ترک اعتیاد در منزل یا خود درمانی اعتیاد


اعتیاد به مواد مخدر یعنی وابسته کردن تمام بدن به یک ماده. افرادی که اعتیاد به مصرف مواد مخدر دارند برای اینکه بتوانند به وسوسه مصرف غلبه و برای بهبود بیماری تلاش کنند نیاز به کمک‌ یک متخصص دارند و به تنهایی نمی توانند بر اعتیاد غلبه کنند. خیلی اوقات افراد بیمار فکر می کنند به تنهایی می توانند مواد مخدر را کنار بگذارند و سعی دارند به تنهایی مواد مخدر را کنار بگذارند.
این افراد درک و دانش صحیحی از علائم روانی-جسمانی ترک و درد خماری ندارند و به همین دلیل تصمیم به ترک اعتیاد در منزل یا به صورت خود درمانی خطرات زیادی برای آنها دارد. فردی که تصمیم می‌گیرد به تنهایی اعتیادش را درمان کند، مجبور است تمام مراحل ترک اعتیاد و حتی سم زدایی را بدون کمک و پشتیبانی دیگران انجام دهد و به تنهایی در برابر همه مشکلات موانع و علائم ترک مقابله کند که به هیچ وجه چنین چیزی درست نیست و به بیمار فشار زیادی وارد می شود.
این فشار زیاد در اغلب موارد باعث درجا زدن و مصرف دوباره فرد می شود. مصرف دوباره در حین ترک مواد مخدر کار بسیار خطرناکی است. این کار باعث اوردوز کردن فرد و در برخی موارد حتی مرگ او شود. ترک اعتیاد در بیمارستان یکی از بی خطرترین گزینه هایی است که همچین مواقعی باید انتخاب شود. 

مشکلات خود درمانی اعتیاد یا ترک اعتیاد در منزل

مشکلات خود درمانی اعتیاد یا ترک اعتیاد در منزل

همانطور که می دانید برای ترک اعتیاد لازم است که سم زدایی از بدن صورت بگیرد یعنی ماده مخدر که در خون شما جریان دارد و هنوز اثرات آن بر روی مغز مشاهده می شود به کمک قطع مصرف به شکل های مختلف از بدن دفع شود. در مراکز ترک اعتیاد، سم زدایی هم بصورت فوق سریع (UROD) یا سریع صورت می گیرد که فرد با بیهوشی و تزریق ماده مخصوص به درون خون، بخش زیادی از ماده مخدر را دفع می کند و هم می توان سم زدایی را به صورت تدریجی انجام داد.
یکی از بزرگترین مشکلات خود درمانی و ترک اعتیاد در خانه در رابطه با قطع مصرف ماده مخدر است؛ قطع ناگهانی مواد مخدر باعث بروز عوارض شدیدی مثل توهم، تشنج، حمله قلبی و ... می شود، به همین دلیل در کلینیک های ترک اعتیاد معتبر برای کمک به بیمار از داروهای مسکن تایید شده استفاده می شود تا درد و ناراحتی افراد را کنترل کند تا از فرایند ترک اعتیاد منصرف نشوند.
اگر فردی تصمیم بگیرد تنهایی برای درمان اعتیاد اقدام کند، شاید در نگاه اول در وقت و زمان صرفه‌جویی شود، اما با این روش مشکلات نه تنها به‌صورت ریشه‌ ای حل نمی شود، که ممکن است باعث اعتیاد به یک ماده مخدر دیگر مانند متادون شده یا فرد بیمار دچار عوارض و اثرات جبران ناپذیری شود.
مشاوره اعتیاد یکی از اصلی ترین و تاثیرگذارترین مراحل در فرآیند ترک اعتیاد است و از ابتدای پروسه ترک و حتی قبل از شروع به درمان دارویی می بایست انجام شود و ترجیحا تا رسیدن فرد به نتیجه کامل بهتر است ادامه داشته باشد.

نداشتن مهارت مدیریت استرس

ممکن است بیمار در دوران ترک دچار اضطراب و استرس شود یا با پیش آمدن یکی از عوارض هول کند و نداند که باید چکار کند. این نداشتن مهارت لازم برای مدیریت استرس، روند درمان اعتیاد را دچار مشکل می‌کند و حتی در مواردی ممکن است طرف تاب نیاورد و باعث برگشت دوباره او به سمت اعتیاد شود. در حالی که اگر فرد برای ترک تمامی مراحل درمان را زیر نظر پزشک متخصص ترک اعتیاد باشد یا در یک کلینیک ترک اعتیاد معتبر بستری باشد، مهارت های مورد نیاز برای روبه رو شدن با چنین شرایط سختی را به وی آموزش می دهند و در تمامی مراحل در کنار او هستند.
علاوه بر این خیلی اوقات مسائلی مانند اضطراب، افسردگی، بیماری های روانی و مشکلات خانوادگی در گذشته فرد را به مصرف مواد اعتیادآور کشانده است، این مسائل بدون اینکه حل شوند، رها می شوند. داشتن یک مشاور یا روانپزشک در حین درمان اعتیاد تمامی این مسائل را به‌صورت ریزبنانه مورد بررسی قرار داده و با مشارکت بیمار حل می کند. این اتفاق باعث شده تا فرد اعتیاد به مواد مخدر هم راحت تر کنار بگذارد و پس از ترک، وسوسه نشود.

