خانواده و اطرافیان خود وارد می کنید و با گذشت زمان اگر فقط دست روی دست بگذارید و به مصرف مشروبات الکلی ادامه دهید دچار بیماری هایی مانند یرقان و... می شوید و راه برگشت شما به زندگی سالم سخت تر و سخت تر می شود.

روند ترک اعتیاد الکل چگونه است؟

در اینجا قدم به قدم مراحل ترک اعتیاد الکل را برای شما بیان می کنیم. دقت کنید که تمامی این مراحل باید طی شود درغیراینصورت نتیجه بخش نخواهد بود.

قدم اول: به سراغ مراکز بستری ترک اعتیاد بروید

اول از همه شما باید مشکل خود را با یک متخصص ترک اعتیاد در میان بگذارید تا او بتواند دارو ها و موارد لازم برای ترک اعتیاد شما را تشخیص دهد و به این صورت برای ترک اعتیاد شما برنامه ریزی کند و بتواند به شما در این مسیر کمک کند.

قدم دوم: سم زدایی بدن از الکل

سم زدایی تقریبا مرحله ی اولی است که در آن قدم های عملی به سمت پاکی را بر می دارید، در این مرحله با استفاده از دارو های مناسب و درست برای این کار هم سم زدایی را انجام می دهند و هم می توانند شما را در تحمل کردن عوارض قطع مصرف کمک کنند.

قدم سوم: اعتیاد به الکل، بیماری است

وقتی شما به این باور برسید که اعتیاد به الکل یک بیماری است که روح و جسم شما را تحت تاثیر می گذارد شما با خیال راحتتر و ایمان بیشتری به برنامه های پزشکی و روانپزشکی عمل می کنید.

قدم چهارم: مشاوره خانوادگی در خصوص اعتیاد به الکل

وقتی افراد خانواده از ماهیت مشکل شما آگاه باشند شما قدم های راحتتر و روانتری رو به بهبودی بر میدارید، چرا که با استفاده از این جلسات مشاوره با خانواده، آنها شما را بهتر درک خواهند کرد همچنین متخصصان و مشاوران ما به شما تغییراتی در سبک زندگی پیشنهاد می دهند که می تواند برای شما بسیار مفید باشد.

قدم پنجم: ادامه دادن روند درمان

در هر کاری نتیجه گرفتن وابسته به یک عنصر بسیار حیاتی و مهم است که این عنصر حیاتی و مهم داشتن تداوم و پشت کار است، ولی در بعضی موارد دیده شده است که افراد مختلف بعد از گذشت مدتی فکر می کنند که این روند تمام شده و آن را نیمه کاره رها می کنند.

قدم آخر: ترک اعتیاد الکل یک روند تدریجی است.

درمان اعتیاد به الکل یک روند زمانبر است و شما باید در این مسیر صبور باشید تا بتوانید به نتیجه ای دوست دارید برسید. این موضوع به صبر و حوصله فروان همراه با پشتکار نیاز دارد و در یک کلام همه چیز به خودتان بستگی دارد.شما باید به این درک برسید که نوشیدن الکل کار بیهوده ای است و باید از آن صرف نظر کنید. شما باید راه  درست ترک اعتیاد را پیدا کرده و در آن پله پله به سمت پاکی بروید. 

دیدگاه‌ها  
0
0
# پدرام 1400-04-05 10:27
داداش برای الکلم باید بستری شیم یا فقط مشاوره کافیه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0
1
# مینا 1400-04-05 11:14
سلام ترک الکل چقدر طول میکشه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
1
1
# شادی 1400-04-05 12:10
بابای من زیر بار نمیره که الکلیه و روزگار مارو سیاه کرده چجوری باید راضیش کنیم و بیاریمش مرکزتون؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0
0
# شقایق یاری 1400-04-05 12:51
در روز چقدر خوردن اعتیاد به الکل میاره؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0
0
# گودرز 1400-04-05 13:34
اگه یکی هم سیگاری باشه هم الکلی بای دوتاشو ترک کنه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0
0
# سامان 1400-04-06 09:15
یه دارو خوب برای ترک الکل معرفی میکنین؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
نوشتن دیدگاه

اسکمای ترک اعتیاد

آیا هنگام ترک اعتیاد، حضور اطرافیان تاثیری بر روند ترک دارد؟
یکی از مسائلی که بیشترین تاثیر را بر روی روحیه فرد هنگام ترک اعتیاد دارد و بر روند ترک تاثیر مثبت فراوانی می گذارد، همراهی اطرافیان و عزیزان فرد است.
برای ترک اعتیاد، به مشاور نیازی هست؟
بله؛ برای ترک اعتیاد نیاز به یک مشاور الزامی است. شما می توانید با مطالعه هر یک از مطالب سایت نگین، اطلاعات خود را در خصوص این ماده های کشنده بالا برده و در صورتی که این علائم را در خود یا یکی از عزیزانتان مشاهده می کنید با مشاوران کلینیک ترک اعتیاد نگین تماس گرفته و قدم های بعد را برای شکست این دشمن درونی بردارید.
در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.