بدون پزشک برنامه ترک کامل نخواهد بود

بدون پزشک برنامه ترک کامل نخواهد بود

علم روز دنیا وابستگی مواد مخدر را یک بیماری و به عبارت دقیق تر یک اختلال روان پزشکی می شناسد. بنابراین برنامه ریزی کلان، تعیین اهداف، تعیین جایگاه پیشگیری در نظام سلامت، تدوین قانون جامع و روز آمد و در یک کلام تعیین خطوط اساسی چگونه برخورد با معضل وابستگی مواد، باید بوسیله روانپزشکان، حداقل با مشارکت مستقیم آنان به انجام رسد.
با توجه به گستردگی ابعاد وابستگی مواد مخدر مشارکت فعال یک پزشک متخصص نیز اجتناب ناپذیر است. افرادی که تصمیم می گیرند اعتیاد خود را در منزل کنار بگذارند و خود درمانی اعتیاد انجام بدهند، مسیر سخت و خطرناکی را انتخاب کرده اند، گاهی چنین تصمیمی باعث می شود که اعتیاد نه تنها درمان نشود بلکه شدیدتر شود.
یک نکته بسیار مهم این است که هر فردی با توجه به مدت زمان و نوع مخدر مصرفی و همچنین قدرت بدنی اش، راه روش ترکش با فرد دیگر متفاوت است. به همین دلیل نمی توان گفت برای مثال روشی مانند روش سم زدایی اگر برای یک نفر بهترین روش باشد، یک فرد بیمار دیگر تصمیم بگیرد در منزل به همان روش ترک کند. برخی روش ها برای سم زدایی مناسب همه نیستند و حتی امکان دارد مقداری مواد اعتیادآور مصرفی در بدن فرد باقی بماند و باعث علائم ترک و خماری در فرد شود. یکی از کارهایی که در مراکز تخصصی ترک اعتیاد انجام می شود، استفاده از مولتی ویتامین برای ترک اعتیاد است.

ترک اعتیاد در خانه چند روز طول میکشد

یکی از مشکلات این برنامه این است که چون از قواعد علمی پیروی نمی کند، نمی توان با قطعیت گفت که برنامه ترک چه مدت طول می کشد. ممکن است ترک در خانه تا چندین سال هم جواب ندهد و بیمار در این مدت در معرض آسیب های بسیار جدی قرار گیرد. به همین دلیل ما توصیه می کنیم که ترک اعتیاد را به دست متخصصان بسپارید.

در کلینیک ترک اعتیاد نگین قبل از شروع مرحله درمان اول از هر چیز وضعیت جسمی و روحی فرد بیمار سنجیده شده و پس از آن برای هر فرد برنامه ترک متناسب با روحیات او در نظر گرفته می شود. این کار باعث شده تا فشار درد و عوارض برنامه ترک برای هر کس پیش از شروع بررسی شده و متخصص آمادگی هر اتفاقی را داشته باشد. برای درمان بی حالی بعد از ترک اعتیاد راه های مختلفی وجود دارد که می توانید تمامی این راهکارها و درمان های دارویی را با کمک پزشکان و روانپزشکان کلینیک ترک اعتیاد نگین با خیالی آسوده سپری کنید.

 بیماران درگیر اعتیاد می توانند در مرکز ترک اعتیاد نگین با کمک متخصصین این مرکز و با استفاده از انواع مسکن قوی برای ترک اعتیاد، دردهای بدنی دوره ترک را به گونه ای قابل تحمل سپری کنند.معتاد نمی تواند مشاوره خودش باشد

راه های ترک اعتیاد در خانه

مسئله این نیست که فرد بیمار چه نوع اعتیادی داشته باشد و به کدام یک از مواد اعتیادآور وابسته شده است، در هر صورت این فرد توانایی و دانش لازم برای مشاوره دادن به خود برای رهایی از این وضعیت را ندارد. در طول درمان فرد بیمار نیاز به کسی دارد که به او روحیه دهد و در مواقع استرس و اضطراب به او به صورت تخصصی کمک کند تا فرد در طول برنامه ترک، درجا نزند. به همین دلیل افراد بیماری که با اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند باید برای درمان اعتیاد به مرکز ترک اعتیاد مراجعه کنند و از خدمات روانشناسی و روانپزشکی بهره مند شوند. با این کار آنها شانس خود را برای رسیدن به بهبودی کامل و زندگی سالم را افزایش می دهند.

پس حتی اگر تصمیم دارید که برنامه ترک را در خانه ادامه دهید، بهتر است به طور دائمی با مشاوران و متخصصان ترک اعتیاد در ارتباط باشید. روانشناسان و پزشکان متخصص برنامه ها و راهکارهای ترک اعتیاد را در اختیار شما قرار می دهند و به شما کمک می کنند تا اعتیاد را در خانه خود شکست دهید.

راه های ترک اعتیاد در خانه

معایب ترک اعتیاد در خانه

ترک اعتیاد به مواد مخدر در خانه در کنار همه مزایایی که دارد، می‌تواند با چالش‌هایی نیز همراه باشد. وسوسه یا همان احساس تمایل شدید برای مصرف مجدد مواد یکی از موانع اصلی برای ترک اعتیاد است. عوامل مختلفی در محیط پیرامونی می‌توانند در ایجاد وسوسه دخیل باشند. برای مثال افرادی که اغلب در محیط خانه به استعمال مواد می‌پرداختند، ممکن است با دیدن ابزار آلات مرتبط با مواد مخدر یا صرفا قرار گرفتن در فضایی که همیشه آن جا مواد می‌کشیدند دچار وسوسه شدید شوند.

1. ترک ناگهانی اعتیاد

بسیاری از افراد یا خانواده های آنها، فکر می کنند که ترک باید ناگهانی و برای همیشه اتفاق بیفتد. در حالی که اعتیاد بیماری ای است که علاوه بر جسم، روح و روان فرد را نیز بیمار می کند. ترک کامل زمانی اتفاق می افتد که قبل از آنکه اعتیاد از جسم فرد بیرون برود باید این مسئله از ذهن او پاک شود. ترک ناگهانی تنها به بعد جسمانی می پردازد و منجر به سم‌زدایی از بدن نمی شود. ذهن و روان فرد بدون درمان رها شده و درگیر اعتیاد باقی می ماند. از آنجایی که ریشه اعتیاد نیز اغلب روانی است، افرادی که روش های ترک ناگهانی را انتخاب می کنند یا به اجبار اطرافیان آن را انجام می دهند، پس از مدتی دوباره به مصرف مواد سوق پیدا می‌ کنند.

2. ترک تدریجی اعتیاد

یکی دیگر از روش های ترک که در منزل انجام می دهند، ترک تدریجی است. در ترک تدریجی فرد به مرور از میزان مصرف خود کم می کند تا زمانی که مصرف به صفر برسد و به طور کامل قطع شود. این روش به خصوص در مورد مواد مخدری نظیر تریاک، شیره، مورفین و... بسیار به کار می رود. مزیت این روش این است که در این حالت شما علائم جسمانی و روانی ناخوشایند کمتری را تجربه می کنید و به تدریج بدنتان وابستگی خود را به مواد از دست خواهد داد.

ترک اعتیاد در خانه

برخی بیماران وقتی می خواهند اعتیاد را ترک کنند، به صورت خود سرانه اقدام به مصرف بعضی داروها مانند متادون، بوپرنورفین، شربت تریاک و … دیگر داروهای ترک مواد مخدر می کنند با این تفکر که با کمک این داروها می توانند راحت تر ترک کنند، ولی متأسفانه بعد از مدتی به خود این داروها اعتیاد پیدا می کنند. این داروها باید زیر نظر پزشک مصرف شود زیرا خود نیز اعتیاد آور است.
در بسیاری از موارد ترک متادون بسیار سخت تر از درمان اعتیاد به خود ماده مخدر است حتی درمان اعتیاد به این مواد نیاز به وقت و زمان بیشتری دارد. افرادی در منزل و به تنهایی اقدام به ترک کرده اند و در این راه موفق نبودند دچار نا امیدی شده و از ادامه درمان مأیوس می شوند.

دیدگاه‌ها  
سلام خسته نباشید.
برادر من مدتی درگیر اعتیاد بود و ما سعی کردیم روش ترک اعتیاد در خانه رو براش انجام بدیم. الان رفتارهای به شدت پرخاشگرانه داره و کنترلش بسیار سخت شده. شما پیشنهادی دارین؟
سلام دوست عزیز.
بله یکی از مشکلات ترک اعتیاد در خانه ناتوانی اطرافیان در کنرل بیمار است. در کلینیک ترک اعتیاد نگین ما این وظیفه را به عهده می گیریم و از تخصص پزشکان و متخصصان حوزه ترک اعتیاد بهره می بریم. شما می توانید برای دریافت مشاوره با کارشناسان ما در نگین تماس بگیرید.
نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.